אייל מאיר אלכסנדר בגורדיון

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מחקר מודרני

Burke 2002

Hoffner 1990

Pfister 1927

Roller 1984

Tarn 1948

בוזוורת' - קומנטאר עלי אריאנוס

המקור לסיפור הוא אריסטובולוס, והסברה המקובלת במחקר היא שתלמי בחר להשמיט את הסיפור (אין הוכחות שמהוות בסיס טענה זו). נדמה שסיפור הקשר מהווה יחידה נפרדת מסיפור הגעתו של אלכסנדר לגוריון, מכיוון ששאצל אריאנוס ההגעה והסיפור מופיעים בשני מקומות שונים (ההגעה - 1.29.4-6; סיפור הקשר - 2.3.1) לאחר שהוא פונה לספר על הזירת המלחמה בים האגאי הוא מבהיר לקוראים בצורה בולטת שזירת ההתרחשות חזרה לגורדיון.

אם מקבלים את ההנחה שתלמי השמיט אירוע זה אז או שלאירוע זה לא הייתה חשיבות בעיניו או שהוא לא רצה להדגיש את רצונו של אלכסנדר לשלטון עולמי. אם כך היה, מדוע טרח מלכתחילה לכתוב את ההיסטוריה של אלכסנדר. מה גם שאנו שומעים שלאירוע הייתה חשיבות בעיני אלכסנדר, ואם קליסתנס כלל סיפור זה בדיווחו, כנראה הוא נכלל במסורת השלטת.

פתרון: דיווחו של תלמי היה תמציתי יותר מזה של אריסטובלוס ולכן זה של האחרון נשמר.

1

המסורת על מוצאו של מידאס אכן רווחה במקדוניה במאה הרביעית אבל בסיפור אין קשר בין מסורת זו למעשיו של אלכסנדר בגורדיון. כל האגדות המצוטטות בן ממוצא מקומי. מרסאיאס שמחבר בין שתי המסורות כתב את דיווחו 150 שנה אחרי אלכסנדר, ולכן בעייתי להסתמך עליו בסוגיה זו.

2

מדיווחו של אריאנוס ופלוטרכוס אנו למדים שהאגדה על הקשר היא ממקור פריגי מקומי ולא ממקדוניה.

6

אלכסנדר פעל כדי לתת לגיטימיות שלשלטונו בעיני המקומיים. קלידתנס השתמש באירוע זה כדי להעצים את גורלו של אלכסנדר כשליט העולם (יוסטינוס וקורטיוס מציינים שליטה על אסיה. פלוטרכוס מדבר על כל העולם).

אפשרות אחרת היא שהנבואה עצמה דיברה על כל העולם, או, לפי פרדריקסמיר, שאלכסנדר שאף לכבוש את האימפריה הפרסית.

7

סוגיית מספר הקשרים בקשר הגורדי.

אופן התרת הקשר:

  • התרת הקשר.
  • חיתוך הקשר כולו עם חרב.
  • חיתוך ראשוני לשם חשיפת הקצוות ואז התרת הקשר.

אלכסנדר העלה את האסל (רתם למוט) ובכך אפשר שחרור של הקשר.

8

אריאנוס לא חושף לאיזו גרסה הוא מאמין. אי אפשר להסים שתלמי השמיט סיפור זה ושאריאנוס תמיד יצדד בו בסתירה שבמקורות. אם תלמי השמיט סיפור זה, סביר להניח שאיראנוס היה תומך בגרסתו של אריסטובולוס אל מול המקורות המשניים.

הסגידה של אלכסנדר לאלים ולא לאל אחד יכולה להיות מבוארת דרך ההשערה שסגד לגרסאות שונות של זאוס או למספר אלים שונים.

מקורות עתיקים

Plutarch, Life of Alexander 18.1-4

Justin 11.7.3-16

Arrian, Anabasis 2.3

Curtius Rufus 3.1.11-18

Pausanias 1.4.5

Pausanias 1.4.5

The greater number of the Gauls crossed over to Asia by ship and plundered its coasts. Some time after, the inhabitants of Pergamus, that was called of old Teuthrania, drove the Gauls into it from the sea. Now this people occupied the country on the farther side of the river Sangarius capturing Ancyra, a city of the Phrygians, which Midas son of Gordius had founded in former time. And the anchor, which Midas found,[1] was even as late as my time in the sanctuary of Zeus, as well as a spring called the Spring of Midas, water from which they say Midas mixed with wine to capture Silenus. Well then, the Pergameni took Ancyra and Pessinus which lies under Mount Agdistis, where they say that Attis lies buried. c

  1. אגדה הומצאה כדי להסביר את השם אנקריה, שמשמעותו עוגן (Anchor).

משימות מהשיעור

מדוע אלכסנדר ביצע את העיקוף באסיה הקטנה?

מה המקורות מספרים?

קורטיוס רופוס

מציין שפריגיה משופעת בכפרים ולא בערים. אחרי הביקור בגורדיון אלכסנדר מגיע לאנקֻרה (Ancyra). משם עבר לפאפלגוניה (Paphlagonia) ואחר כך להנטי (Heneti).

קורטיוס מציין שאלכסנדר דאג להכניע את כל המחוזות ולהציב מעליהן מושל מטעמו.

אריאנוס

ביום שאחרי הביקור בגורדיון מגיע לאנקרה שבגלטיה (Galatia) ומכניע גם את פאפלגוניה ואת קאפאדוקיה.

אלכסנדר מוביל פשיטה לילית נועזת לכיבוש שערי קיליקיה ומצליח להניס את השומרים. משם צועד עם צבאו בבטחה לטארסוס.

יוסטינוס

מיד אחרי הביקור בגורדיון (11.8) אלכסנדר מקבל מודיעין על התקדמות של דריווש בראש צבא ומשם הוא ממהר לטארסוס.

פלוטרכוס

18: אחרי גורדיון מכניע את פאפלוגוניה וקאפדוקיה. לאחר ששמע על מותו של ממנון, הרגיש ביטחון רב יותר להעמיק אל תוך הארץ.

19: ההתמהמות של אלכסנדר בקיליקיה עודדה את דריוס, שפירש זאת כפחדנות.

האם היו שיקולים אסטרטגיים?

  • צעידה בצמוד למקורות המים. לפי המפה הפיזית של אסיה הקטנה המסלול שאלכסנדר בחר בו היה צמוד למאגרי מים.
  • המקורות מספרים בבירור על הכנעת האזורים. כך מצד אחד אלכסנדר זוכה לתמיכה מקומית, מחליש את אחיזת הפרסים באזור, מבטיח לעצמו קווי אספקה בטוחים וגם מתחיל במדיניות היד הקשה נגד אלו שבחרו להתנגד ויד רכה נגד אלו שבחרו להכנע. (עד הגעתו לפיניקיה נדמה שההשלכות להתנגדות לאכסנדר ולאי ההתנגדות ידועים ברבים)
  • הגעה לשערי קיליקיה (Cilician Gates) מכיוון מועדף כדי למנוע מארב של הפרסים או כיוון תקיפה עדיף של האזור. מצד אחד התמהמהות בהתקדמות יכולה הייתה להביא לביצור המעבר הצר. מצד שני מעבר צד ישחק לטובת היוונים. נדמה שעדיף לדריווש לתת לאלכסנדר לעבור את השערים הקיליקיים ללא התנגדות ולפגוש אותו באזור פתוח יותר - הסבר סביר לכך שאלכסנדר לא מיהר ויכול היה לבסס את שליטתו באזור. הדיווח של יוסטינוס (11.8) מראה שאלכסנדר לקח את הזמן עד שהוא שמע על התקרבותו של דריווש, ומגורדיון הוא מיהר לטארסוס.
  • מפלוטרכוס עולה האפשרות שאלכסנדר ביצע תרגיל פסיכולוגי, בכך שגרם לדריווש לפקפק בנחישותם של המקדונים ולחשוב שהם מפחדים מעימות. פלוטרכוס מציע הסבר חילופי להתמהמהות - אלכסנדר חלה לאחר ששחה במי נהר קפואים והיה זקוק לזמן להתאושש.

מה פרמניון עשה מהחציית ההלספונט ועד החבירה לאלכסנדר?

מה המקורות מספרים?

קורטיוס רופוס

3.1.10: כאשר אלכסנדר כובש חלקים מאסיה הקטנה הוא שמע שדריווש עדיין לא חצה את נהר הפרת. 3.1.19-21: לאחר הביקור בגורדיון הוא החליט להפיל את דריווש אך להשאיר את העורף שלו בטוח. כדי להבטיח זאת הוא שולח את אמפוטרוס (Amphoterus) בראש הצי לשחרר את לסבוס חיוס וקוס מכוחות פרסיים. הוא שולח כסף שלאנטיפטרוס, שמגן על יוון גופה ובמצר את ההלספונט. כל זה בשל החשש מפעולותיו של ממנון, שכבר היה מת אך אלכסנדר לא שמע על כך. 3.4.15: כאשר אלכסנדר הגיע לטארסוס, שהוצתה על ידי הפרסים, שבחרו להשאיר אדמה חרוכה למקדונים, הוא שלח את פרמניון בראש חיל חלוץ לעיר כדי לבדוק אם נותרו סכנות לצבאו.

אריאנוס

1.24.3: אלכסנדר שולח את פרמניון לסארדיס בראש הפרשים התרקים ומורה להם להמשיך משם לפריגיה. הוא בעצמו ממשיך דרומה לכבוש את ערי החוף.

1.24.3: פרמניון מיירט שליח של דריווש שהיה אמור להעיר מסר של אלכסנדר בנו של אירופוס (Alexander son of Aeropus) בנוגע להתנקשות בחיי אלכסנדר.

1.29.3: אלכסנדר שולח שליח לפרמניון ובו הוא מורה לו להיפגש עימו בגורדיון.

2.4.3: כאשר אלכסנדר מגיע לשערי קליקיה הוא משאיר את פרמניון עם החיל הכבד של הצבא ויוצא לפשיטה על המעבר המבוצר. משם אלכסנדר צעד לטארסוס.

פלוטרכוס, חיי אלכסנדר

19: מחלת אלכסנדר ופיליפוס הרופא. מגיע מכתב לאלכסנדר מפרמניון שמזהיר אותו מפיליפ. מעיד על כך שפרמניון היה במקום אחר.

20: הסבר לצורה לכיוונים הלא צפויים שהגיעו הצדדים לקרב טארסוס.

יוסטינוס

11.8: מחלת אלכסנדר והמכתב של מפרמניון המזהיר אותו מרופאו פיליפוס.

דיודורוס סיקולוס

17.32: אלכסנדר שולח את פרמניון להשתלט על המעבר שנקרא שערי קיליקיה (אריאנוס מספר שהיה זה פרמניון שנשאר מאחור ואלכסנדר שפשט על המעבר).

קישורים נוספים

אלכסנדר בגורדיון