אייל מאיר ממטיקה אצל הרודוטוס

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

רשימת ממים והופעתם במקורות שונים

האוראקולום בדלפי ככלי ללגיטימיות

הרודוטוס 1.13 = דלפי מאשרת את גיגס כמלך הלידים, אך מוסיפה שבדור החמישי תסתיים השושלת שלו כשצאצאי הרקלס שנושלו על ידי גיגס ינקמו את נקמתם.

הרודוטוס 1.65 = ביקורו של ליקורגוס הספרטני בדלפי, שבעזרתה מקבל אישור לחוקיו ולמשטר בספרטה.

אישה חיגרת או לא רצויה

הרודוטוס 1.107 = אסטיאגס בן קיאקסארס, מלך המדים, החליט להשיא את ביתו מאנדאנה לפרסי בשם קמביסאס במקום לאיש מדי בעל דרגה הראוי לה, מכיוון שחלם שביתו הטילה שתן כה רב שהביא שיטפון על כל אסיה. אמנם קמביסאס היה ממוצא אצילי אבל נחות בהרבה מזה של איש מדי.

המספר 300

פריאנדרוס שולח 300 מילדיהם של נכבדי קוקריקה לסירוס.

הרודוטוס 1.82 = בעת המלחמה בין לידיה לארגיבים, הצטרפו הספרטנים לצד הלידים. ספרטה וארגוס שלחו כל אחת 300 לוחמים לקרב שיכריע מי ינצח.

פנייה לדלפי כשלא נולדים ילדים

אבן מתגלגלת

עיט/נשר

3.28 - התגלות אל מצרי בצורה של עגל עם דמות של עיט על גבו.

3.76 - שבעת הפרסים שקשרו נגד המתחזה לבן כורש היססו לפעול, עד שראו שבעה זוגוות של נצים שרדו אחרי שני זוגות נשרים וקרעו אותם לגזרים. בעיניהם היה זה סימן מן האלים לפעול.

אריה

הרודוטוס 1.84 = מלך סארדיס קדום בשם מֶלֶס נולד אריה מפילגש, לאחר שאנשי טלמסוס ניבאו, שאם אריה יובל מסביב לחומה, סארדיס תהיה בלתי ניתנת לכיבוש.

מישהו שמיועד לשלוט וניצל באורח פלא

דיודורוס סיקולוס 10.29.1 = הטיראן גלון (Gelon) ניצל באורח פלא מאוסונות טבע.

סווטוניוס, טיבריוס = ניצל באורח פלא ממפולת סלעים.

הרודוטוס 1.112 = כורש ניצל ממוות בהיותו תינוק לאחר נבואה שנתנה לסבו.

107 - סטיאגס בן קיאקסארס, מלך המדים, החליט להשיא את ביתו מאנדאנה לפרסי בשם קמביסאס במקום לאיש מדי בעל דרגה הראוי לה, מכיוון שחלם שביתו הטילה שתן כה רב שהביא שיטפון על כל אסיה. אמנם קמביסאס היה ממוצא אצילי אבל נחות בהרבה מזה של איש מדי. 108 - חלום שני – גפן שצמחה מאיבר המין של בת המלך התפשט על כל אסיה. לכן רצה להרוג את התינוק שלה, לאחר שפותרי החלומות קבעו שהבן של ביתו עתיד לשלוט במקומו. המלך ביקש מהארפאגוס, הנאמן שבאנשיו, להרוג את התינוק לאחר שיוולד. 109 - הארפאגוס לא מוכן לבצע את הרצח ומחליט להטיל את המשימה על מישהו אחר – רועה בקר בשם מיטראדאטס. 110 - הוא ציווה עליו להפקיר את התינוק בהרים כשאם לא ימלא את ההוראה ימות. הוא מזהיר אותו שהוא יבדוק שהתינוק אכן מת. 111 - מיטרידאטס חוזר לביתו ומספר לאשתו על מה שהוא נצטווה לעשות. 112 - אישתו של מיטרידאטס ילדה בדיוק תינוק, אבל התינוק מת. כך הם מחליפים בין התינוקות ומגדלים את כורש כבנם שלהם. 113 - מיטרידאטס עושה את ההחלפה ומצליח לרמות את שליחי המלך.

הרודוטוס 1.59 = למרות שאביו של פיסיסטראטוס מקבל נבואה מכילון הספרטני שאל לו להתחתן או להביא ילדים, לאחר שהסירים באולימפיה החלו לרתוח ללא אש, הוא המרה את פיו והביא לעולם את פיסיסטרטוס - ניצל מהפלה.

הרודוטוס 1.209-214 = 209 - כורש חולם שדריווש קושר נגדו ופועל להעמידו לחקירה. 210 - האל ניבא לכורש שהוא ימות בניכר בעוד דריווש יירש אותו. אביו של כורש היסטאספס מנסה להרגיע את כורש מהאיום שמציב בנו דריווש על שלטונו. 214 - כורש נפל במלחמתו נגד מלכת המסאגטים.

הרודוטוס 2.151-152 =  147 - מצרים חולקה ל-12 מחוזות כשבכל מחוז הוצב מלך, כשהמלכים התחתנו ביניהם והסכימו שלא להדיח זה את זה או להתעלות זה על זה. נתנה להם נבואה עם התחלת שלטונם שזה שיסוך נסך מתוך גביע ארד במקדש של הפאיסטוס, ישלוט בכל מצרים לבדו. 151 - פסאמטיכוס ללא מחשבה משתמש בקסדתו כאשר היה חסר גביע, קסדה העשויה מארד. החשש מהנבואה הוביל לגירושו לביצות. 152 - הוא קיבל נבואה מהעיר בוטו שהוא ינקום בעזרת אנשים לובשי ארד מן הים. כאשר הקארים והאיונים נאלצו להגיע למצרים מהים, פירש זאת פסמטיכוס כהתגשמות הנבואה, כרת עימם ברית וכבש את מצרים. 157 - פסאמטיכוס שלט במצרים 54 שנים; 159 - בנו נכו שלט 16 שנים מוצלחות וירש אותו בנו פסאמיס; ;161 פסאמיס שלט רק שש שנים אך בנו אפריאס שלט 25 שנים; 162 - אמאסיס, שליחו של המלך אפריאס, מורד במלכו ומנסה לתפוס את השלטון בכוח. אפריאס שולח שליח נוסף להביא את אמסיס אך כשזה חוזר בלעדיו לא נותן לו המלך לספר מה קרה וכורת את אוזניו אופו (חטא?) ומאבד תומכים רבים; 169 - אפריאס נוחל מפלה מול אמאסיס ומאבד את שלטונו; 172 - אמאסיס שהיה ממוצא נחות, סבל בתחילה מזלזול נתיניו אך לאט לאט זכה באמונם בשל התנהלותו בתבונה ולא ביהירות - דרך תרגיל של הפיכת אמבט לפסל.

מדרש שם על פי מיתוס

נבואה שמבשרת גם את ההתחלה וגם את הסוף

הרודוטוס 1.13 = דלפי מאשרת את גיגס כמלך הלידים, אך מוסיפה שבדור החמישי תסתיים השושלת שלו כשצאצאי הרקלס שנושלו על ידי גיגס ינקמו את נקמתם.

הרודוטוס 1.91 = כשהגיעו השליחים ואמרו את המוטל עליהם, ענתה הפיתיה, כמספור, כך: "אפילו אל אינו יכול להימלט מן הגורל המוטל עליו. קוריסוס כיפר בדור החמישי על אשמת אביו הקדמון.

4.163 = הפיתיה מבשרת את משך שלטונם של הבטיאדים בקירנה - שמונה דורות.

משלים ככלי חינוכי (השיבולים של תראסיבולוס)

1.141 = משל הדגים המקפצים של כורש לאיונים באסיה הקטנה.

רצח האישה

נקרופיליה

חלום של הרוצח על הנרצח

יותר מדי מזל מסתים בטרגדיה

3.40 = מכתב של אמאסיס מלך מצרים לפוליקראטס, טיראן סאמוס, שמזהיר אותו מיותר מדי מזל טוב, שיוביל לקנאת האלים.

מראי מקום מעניינים

הרודוטוס 1.32 = סולון אמר: "הוי קרויסוס, אותי, היודע שהאלוהות מקנאה בבני אדם וגורמת להם צרות, אתה שואל אודות גורל האדם. עם חלוף השנים ניתן לראות ולסבול דברים רבים, שאיש לא היה רוצה בהם...."

הרודוטוס 1.34 = אחרי עזיבתו של סולון נקם האל נקמה חמורה בקרויסוס, כנראה מכיוון שחשב את עצמו לאדם המאושר מכולם.

הרודוטוס 2.121 = סיםור אודות גנב פיקח ומלך מצרים. (מוטיבים ספרותיים שונים)

הרודוטוס 2.124 = מלך מצרי בשם כיאופס הביא על מצרים רעה גדולה במהלך שלטונו, כשיד ימיו חוק וסדר שררו במצרים והיא שגשגה מאוד. הוא סגר מקדשים ומנע הקרבת קורבנות ושעבד את מצרים כולה. נראה שהשקיע המון משאבים בעבודות ציבוריות. 126 - הושיב את ביתו בבית בושת כדי לסחוט תשלומים. 129 - לאחר שאחיו של כיאופס המשיך בדרכו, היה זה בנו מיקרינוס שחזר לדרך הישר. 133 - פתאום מתגלה נבואה שמגלה למלך הטוב שהוא פועל נגד האלים מכיוון שנגזר על מצרים 150 שנה של סבל (עונש מהאלים דרך שימוש במלכים).

הרדוטוס 2.139 = אתיופי בשם סאבאקוס ששלט על מצרים בכוח הזרוע חלם שיועץ מציע לו לאסוף את כל כוהני מצרים ולחתוך אותם באמצע. הוא הבין שזמנו לשלוט מוקצב והחליט להימלט, כי כשעוד היה באתיופיה ניבאו לו מקדשי הנבואה ששלטונו במצרים יארך 50 שנה.

4.137 - שני טיראנים איונים מתלבטים האם לנטוש את דריווש במהלך מסעו הצבאי נגד הסקיתים. נאמר שהם חייבים לדריווש את היות טיראנים. 138 - רשימת הטיראנים האיונים.

עלייתם ונפילתם של מלכים ומנהיגים

קאמביסס בן כורש

3.25 - בשל עשנותו של קאמביסס לצאת למלחמה נגד האתיופים לא מוכן לוגיסטית, אנשיו נאלצים להתדרדר לקניבליזם כדי לשרוד את המסע חזרה למצרים.

3.28 - התגלות אל מצרי בצורה של עגל עם דמות של עיט על גבו. 29 - קאמביסס, שהתעצבן מהחגיגות שחגגו המצרים לאחר שאיבד את מרבית צבאו במסע אתיופיה, מחליט לבדוק האם העגל הוא אכן אל, הורג אותו ומדכא את החגיגות. 30 - החטא של קאמביסס הוביל לכך שהוא לקה בנפשו. לאחר שקאמביסס חולם אחיו יושב על כס המלכות ומפרש זאת שהוא חותר תחתיו, החליט להרוג אותו. 31 - רוצח את אחותו, שהוסיף חטא בכך שנשא אותה לאישה, וגם אחות נוספת, שאותה הוציא להורג במצרים. 32 - הגרסאות השונות לסיבות שהביאו את קאמביסס לרצוח את אחותו/אשתו. 35 - קאמביסס הורג את בנו של אחד ממקורביו ומבין שלטון אכזר ושרירותי. 37 - בממפיס פתח קאמביסס ארונות של מתים ובחן את הגופות; נכנס למקדש שרק לכוהנים מותר להיכנס, בזז ושרף אותו.

3.61 - מאג שמונה על ידי קאמביסס למנהל הארמון בזמן העדרו החליט לחתור תחתיו. אחיו של המאג דמה מאוד לאחיו הנרצח של קאמביסס, רצח שנשמר בסוד. לכן השתמש בו במתחזה לאח המת כדי לתפוס את השלטון. קאמביסס מגלה זאת ומבין שהחלום הזהירו ממתחזה לאחיו ולא מאחיו האמיתי. 64 - כשרצה לצאת לשושן כדי לחסל את הקשר נפצע מחרבו שלו במקום שבו פצע את העגל שהיה התגלמות האל המצרי. הוא הבין שהאורוקולום שניתן לו שהוא ימו באקבאטאנה, שבסטריה ולא שבמדי כמו שחשב, עומד להתגשם. 66 - נמק שהתפתח בירכו של קאמביסס מביא למותו. הוא לא השאיר אחריו יורשים. 67 - אך לאחר מותו של קאמביסס נשאר המתחזה על כסאו כי חשבו שקאמביסס רצה לגרור את פרס למלחמה.

פריאנדרוס

3.48 - פרשת סירוס שלוש מאות מילדי נכבדי קרקירה. 50-53 - פריאנדרוס רוצח את אשתו מליסה; הסכסוך עם בנו, שהוביל לסכסוך עם קרקירה והתערבות סאמוס.

דריווש

הרודוטוס 3.80-85

3.80 - אלרח הדחת המתחזים התנהל דיון בנוגע למשטר הנכון לאימפריה הפרסית. הראשון מעלה טענות נגד מלוכה בשל מעשיו של קאמביסס ושל המאג המתחזה ובעד איסונומיה. 81 - שני נגד איסונומיה ובעד אוליגרכיה. 82 - דריווש השלישי, נגד אוליגרכיה ובעד מונרכיה. 83 - ארבעה מתוך השבעה תמכו במונרכיה.

84 - הוחלט שמתוך הקושרים, זה אשר סוסו יצהל ראשון בהנץ החמה, יהיה המלך. 85 - סייסו הפיקח של דריווש רוקח תכסיס שגורם לסוסו להיות הראשון שצוהל. 86 - בנוסף לכך באותו הרגע ברק הבזיק בשמיים ונשמע רעם (אלכסנדר?).

פוליקראטוס טיראן סאמוס

3.124 - ביתו של פוליקראטס חלמה שאביו מרחף באוויר, וזאוס רוחץ אותו ואל השמש מושח אותו. בעקבות החלום היא ניסתה למנוע מאביה לנסוע אל אורויטס, מושל סארדיס, שרצה לחסלו ולכבוש את סאמוס. 125 - הרודוטוס אומר: "כשהגיע פוליקראטס למאגנסיה, נהרג בצורה בזויה, בלתי ראויה לאיש ולשאר רוחו; שכן חות מהטיראנים ששלטו בסיראקוסאי, אף אחד מהטיראנים היווניים האחרים אינו ראוי להשוואה עם גדולת נפשו של פוליקראטס." פוליקרטס נצלב ובכך נרחץ על ידי זאוס כשירד גשם ונמשח בידי השמש בזיעה שנבעה מגופו. (נבואה זו נתנה לו על ידי אמאסיס מלך מצרים - 3.40).

קישורים נוספים

שיחת משתמש:Eyalmeyer

אייל מאיר תשע ב מיתוס והיסטוריא עבודה מסכמת