אייל מאיר - תזה - סאטראפים באולימפיה

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

סרגל ניווט

חזרה לדף הראשי

שלד - פרק ב'

דריוווש הראשון היה זה שייסד את חלוקת האימפריה הפרסית לסאטרפיות, כשבבזמנו היו 20, לפי הרודוטוס 3.87-97.

להרחבה על אמינות הקטלוג שמציג הרדוטוס ר': Armayor 1978 (יש PDF) וגם Cameron 1973.

יוונים ששירתו תחת המלכים הפרסים זכו לכינוי הלא מחמיא טירנים ולא סאטרפים. לנסיבות והיחסים ששררו בין האימפריה הפרסית לערי המדינה היווניות ר' במיוחד Austin 1990.

לדוגמא:

טיראנים יוונים שתמכו בפרסים במהלך המרד האיוני: הרודוטוס: 5.36-8, 124-6; 6.9-10, 13, 22, 43

5.36-8 = הדחת הטיראנים היוונים שהייתה למעשה הכרזה על פרוץ המרד

6.9-10 = בזמן המצור על מילטוס התאסף צי הלני שאיים על השליטה הפרסית על הים ועל המבצע כולו. לכן הפרסים דרשו מהטיראנים היוונים ששהו במחנה לגשת למחנה היווני ולשכנע את אנשיהם לערוק לצד הפרסי וציידו אותם בשלל איומים למה לעונשים שיוטלו על אלה שימשיכו למוך במרי. הטיראנים מלאו את בקשת הפרסים אך נתקלו בסירוב גורף.

6.13 = מאוחר יותר הסאמים החליטו להיעתר ולערוק לצד הפרסים לאור אי הסכמה ותסיסה פנימית במחנה האיוני.

6.22 = הסאמים מתחרטים ומעדיפים להגר מהאי מאשר להשתעבד לפרסים ולטיראן שימונה מטעמם.


כאשר קסרקסס פלש ליוון בנת 480 היו יוונים שהצטרפו לשורותיו (הרודוטוס 8.85) אך הם מונו לטיראנים ולא לסאטרפים.


אלכסנדר אימץ את שיטת הממשל הפרסית ומינה את מקורביו לתפקיד סטראפים (לסקירה מלאה של המקורות למינוי יוונים ופרסים לתפקיד סאטרפים תחת אלכסנדר ר': Ashley 2004 (הספר - the Macedonian Empire)

אלכסנדר השאיר חלק מהסאטרפים הפרסים במשרתם בכחלק מניסיונו לגרום ליותר ויותר סאטרפים לערוק לצידו.


שיטת החלוקה המנהלית לסאטרפיות אומצה על ידי הסלאוקים. ר': Aperghis 2004, 263-294 על המנהל של הממלכה הסלאוקית ועל מוסדות, משרות ותקניות שיוריות שהסלאוקים אמצו והיו תקפים בזמן השושלת האכמידית ושלטונו של אלכסנדר.

Aperghis 2004

יש PDF

התארים שמופיעים ברומאנס - לא רק סאטרפים

ארבעה בני מלכים, השאר בני של סאטראפים וסטראטגים.

היוונית:

υἱοὶ βσιλέων, …οἱ δὲ ἄλλοι στρατηγῶν και σατραπῶν υἱοί.

אנאכרוסניזם דו כיווני - מצד אחד בזמנו של אלכסנרד לא היו מלכים באקארנאניה, בויאוטיה, קורינתוס אלא רק במוקדון.

(ביחסים שבין היוונים למוקדונים הייתה הכרה של הראשונים בקשר אתני לאחרונים אך בד בבד הם חשו עליונות ובוז מסוים לאחיהם הברברים מן הצפון. אחד הנימוקים לעליונות היוונים על המקדונים היה שיטת המלוכה שנחשבה לארכאית ולא מפותחת שעדיין רווחה במוקדון -

בזמן המאה הרביעית לפנה"ס היה הבדל ברור בין מי שהוא מקדוני למי שהוא יווני. כלי נשק שונים, ניב יווני שונה (או אפילו שפה שונה לחלוטין), הספרות והפילוסופיה היוונית, כל אלה יצרו פער תרבותי בין העם המקדוני לבין העמים ההלנים. בנוסף לכך ערי יוון כבר התקדמו לעבר משטרי האוליגרכיה והדמוקרטיה, בזמן שבמוקדון עדיין שרר משטר מונרכי תורשתי, שבעיני ערי יוון נתפס כלא מפותח וברברי. 

רום, 2005, ע"מ 8;

אולי היה זה רצונו של המחבר להעמיד מול אלכסנדר יריבים ראויים לו בכדי שניצחונו של המלך לא יהיה על נחותים ממנו. הרי מלך או אדם ממעמד גבוה שהתחרה בעצמו במשחקים האולימפיים הסתכן בבושה גדולה יותר במקרה והיה מפסיד למישהו פחות דרגה ממנו.

עדות לסיכון שבהשתתפותו של אלכנדר במשחקים האולימפיים עם נחותים ממנו מובע בתנאי ששם פלוטרכוס בפיו של אלכסנדר, שהיה משתתף במשחקים האולימפיים אם יריביו היו נסיכים כמוהו.