הרודוטוס 4.191-192

מתוך Amitay.haifa.ac.il
(הופנה מהדף הרודוטוס 4.192)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מקורות ראשוניים ועתיקים ה / מקורות ראשוניים ועתיקים H

טקסט

191 ממערב לנהר טריטון גובלים עם האוסיאים לובים עובדי אדמה, הנוהגים גם לגור בבתים; הם נקראים מאקסיאים. הם מגדלים את שערותיהם בצד הימני של הראש וגוזזים את הצד השמאלי, והם מושכים את גופם באוכרה. הם טוענים שמוצאם מהלוחמים בטרויא. בחבל ארץ זה ובכל שאר חלקי לוב שבכיוון מערב יש הרבה יותר בעלי חיים ועצים מאשר בשטחי הנוודים. החלק המזרחי של ארץ לוב, שבו חיים הנוודים, הוא שטוח וחולי עד לנהר טריטון, ואילו הארץ שממערב לו, זו של עובדי האדמה, הררית מאוד, מיוערת ומלאה בעלי חיים. יש שם נחשים ענקיים ואריות, פילים ודובים, צפעים וחמורים בעלי קרניים, אנשים בעלי ראשי כלבים ואנשים חסרי ראשים שעיניהם על חזם - אכן כך מספרים הלובים, וגברים פראיים ונשים פראיות והמון חיות אחרות בלתי בדויות.

192 אצל הנוודים אין מכל אלה ולא כלום, אבל יש אצלם חיות אחרות: אנטילופות הנקראות פיגארגים, איילות, ראמים, חמורים, לא בעלי קרניים אלא אחרים הנקראים "שאינם שותים" (כי באמת אינם שותים), איילות מסוג אחר, שמקרניהן עושים את גוף הלירה (גודל חיות אלה כגודל פרה), שועלים, צבועים, קיפודים, איילים פראים, הדיקטיס, תנים, פנתרים, בוריסים, תנינים באורך של שלוש אמות הדומים ללטאות, יענים החיות מתחת לקרקע ונחשים קטנים בעלי קרן. כל החיות האלה נמצאות שם וגם כאלה הנמצאות במקומות אחרים, מלבד הצבאים וחזירי הבר, שאינם חיים בלוב בכלל. יש שם שלושה מיני עכברים; אלה הנקראים דו רגליים, הזגריאס (זו מילה לובית שפירושה "גבעות"), והאכינס. יש גם סמורים החיים בסילפיון, הדומים לחמורי טארטסוס. בעלי חיים כה רבים חיים בחלק לוב של הנוודים, ככל שיכולתי לוודא בחקירותיי הרבות*.

  • לא כל החיות הנזכרות בפרק זה זוהו, ואף לא כל הזיהויים בטוחים ומוסכמים. העכבר הדו רגלי הוא כנראה חיה שרגליה הקדמיות קצרות מאוד, והוא הירבוע, השכיח גם בישראל.

הערות

נמצא בשימוש ב...

רוני רשף תשע מיתוס והיסטוריא מים


קישורים נוספים

ב