נעה אילת ואמיר גורן - Cicero

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מושגים C\מושגים ק

קיקרו

סיכום

קיקרו – cicero  -מרקוס טויוס קיקרו נולד בעיר ארפינום, כנער הוא תואר כתלמיד מצטיין ושקדן, אשר מהירות מחשבתו ומהירות קליטת החומר שלו משכו תשומת לב רבה כלפיו. קיקרו נחשב לנואם מצוין והחל לעסוק בעריכת דין, בתקופה זו הוא זכה להכרה והערכה רבה.

הקריירה הפוליטית של קיקרו -

לאחר תקופה ממושכת שתיפקד כעורך דין  הוא נבחר לסנט  כ – novus homo(אדם אשר מגיע ממשפחה שאינה ממעמד הסנאט והוא הראשון להכנס למוסד זה), ולאחר מכן נבחר כפריאטור.

"אדם חדש" מתייחס לקונסולאט, לא לבחירה לסנאט ד"ר א. 08:44, 16 בפברואר 2011 (UTC)

בשנת 64 לפנה"ס נבחר קיקרו כקונסול לאחר שמתחריו היו אנשים מפוקפקים, קיקרו ניצח בבחירות. עם עלייתו לתפקיד הוא ביצע מספר רפורמות אגראיות ובכך מנע ממתחריו לבחירות לצבור כוח רב, הרפורמות הללו לצד ההערכה הרבה כלפי קיקרו קלקלו את תוכניותיהם של מתחריו(קטלינה) אשר תכננו מהפכה אלימה והשתלטות בכוח על השלטון. כתוצאה מחשיפת הפרשה הוכרז על המורדים הללו כאויבים באופן מידי, אך זה לא הספיק לקיקרו והוא החליט להוציאם להורג, ובכך עבר על חוקת רומא בכך שהחליט על הוצאה להורג ללא משפט. קיקרו החל לאבד את כוחו עם עלייתם של הטרימווארט הראשון, הוא סרב להצטרף אליהם והם כתגובה הכניסו את אחד מאויביו האישים לישיבת העם שיציע הצעת חוק אשר אומרת שכל אדם שגרם למוות של רומאי ללא משפט דינו מוות. קיקרו עזב את העיר ויצא לחמישה עשר חודשים ממנה עוד בטרם בוצעה ההצבעה מחשש לחייו. עם חזרתו המצב ברומא היה נוראי, ואט אט הטרימאוורט הראשון החל להיחלש עד לרציחתו של אלכסנדר,

אלכסנדר??? ד"ר א. 08:45, 16 בפברואר 2011 (UTC)

דבר אשר שם את קיקרו בעמדת מועמדת לשלטון שוב. מי שזכה בסוף בהנהגה היה סגנו של קיסר, מרקוס אנטוניוס, ובניסיון סכסוך שכשל בינו לבין גורמים אחרים שרצו לעלות לשלטון יצר לעצמו קיקרו יותר מדי אויבים, הוא ברח מהעיר, נלכד ונרצח.

מה נשאר לנו מקיקרו –

קיקרו היה הכותב היחיד מתקופת רומא העתיקה, הוא הותיר לנו נאומים, מכתבים, תיאוריות פילוסופיות וגם שירה. נאומים – נאומים אלו הם השריד היחיד שנותר לנו מתקופת רומא התיקה, ישנם כ – 58 נאומים, חלקם כחלק מאקטים שהיו בבתי משפט, וחלקים נאומים שנשא לסנאט. מכתבים – כמות גדולה מאוד של מכתבים נשמרה מקיקרו, מכתבים אלו עוזרים לנו להבין יותר טוב מה קרה בתקופה ההיא, ומה היה הלך הרוח בסביבתו של קיקרו. השפעתו של קיקרו – שפה – קיקרו נחשב כאחד המפתחים המשמעותיים ביותר של השפה הלטינית, למשך תקופות ארוכות הוא היה המודל חיקוי היחיד אשר כתב בשפה הזו והיווה מקור לכותבים אשר קמו אחריו. כתביו הפילוסופים זכו אף הם לאהדה, למרות שעד לתחילת המאה העשרים הוא נשכח קצת, ולאחר מכן עלתה קרנו שוב, וכיום הוא אחד הכותבים המוערכים ביותר אם לא המוערך ביותר בתקופתו.

Amir Goren 06:26, 26 בדצמבר 2010 (UTC)

נמצא בשימוש ב...

תשעא א - חברה ומשטר ברפובליקה הרומית

קישורים נוספים

Amir Goren 06:24, 26 בדצמבר 2010 (UTC)