תשעא ב - עולם חדש מופלא: המאה היוליו-קלאודיית שיעור שביעי

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

חזרה לסלבוס\לדף ריכוז הסיכומים

שיעור שביעי

15.3.2011

מהפך תודעתי: שלום הוא ערך חיובי.

לפי המסורת, רומולוס הוא הבן של מארס, אל המלחמה. האב הקדמון המייסד של העיר קשור לאל המלחמה.

הממשל מחזיק חוג שלם של סופרים ומשוררים שייצרו מיתולוגיא מתאימה (ליוויוס, למשל). ארגון מחדש של סיפורים ואגדות רבים ורבות.

חלק בסיסי מהאתוס הרומי הוא ניהול מלחמות. אחת השאלות הגדולות שמלוות את ההיסטוריא הרומית, בייחוד בתקופת הרפובליקא התיכונה, היא: מה גרם לדחף האימפריאליסטי חסר התקדים הזה?

אחת התשובות המשכנעות יותר: הפוליטיקא הרומית הרפובליקנית הייתה בנויה על הצטיינות בשדה הקרב. משר אלף, דרך קוואיסטור ללגאט פרו פראיטור או פראיטור. הצטיינות בשדה הקרב מקדמת. למשל, מה שהפך את יוליוס קייסר מהבטחה גדולה לשחקן משמעותי בדרג הבכיר ביותר הוא הנציבות שלו בספרד. שם פיקד לראשונה על צבא באופן מרשים ומשכנע. בלי מלחמה הוא לא היה יכול להוכיח את עצמו כמפקד, לכן יש לדאוג שכל הזמן תהיה מלחמה.

צריך לדאוג – מנגנונים שמקיימים את עצמם גם בלי שאנחנו מודעים אליהם כל הזמן. רגע שבו האיש החזק של רומא ממליץ לא לחרוג מהגבולות הקיימים הוא רגע של מהפך תודעתי.

סגירת שערי יאנוס = אנחנו לא במלחמה. קרה פעמיים לפני אוגוסטוס, פעם אחת בתקופת רומולוס, מוריד מהערך ההיסטורי של הידיעה. אוגוסטוס סוגר אותם שלוש פעמים, ביניהן יש מלחמות. אין עשור שאין בו על אדמת איטליה קרבות נטושים עם לגיונות בכל צד. יש שלום מבפנים. שלום בים התיכון (קטע 25 ברס גסטאי).

נכון שאוגוסטוס מדגיש את עצמו בעיקר בטקסט שלו, לא מזכיר את האויבים שלו.

עריצותה של סיעה (קטע 1) – מבלי להזכיר את אנטוניוס, ברוטוס ואחרים. אוגוסטוס מול הסיעה העריצה, שמגייס צבא באופן פרטי כדי להגן על הליברטאס. מזלזל בעובדות למען האמת שלו. השלום המדובר, הוא שלום של הים התיכון.

תפיסת החוץ והפנים משתנה לגמרי, הפנים הוא כל הים התיכון. רואים את זה גם במושבות שהקים ברחבי הים התיכון, כפי שאיש לא עשה לפניו. התפיסה לפיה אפשר לשלוח קולוניות של אזרחים רומים לכל מקום בעצם היא חידוש מרעיש. קשורה למהפך שהופך את ה"אנחנו" מאיטליא\רומא לכל הים התיכון. הערך השליט: לא עוד מלחמה, שלום. Pax.

מתאפשר כי אוגוסטוס כובש את מצרים ומאוריטניא. דיכוי מרידות מעכשיו.

דחף לאשרר את הצורך של בעלות הברית לשלוח צבא, כדי שישארו בעניין? לא ידוע.

אחרי פיזור קרב אקטיום, יש לאוגוסטוס 75 לגיונות מוחלשים, בהמשך 28 מלאים. כשליש בכמות הלגיונות, למעשה כחצי מהחיילים שוחררו. בהמשך הפרינקיפט של אוגוסטוס, כשמתחיל המרד בבלקאנים יש בעיא לגייס חיילים. מגייסים עבדים משוחררים, משחררים עבדים נוספים כדי להשלים את השורות. לרוב, דבר כזה קרה במקרים דחופים ביותר.

פומפיוס היה בשנים הטובות מפקד הצי של אבא. בשנים הפחות טובות, צריך להחזיק את הצי (עניין יקר) יותר מאשר צבא רגלי. לצורך אחזקת הצי, פומפיוס פושט על חופי איטליא = הוא שודד ים.

הנקודה האזרחית: אוגוסטוס עורך קנסוס. Lustrum= טיהור. בתקופה הקלאסית, הקנסוס נערך אחת לחמש שנים שכלל שומת רכוש. באסיפת הקנטוריות שבוחרת את הקונסולים, לאדם אמיד יותר כוח רב יותר בהצבעה.

מה משמעות הקנסוס בימי אוגוסטוס? באסיפת הקנטוריות עדיין בוחרים את הקונסולים. עד סוף ימי אוגוסטוס, ערך הקונסולאט יורד כך שהמשרה נהיית כמעט סמלית. לכן, ערך האסיפה יורד באופן דרמטי. בנוסף, אוגוסטוס ממליץ את מי לבחור לקונסולאט ויש מתאם בין דבריו לתוצאות בשטח. ערך הקנסוס יורד ביחס לאסיפת הקנטוריות ומשתנה.

זמן רב לא היה קנסוס, פעולה זו מסמלת יציבות, השבת הסדר על כנו. מתאים לשלום הפנימי. קטל האזרחים במלחמות הפנים מפסיק ומחולקת אזרחות לאנשים על ימין ועל שמאל. בימי אוגוסטוס, מתחיל תהליך של הפיכה למעצמה ים תיכונית. הים התיכון הוא נקודת ההתייחסות עד עמוק לתוך ימי הביניים.

לראשונה, וגם בפעם האחרונה בהיסטוריא של הים התיכון, ישות פוליטית אחת מושלת בכל החופים. עובדא זו היא משמעותית ביותר. פיראטים זה עניין מתמשך, גם פומפיוס האב נלחם בפיראטים. כחלק מתום מלחמות האזרחים, הפיראטים מודברים וההפלגה נהיית בטוחה. מוריד את אלמנט הסיכון ומעלה את הרווח לסוחרים הימיים.


מתחילה תנועה מטורפת על הים התיכון. זרימה מאסיבית של אנשים. דמיון בין רומא לאמריקא.

איך מזהים אזרח רומי? אין להם תעודות זהות, רשומים לכאורה בקנסוס ברומא. שבועת אזרחות: civis Romani sum, כמו שאמר פאולוס ואז נשלח להשפט ברומא. בפועל, בשטח, נציבים עשו מה שמתחשק להם. באופן עקרוני, כך זה אמור להתנהל, זכותו של אזרח רומי לדרוש להשפט לפני הקיסר ברומא.

23 BC אוגוסטוס מוותר על רצף הקונסולאטים המפואר שלו ומחליפו באימפריום הכולל שלו ובסמכות הטריבונית המלאה. (36 BC קיבל את הקדושה הטריבונית, 30 BC לאחר קרב אקטיום מקבל את סמכות הטריבון לעזור לאזרחים שבהם מתעלל הקונסול, במקרה אותו האדם). שאר הסמכות הטריבונית למעט המשרה עצמה, שכן הוא פטריקי מתוקף אימוצו.

עסקא זו שנרקמת בשנת 23 היא הבסיס שעליו בנויה השיטה של הפרינקיפט בהמשך. בשטח, זה עוד לא ידוע. בשנה זו, יש משבר חריף בחוגים האוגוסטאים. אוגוסטוס היה בספרד, שב משם חולה. לא הצליח לסדר, אגריפא סידר בהמשך. כיורש של אוגוסטוס סומן מרקלוס, שמת באותה השנה. עניין זה יצר זעזוע. קרע עם אגריפא, שמבלה בשבתון ברצון\כפוי באי לסבוס בעקבות הבלאגן שמתעורר בשנת 23. ברגע השיא של המחלה אוגוסטוס נותן את הטבעת שלו לאגריפא.

אוגוסטוס עושה אמבטיות קרח בהמלצת מוסא הרופא, מחלים ונותן את בתו יוליה לאגריפא. היו להם רק 5 ילדים. זעזוע.

משבר החיטה נועד לפי פרשנות מקובלת לשדר שהוא עדיין הבוס, הכל רגוע. בשטח אוגוסטוס יוצא למזרח, מול הפרתים. מחזיר את האותות.

ברומא, בזמן הזה יש ברדק גדול. מה שווה הקונסולאט? 22-20 שווה עדיין הרבה, איך אפשר לדעת?

הייתה תחרות רצינית על המשרה. יש מהומות, קשה לערוך בחירות קונסולאריות. אגריפא שב לרומא (ומתקשה לשומר על בחירות סדירות לקונסולאט), אוגוסטוס עובר למזרח. המערכת הפוליטית עדיין תססה, לקונסולאט עדיין היה ערך.

אגנטיוס רופוס – שריפות היו בעיא קריטית ברומא כל הזמן, גם בגלל שהיא לא הייתה מאורגנת אלא התפתחה עם הזמן. בנוסף, הנהירה לרומא וחוסר הפיקוח יצר בנייה לגובה ללא הקפדה על כללי בטיחות. בצפיפות. בתים דליקים, צפופים ונוחים להתרסק יצרו שריפות רבות. הזדמנות להצצה באחד הצדדים של הרפובליקא הרומית – כמה המדינה (המנגון המדיני) הייתה קטנה. לא היו משטרה ומכבי אש. אגנטיוס הקים גדוד מכבי אש. התקדמות פוליטית מהירה ומנוגדת לכללים, בנוסף.

כל זה עורר דאגה גדולה מספיק כדי שאוגוסטוס ישוב מאתונה לרומא ומחליט בעצמו מי יהיה הקונסול. בחר אחד ממתנגדי המשטר בזמן הטריומוויראט. יוקרה לאוגוסטוס שהמתנגד משתף פעולה עם המשטר החדש, וסמל לכך שאפשר למחוק את העבר. אגנטיוס רופוס מוצא להורג בעוון בגידה וקם ארגון מכבי אש.

מאותו רגע, אין יוזמה פרטית. אף חיצוני לא יוכל להתחנף להמונים כך. אלה השנים האחרונות בהן יש לנו סימנים מובהקים לכך שהפוליטיקא הרפובליקנית עוד חיה ותפקדה, למעלה מעשור לאחר קרב אקטיום.