תשעא ב - עולם חדש מופלא: המאה היוליו-קלאודיית שיעור שישי

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

חזרה לסלבוס\לדף ריכוז הסיכומים


שיעור שישי

10.3.2011

Res gestae divi augustae – נכתב לכאורה על ידי אוגוסטוס.

טקסטים מהעת העתיקה בגוף ראשון הם לא שגרתיים. הטקסט המרכזי שלפנינו נמצא באנקרה, אז עיר באסיא הקטנה. מכונה "מלכת הכתובות" (=חצובות על אבן, אורך). מקור ראשוני נדיר ביוונית ולטינית.

איזה עניין יש לאוגוסטוס לתקוע את הביוגרפיא שלו במקדש באנקרא, עיר לא חשובה במיוחד באסיא הקטנה?

מההקדמה, טיעון מהמציאות: אם המקור ברומא ויש העתק של הסיפור באנקרא, מה מותר לנו להניח? שיש עוד העתקים, ולא רק על הציר שבין רומא לאנקרא. כמה כתובות יש לנו ברחבי האימפריא? כמה ערים בסדר גודל של אנקרא היו בתקופה ההיא? מותר להניח שבערים אחרות מסדר גודל של אנקרא ומעלה יהיה העתק, או בערים שלהן משהו משותף עם אנקרא.

הכתובת נמצאה במקדש לרומא ואוגוסטוס, באנקרא. יתכן שבערים גדולות מאנקרא לא היה מקדש כזה ואז לא הייתה בהן כתובת כזו. אפשר להניח שהיו עשרות עד מאות עותקים של הכתובת הזו ברחבי האימפריא הרומית.

לכל טקסט יש מטרה. טקסט כזה נועד מראש לצריכה רחבה, נכתב על ידי אוגוסטוס בערוב ימיו. כנראה שהכתובת לא נועדה לשרת אותו כשליט, אולי את יורשיו או לביסוס מעמדו בדברי הימים.

באיזו מידה הוא רוצה לעזור ליורשיו? מה עם העולם הבא ואו העולם האלוהי?

אולי לא יכל לכתוב כשהיה צעיר וחיכה להזדקן?

אוגוסטוס הוא לא אדם רגיל, הכתובת היא במקדש של רומא ואוגוסטוס. גם אם הוא היה ציניקן, אדם לקראת מותו מתחיל לחשוב.

המילים הראשונות של הטקסט הן המעשים של אוגוסטוס האלוהי. טבעי לכתוב בסוף החיים דבר כזה. מקובל במחקר שאוגוסטוס רצה להפיץ את הטקסט.

המשימה: מאמר קצר, שאלה ותשובה\טענה קטנה, קישורים לערכים שייכתבו. באזור שכיסינו, ויקיפדיא העברית תתן לנו מה שאנחנו צריכים. לערכים שונים נפח שונה, בתיאום עם אוֹרי. למשל, res gestae divi augustus. לחפש ערכים אדומים או קטנים. נפתח מדף הבית של הקורס חובות חדשות של הקורס, דף לדיון בערכים. לחפש דברים שאנחנו עובדים עליהם בקורס בויקיפדיא, אדומים או פצפונים. לפתוח שם משתמש בויקיפדיא. הטווח: מאוגוסטוס ועד דומיטיאנוס.

מי נתן את ההוראה להפיץ את הכתובת ברחבי האימפריא?

איך אפשר לדעת שהסכומים נכונים, מעבר לאג'נדה של אוגוסטוס? לקחת בחשבון נטייה לפאר את עצמו. בגיל 76, מותר לנו להטיל ספק בזיכרון שלו לגבי מאורעות מלפני כ-60 שנה.

הזיכרון האנושי מתעתע. יחד עם זאת, הסכומים והספינות תועדו בשטח. לאוגוסטוס יש גישה למידע הזה, ועוזרי מחקר. הוא לא מסתמך רק על זכרונות. בנוסף, לאוגוסטוס היה כישרון נדיר בבחירת האנשים שסביבו, אלה היו חלק בלתי נפרד מההצלחה שלו. אחת מהן הייתה אשתו הרביעית, ליוויה. קלט שהיא תהיה עזר כנגדו. הוא ניהל איתה מו"מ בכתב ושמר עותקים, לפי סווטוניוס.

לשבוע הבא, לסיים את חומר הרקע של אוגוסטוס (עמית ושצמן), בשבוע הבא נברר אפיזודות מהטקסט. לשלוט בחומר כרונולוגית (!).

הטקסט עצמו:

בהקדמה: כדור הארצות. אוגוסטוס השתלט על כל הארצות. לא כבש את גרמניה ואיראן.

הפרתים: הראשון שייצג את רומא מולם היה סולא (הסכם על ידידות וברית). בהמשך קראסוס תוקף אותם בלי עילה ומפסיד, אנטוניוס מנסה להשיב את הכבוד ונכשל (משמעותי לתבוסה שלו לאוגוסטוס). אוגוסטוס מנסה מולם דיפלומטיא, את הנסים והאנשים שנפלו בשבי הוא מחזיר.

בימי אוגוסטוס, שינוי תפיסתי באופן שבו רומא מתנהלת מול העולם.

בימי טראיאנוס, יש הסתערות נוספת מזרחה, עיראק נכבשת, קמה פרובינקיא. מרד יהודי. הפרתים היא נקודה כואבת לרומאים, כי אלכסנדר הצליח.

יוליוס קייסר עובר את הריין ונכנס לגרמניא לזמן קצר. נדידות העמים הן גורם מתמיד של אי יציבות במערב אירופא. העמים הגרמאנים הם מקור בלתי נדלה לבעיות. במהלך שלטון אוגוסטוס, הושקעה אנרגיא רבה בניסיון לבצר את הקו מול הברברים הגרמאנים-מונגולים על האלבה - דנובה. היו כמה מערכות צבאיות שזו הוגדרה כמטרתן. אחי הקייסר טיבריוס, דרוסוס בן ליוויה (מאב אחר), זכה לכינוי גרמאניקוס על בסיס הצלחותיו שם. היו שתי פרובינקיות גרמניה בשלב מסויים, בשטח הייתה הערכה לא נכונה של מידת נכונות הגרמאנים לקבל עליהם את עול השלטון הרומי.

9 AD – שמים מלכודת לצבא הרומי, שלושה לגיונות נכנסים ליער ולא יוצאים ממנו (קצין רומי לשעבר שערק לגרמאנים). מאותו יום, משהו נשבר באוגוסטוס. בימי אוגוסטוס, לא שולחים אינסוף לגיונות. הייתה לו הכרה שמעוד מערכות צבאיות בגרמניה\נגד הפרתים לא יצא טוב. לפי סווטוניוס, אוגוסטוס נתן בצוואתו הוראה לא להרחיב את האימפריא.

להזכיר: נמשיך מהמהפך התודעתי, מה מקום מלחמות וכיבושים בהוויה הרומית.