תשעא ב - עולם חדש מופלא: המאה היוליו-קלאודיית שיעור שלישי

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

חזרה לסלבוס\לדף ריכוז הסיכומים


שיעור שלישי

1.3.2011

נקודות המפתח שמאפיינות את המהלך של טיבריוס גראככוס:

נקיטת אמצעים חברתיים כלכליים "שמאלניים" (אנכרוניזם, למרות שאירופא החדשה הושפעה מהרפובליקא הרומית). האחים הגרככים היו מהגיבורים האגדתיים של המהפכה הצרפתית. לזכור שתמיד יש אינטרסים פרטיים ואו חמולתיים משולבים במחשבה סוציאלית מתקדמת במאה השנייה BC.

בנוסף, טיבריוס גראככוס חשף את אחד הסודות הגדולים של המערכת הפוליטית הרומית וניצל את הסמכות הטריבונית באופן שלא התרחש מהמאה הרביעית BC. למעשה, באופן בו היא לא נוצלה מעולם. הטריבונאט נהיה בהפתעה לכלי פעולה פוליטי שווה ערך לקונסולאט (בפוליטיקא הפנימית של רומא), למעט שיפוט ותפקידי צבא. זהו שינוי דרמטי, שכן מעטים היו קונסולים – קפיצה של סדר גודל, 1:5.

קלאודיוס (סביב שנת 60 BC) הכיר בטריבונאט וכוחו ולכן הסכים לוותר על מעמדו כפטריקי כדי להנות מהסמכויות שמעניק הטריבונאט. דוגמא לכוח וליוקרה שגלום במוסד זה.

פלוטרכוס מספר שיתכן שאם שני האחים הגראככים היו קרובים בגילאיהם, היה בלתי אפשרי לעצור אותם. למרבה הצער, היה ביניהם פער של עשר שנים. גאיוס הגיע עם ניסיון, בזמן שהרפורמא של טיבריוס ממשיכה, ולו עיסקת חבילה תפורה היטב. גאיוס נבחר כטריבון בפעם השנייה ברציפות, סימן לבאות. המשיך לקיים את הטריבונאט כמקור כוח, חילק קרקעות במאסיביות, הגדיר מראש שהאדמות של איטליא לא יספיקו, אפשר לנצל את קרתגו ורחבי הים התיכון. לבסוף (בטריבונאט השלישי) הוא חוסל על ידי חיילים שכירים, עם סיעתו.

גאיוס גראככוס היה הראשון שעשה פוליטיזציא של מעמד הפרשים, שהקבילו בעבר לאריסטוקרטיא הרכובה. הצבא הרומי לא הסתמך על חיל פרשים ולכן הזהות בין חוג אוליגרכי לארגון צבאי הטשטשה מהר (שלהי המאה השניה BC – מעמד הפרשים כבר לא מתפקד צבאית ומוגדר לפי שומת רכוש). עד גאיוס, המעמד הזה היה א-פוליטי, בהמשך נהיה לקדר השופטים, בייחוד בבתי דין ששפטו נציבים (בעלי אימפריום, ממעמד של פראיטורים לפחות) שמעלו בתפקידם. מהלך חכם: הרחקת המעמד הסנטוריאלי מתפקידי שיפוט. למעשה, החלפנו את החתולים ששומרים על השמנת, נלקח שוחד. התחיל מחול שדים סביב איוש בתי הדין, אחת מנקודות הסכסוך הדומיננטיות. מעלה את הסיבוכיות של הפוליטיקא הרומית. בהמשך, הפרשים ימצאו את מקומם במערכת הפוליטית של העולם החדש.

רומא האינקלוסיבית: בעלי ברית ואזרחים. בשטח, הכוחות ששולחות בעלות הברית (שקופחו בשלל אך הייתה להם גישה לאדמות הציבור) הם לפחות חצי מהמאמץ. מחלוקת במחקר המודרני – האם כוחות בעלות הברית היו יותר מחצי ועשו את התפקידים החשובים? יותר ויותר אנשים רוצים שבעלות הברית יהיו אזרחי רומא.

עד אוגוסטוס, שאלה זו לא תיפתר.

האירוניא הגדולה: אוגוסטוס מבצע את הרפורמא של טיבריוס וגאיוס כמעט אחד לאחד. ליוויוס כתב על המחלה שאין לה מרפא. אוגוסטוס היה הנוח שברופאים.

אחרי חיסול גאיוס גראככוס (שהכניס סבסודי תבואה לראשונה) יש גל של ריאקציא. רוב הסיעה שתמכה בגראככים חוסלה פיזית. החוגים האוליגרכים שהובילו את הריאקציא משתלטים על העסק והמטלים הם המשפחה המובילה. ארבעה אחים שהיו קונסולים, ועוד שני בני דודים שהיו קונסולים – משפחה שהשתלטה על העסק. בשנים האלה, הנורמות בממשל הציבורי של רומא התדרדרו, עניין שחשף יוגורטא, שטבח באיטלקים וכולי. כשמביאים אותו למשפט ברומא, משחד את השופטים ומזוכה. מוכרזת נגדו מלחמה, משחד את המצביא שנשלח נגדו. וכך הלאה.

לבסוף, הצעיר שבמטלים הגיע עם גאיוס מאריוס שבא מארפינום (עיר צעירה), חייל ותיק שביקש ממטלוס שיסייע לו לרוץ לקונסולאט. מטלוס דחה אותו בנימוס, מאריוס נעלב, שב הבייתה ופיזר הבטחות כדי לגייס את הפרולטריון (שעד אז היה עני מכדי לשרת בצבא). מאריוס חושף את אפשרות גיוס הפרולטריון. זוכה בבחירות לקונסולאט, מבטיח להפטר מיוגורטא ומקיים.

באותו זמן, עמים ארים נודדים בלב אסיא, נהיה קר וחלק מהשבטים מגיעים לאיטליא – הגרמאנים. משמידים צבאות רומיים. בוחרים במאריוס שוב לקונסול, שילך לטפל בגרמאנים. ארגן מחדש את הפק"לים של הצבא. משנה את חניתות ההטלה וכריזמטי. נבחר לקונסול כמה שנים ברצף בסוף המאה השנייה BC, נכנס בגרמאנים.

בתקופה הזו בה מאריוס בשטח, ברומא הפוליטיקא הפופולרית פורחת. סביב שנת 100 BC, נבחר סאטורנינוס לטריבון, שמעביר רפורמות ברוח הגראככית, מה שמטריד את האופטימטים (האצולה). במקורות לוקיוס אפוליאוס סאטורנינוס מוצג רע.

100 BC מאריוס שב הבייתה, יש לו ברית עם סאטורנינוס. נוטש את סאטורנינוס ומתחבר לאופטימטים. למה? עובר ל"מקובלים". אבוד על סאטורנינוס, שנשחט עם החבר'ה שלו. בשלב הזה, מאריוס נבגד על ידי חבריו החדשים, נהיה המומחה לענייני אסיא.

בינתיים, הנקודה הקריטית עוברת לזירה האיטלקית. תסיסת בעלי הברית האיטלקים גדלה, רוצים אזרחות. לא מקבלים, האינקלוסיביות מאוזנת על ידי פחד טבעי מהכפלת הגוף האזרחי. לחץ על הלחם המסובסד, פחות מקומות בתיאטרון. פוליטיקאים חכמים ברומא מנסים לקדם את האזרחות לבעלות הברית ומחוסלים. השמועות מופצות באיטליא, מנהיגי עמים שונים מחליטים להקים מדינה משלהם ולחסל את רומא. מקימים את איטליא, לשנתיים.

הרומאים העניקו אזרחות למי שעוד לא הצטרף למרד והציעו אזרחות למי שיניח נשקו. אחרי שנתיים קשות כולם נשברים. מעכשיו ועד סוף אוגוסטוס האש לא נכבית.

העניין יוסד רק בתקופת אוגוסטוס ועד אז הכשיר את הקרקע למלחמת האזרחים.

הם לא עמי רומא? הקטץ': שמו את כולם במספר מצומצם של שבטים בגלל מערכת ההצבעות, כך שיהיה להם כוח פוליטי זעום.

קמות בעיות באסיא עם מיתרידטס (88 BC), מאריוס הוא המומחה לאסיא, אבל כבר מבוגר. במקומו ואחריו עולה סולא הפטריקי, אריסטוקרט עני, בן למשפחה מתוסכלת. סולא נבחר לקונסול בשנת 88 והולך לסגור עניין עם איטלקים בנולא. עם עזיבתם, מאריוס וחבריו משתלטים בכוח על אסיפת העם ומעבירים את הפיקוד הצבאי באסיא למאריוס. סולא אוסף את הצבא (5 לגיונות רומיים) ועולה על רומא, יורה חצים בוערים.

תקדים: אפשר לעלות על רומא כשמשהו לא מוצא חן בעיניך. סולא יוצא למזרח ונותן למיתרידטס בראש. כשהוא יוצא מאריוס וחבריו משתלטים על העסק, חברי סולא בורחים. מאריוס מת וחבריו משליטים טרור ברומא. סולא שב לרומא וכל החבר'ה של מאריוס (כולל בנו, מאריוס) בורחים. סולא משתלט על העניין ומנצח את הצבא האחרון של האיטלקים. נהיה דיקטטור (מעל החוק, לחצי שנה או גומרים הולכים – מה שבא קודם), עניין שלא היה ברומא מהמלחמה הפונית השנייה. מכריז על עצמו כדיקטטור ללא הגבלת זמן = טיראן להסדרת הרפובליקא. מטהר, מחלק אדמות לחיילים משוחררים. מוציא פתווה על הטריבונאט: עבודה ללא מוצא. כבר לא שלב בסולם ההתקדמות. מעקר את עניין הטריבונאט לאנשים עם שאיפות.

בנוסף, מגביל את סמכויות החקיקה של טריבון, משיב את הטריבונאט למימדיו מלפני הפשרה ההיסטורית של המאה ה-4 BC. מסדיר שוב (היו פעם) את סולם הדרגות (גילאים, זמנים). קוואיסטורים נהיים סנאטים אחרי שנה. קנסורים יכולים רק לזרוק מישהו מהסנאט אבל לא למנות אנשים לסנאט. רפורמא דמוקרטית לביעור השחיתות, לאסיפת העם שבוחרת את הקוואיסטורים יותר כוח.

ואז, מתפטר מתפקידיו ושב לחיי תענוגות ברומא. לוקח אשה צעירה ויפה, מת תוך שנה. עשה רפורמא תחוקתית.