אייל מאיר-תזה-המוניטין של תושבי אליס כמארגני המשחקים האולימפיים

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

סרגל ניווט

חזרה לדף הראשי

המוניטין החיובי של האליאנים כמארגני המשחקים

Crowther 2003

עמ' 63

למרות השימושים הלא ראויים שעשו האליאנים, הם עדיין נחשבו למארגנים בעלי יכולת גבוהה בכל מה שקשור לפסטיבל. עדות לכך עולה מתקרית נוספת עם ספרטה. בשנת 399 לפנה"ס ספרטה הכריזה מלחמה על אליס בשל תמיכת באתונה ועל גירושם מהמשחקים (קסנופון, הלניקה 3.2.21-30) אגיס מלך ספרטה פלש לאליס, אך נאלץ לנסוג בשל רעידת אדמה. שנה לאחר מכן הוא פלש שוב ואף נכנס לעיר אליס עצמה. הספרטנים הכריחו את האליאנים לחתום על הסכם שלום אך לא לקחו מידיהם את השליטה על המשחקים. האליאנים לא שמרו על מעמדם בשל נדיבות לב אלא בשל סיבות מעשיות יותר. לפי קסנופון (הלניקה 3.2.31) הספרטים חשבו שיריביהם של האליאנים, הפיסנים, לא היו מתוחכמים מספיק ולא ראויים למטלה. היה זה וויתור גדול של הספרטנים לאליאנים.

עמ' 66

אליס לא מנעה מאף עיר לקחת חלק במשחקים, אפילו לא ליריבים פוליטיים, אלא במקרים שהם הן הפרו את החוקים.

לאליאנים הייתה גאווה בהוגנות ובמקצועיות של הנציגים שלהם באולימפיה, ואפשרי שהם פיתחו יריבות עם ערים אחרות שקיימו משחקים משלהם מקומיים ופאן הלניים. השופטים ניהלו את המשחקים בכבוד, הם ראו עצמם במבחן לא פחות מהאתלטים וחששו לעשות טעויות, לפחות לפי אפולוניוס מטיאנה (פילוסטרטוס, חיי אפולוניוס 4.29). לפי פאוסניאס (8.40.2), ההוגנות של השופטים האליאנים, הפנקראטיסט Arrichion of Phigelia זכה בניצחון במשחקים של שנת 564 לפנה"ס. ראה גם דיו כריסוסטום 31.111. להוגנות השופטים האליאנים, ר': Crowther 1997. במשחקים של שנת 212 לפנה"ס השופטים לא העדיפו את האתלטים שלהם בפאנקרטיון אלא נתנו יתרון ללא-אליאנים, על ידי קביעת קיום הפאנקרטיון לפני תחרות האגרוף, אפילו אל מול הסיכוי שזה יפגע באתלט אליאני (פאוסניאס 6.15.4-5).

הביקור במצרים

Crowther 2003, 66 סבור שהאפשרות היחידה שמסבירה את הצורך בסיפור שבו האליאנים מבקרים במצרים היא שארגון המשחקים שלהם הוטל בספק על ידי עמיתיהם היוונים.