הבדלים בין גרסאות בדף "דמוקרטיא אתונאית"

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש
(דפוס)
(וידאו)
שורה 20: שורה 20:
 
=== וידאו ===
 
=== וידאו ===
  
כרקע לנושׂא כולו צפו בפרקים 1-4 של השעור המתוקשב [[העולם הקלאסי - מתוקשב|העולם הקלאסי]]. פרק 1 נותן רק על יוון בתקופה הארכאית. פרק 3 מתאר את הרקע וההתהוות של הדמוקרטיא האתונאית. פרק 2 עורך היכרות עם שׂפרטא לקראת הדיון במלחמות הפלופונסיות. פרק 4 מספר על ״המאה האתונאית״, לב התקופה הקלאסית.
+
כרקע לנושׂא כולו צפו בפרקים 1-4 של השעור המתוקשב '''[[העולם הקלאסי - מתוקשב|העולם הקלאסי]]'''. פרק 1 נותן רק על יוון בתקופה הארכאית. פרק 3 מתאר את הרקע וההתהוות של הדמוקרטיא האתונאית. פרק 2 עורך היכרות עם שׂפרטא לקראת הדיון במלחמות הפלופונסיות. פרק 4 מספר על ״המאה האתונאית״, לב התקופה הקלאסית.
  
 
= נושׂאים לדיון =
 
= נושׂאים לדיון =

גרסה מ־19:20, 6 במרץ 2020

רקע ועיון

דפוס

ספר היען המרכזי לנושׂא בעברית הוא: דוד, אפרים. 2003. הדמוקרטיה הקלסית: התהוותה, תפקודה עקרונותיה ותלאותיה באתונה. ירושלם: מאגנס. ספר זה מכתיב גם את ארגון החומר בקורס כולו. קריאה בו תלווה את כל הנושׂאים לדיון, וההפניות שבו הן נקודת מוצא לתהליך הלמידה והמחקר.

כדי לעקוב אחר מרוצת ההיסטוריא היוונית בכלל, והאתונאית בפרט, ניתן לעיין בעברית אצל: עמית, משה. 1984. תולדות יוון הקלאסית. ירושלם: מאגנס.

קריאה באנגלית ובשׂפות אחרות תפתח, כמובן, מגוון גדול בהרבה. מן הראוי לטרוח ולעשׂות זאת ביחוד ביציאה לתהליך מחקרי, שכן שני הספרים הללו מוקדמים בדור או שניים (בהתאמה) לחזית המחקר.

את השמות והמונחים הבלתי-מוכרים תוכלו לברר במשאבים המודפסים הבאים:

  • אבי-יונה, מיכאל וישׂראל שצמן. תשמ"א (1981). אנציקלופדיה של העולם הקלאסי. ת"א-יפו: מעריב.
  • Hornblower, Simon, and Antony Spawforth. 2012. The Oxford Classical Dictionary 4th ed. Oxford; New York: Oxford University Press.
  • Cancik, Hubert, Helmuth Schneider, Christine F. Salazar, and David E. Orton. 2002. Brill's New Pauly: Encyclopaedia of the Ancient World: Antiquity. Leiden; Boston: Brill.


כמו כן, כמובן, ניתן לחפשׂ בויקיפדיא, בגוגל, וביחוד ב-Google Scholar.

וידאו

כרקע לנושׂא כולו צפו בפרקים 1-4 של השעור המתוקשב העולם הקלאסי. פרק 1 נותן רק על יוון בתקופה הארכאית. פרק 3 מתאר את הרקע וההתהוות של הדמוקרטיא האתונאית. פרק 2 עורך היכרות עם שׂפרטא לקראת הדיון במלחמות הפלופונסיות. פרק 4 מספר על ״המאה האתונאית״, לב התקופה הקלאסית.

נושׂאים לדיון

האבות המייסדים

סולון

לקריאה:

  • דוד 27-60

פיסיסטרטוס

קלייסתנס

התגבשות השיטה

אימפריא, טרגדיא, פילוסופיא