זהות יהודית בעת העתיקה: מבט מבחוץ - תשעט

מתוך Amitay.haifa.ac.il
גרסה מ־11:47, 3 באוגוסט 2018 מאת Oamitay (שיחה | תרומות) (יצירת דף עם התוכן "== על הקורס == זהו קורס ליבה של תכנית אוֹפקים למצטיינות ולמצטיינים. הוא מוגדר כקורס חובה ל...")
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

על הקורס

זהו קורס ליבה של תכנית אוֹפקים למצטיינות ולמצטיינים. הוא מוגדר כקורס חובה לתלמידות/י שנה א, ופתוח גם לתלמידות/י שנים מתקדמות.

במסגרת הדיון שלנו השנה בשאלות זהות, ננסה בקורס זה לענות על אחת משאלות המפתח בישׂראל של ימינו: מהי זהות יהודית? אחת הקלישאות הנפוצות (והנכונות) היא שזהות קיבוצית נקבעת במידה מרובה מתוך השוואה, והנגדה, עם קבוצות חיצוניות, עם "האחר". בקורס זה נבצע היפוך, וניגש לברר איך נראית זהות יהודית בעת העתיקה מנקודת מבטו של האחר, מבחוץ פנימה. לשם כך נקרא מבחר עדויות ורשמים על יהודים ויהדות מן העת העתיקה, מאת כותבים יוונים ולטיניים שאינם נוצרים. מתוך דבריהם ננסה להסיק מה בעיניהם היה יהודי במיוחד, ומה טרחו להדגיש עבור קהל הקוראים שלהם, שגם הוא מורכב מלא-יהודים, בבואם להסביר מהי יהדות.

חובות הקורס

הנוכחות בקורס חובה, בהתאם לתקנוני הלימודים. כמו כן נדרשות:

  • קריאה שוטפת משעור לשעור, כפי שיוגדר בסֻילבוס (ראו למטה)
  • הכנת מטלות שוטפות, כפי שתוגדרנה לפי הצורך במהלך הסמסטר
  • מטלה מסכמת, באחת משתי רמות: בחינת בית, או עבודה סמינריונית

רשימת קריאה

קטעי הקריאה יגיעו, רובם ככולם, מתוך שטרן (ראו ברשימה הביבליוגרפית). בנוסף נקרא פרקים מתוך ספרו של שפר, ובו סקירת נושׂאיות רוחביות, שאינן ממוקדות בטקסט מסוים. סקירות כלליות על היסטוריא יהודית בעת העתיקה, בארץ ובתפוצות, ניתן למצוא בגרסא האנגלית המחודשת של שירר ובהתמקדות בגולה אצל גרואן. מונחים, שמות ומידע כללי ניתן למצוא באנציקלופדיית בריל-פאולי, במילון אוקספורד