חברה ומשטר ברפובליקה הרומית, תשע/ שיעור שביעי

מתוך Amitay.haifa.ac.il
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

תש"ע - חברה ומשטר ברפובליקה הרומית

חברה ומשטר ברפובליקה הרומית, תש"ע - סיכומי שעור

שיעור שביעי

תארים ופקידים

יש בעיא עם שמות התארים: כיצד נקראו הפקידים הבכירים בראשית הרפובליקה?

Titus Livius: היסטוריון רומי מסוף המאה ה-1 לפנה"ס. בן-חסותו של אוגוסטוס. כתב בלטינית היסטוריא של רומא "מאז יסוד העיר" – Ab Urbe Condita.

consul: בכל שנה נבחרים שניים באסיפת הקנטוריות.

annuitas: עקרון השנתיות.

mos: לפי ה-mos (רבים: mores) = נוהג, נהגו שלא לבחור את אותו אדם לקונסולאט שני, אלא אם כן חלפו 10 שנים מאז כהונתו הקודמת.

Imperium: הזכות לפקד על צבא, הזכות לשפוט אזרחים, הזכות להעניש פיזית אזרחים (coercitio), הזכות לכנס את אסיפת הקנטוריות, ואת הסנאט.

לקונסול יש imperium – חצי מהאימפריום שהיה פעם למלך. כל קונסול מלווה על-ידי תריסר ליקטורים (lictores), הנושׂאים עבורו את ה-fasces, ומשמשים שומרי ראש והוצאה לפועל. לשני הקונסולים יש סמכות שווה (par potestas). אחד מתפקידי הקונסול היה לשמור על "שלום האלים" (pax deorum).

Senatus: מועצת הזקנים. במקור: חבר היועצים של המלך – consilium regis. את מי מזמן המלך לסנאט ומתי? את מי שהוא רוצה, מתי שהוא רוצה. המנהג עבר בירושה לקונסולים. רק בזמן הרפובליקה התיכונה הפך הסנאט למוסד של קבע, בעל תפקיד חשוב יותר בניהול המדינה. במהלך המלחמה הפונית השניה, הוא הפך לגוף המושל במדינה למעשׂה (אם כי לעולם לא להלכה).

magister equitum: מפקד חיל הפרשים

Rex sacrorum: מלך הקודשים. עם המעבר לרפובליקה המלך "נבעט למעלה" ונושל מזכויות פוליטיות, פרט לזכויות דת ופולחן.

Praetor maximus: הפראיטור הגדול ביותר. כמה צריכים להיות, כדי שפקיד אחד לא יהיה "הגדול יותר" אלא "הגדול ביותר"?

Pontifex maximus: תחילה היה הקונסול הבכיר בתקופת המעבר ממלוכה לרפובליקה. מאוחר יותר הפונטיפקס מקסימוס היה התפקיד הדתי הבכיר ברומא, הוא פיקח על כל ההיבטים הדתיים השונים בעיר ואף היו לו סמכויות ענישה על פקודיו.

Decimatio: הוצאה להורג של כל עשׂירי