קונסול

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מושגים ק


סיכום

הקונסוליה הייתה המשרה השנתית הנבחרת הבכירה והנחשקת ביותר בתקופת הרפובליקה הרומית. למעשה, היו אלה המגיסטרטים האזרחיים והצבאיים הבכירים. כמעט לאורך כל ימי הרפובליקה, נבחרו שני קונסולים באמצעות אסיפת הקנטוריות בפגישה שנערכה במיוחד למטרה זו, לרוב על ידי קונסול ולעיתים רחוקות על ידי דיקטטור, אינטרקס או טריבון צבאי.
במקור, היה שמם פראיטורים[1] (ליוויוס 3.55.12) ורק במאה הרביעית לפנה"ס הפך שמם לקונסולים. השם פראיטור (מ-praeire, לבוא לפני) מרמז על מנהיגות צבאית, והרבה רואים בפראיטור מקסימוס את המגיסטרט העליון של תחילת הרפובליקה, בעוד שהמגיסטרציה הזוגית הופיעה רק בשלב מאוחר יותר. אולי אף רק בשנת 367 לפנה"ס. ברשימות ה-fasti יש תיעוד של שני קונסולים שנתיים כבר בשנים שלפני 451 לפנה"ס.

לפי המסורת, המשרה הזוגית השנתית הזו באה מיד לאחר המלוכה, אך זה תיעוד מפוקפק, המבוסס על אגדות ויש חוסר המשכיות בהעברת המשרה במהלך המאה החמישית לפנה"ס.הממלאים אותה קיבלו את רוב סמכויות המלך. כלומר, פיקוד צבאי, הזכות לכנס את הסנאט והעם, להפעיל אמצעי כפייה (מעצר, לקיחת ערבויות כספיות, הטלת קנסות) , ליזום חקיקה וכן קביעת סדר היום הפוליטי של רומא. יחד עם זאת, הסמכות הדתית נותרה בידי הרקס סקרורום (rex sacrorum) והפונטיפקסים (pontifices). אחד הקונסולים היה הבכיר יותר, ולא הייתה ביניהם חלוקת תפקידים מוגדרת וקבועה בחוק. כל קונסול יכל להטיל ווטו על פעולות חברו, ובכירים אחרים בממשל הרומי; להתערב בהחלטות חברו ולמעשה, שלט בכל תחום שיפוט. כשרצו לחלק ביניהם את העבודה, הדבר נעשה בהסכם או לפי הגרלה, או במחזוריות חודשית. כששני הקונסולים היו בשדה הקרב, הנוהג היה שכל אחד מהם תפס את הפיקוד הכללי למשך יום.

כוחם, האימפריום שלהם, הוגבל באמצעות:

  • הפרובוקאטיו - זכות הערעור על פסק דין קונסולארי, באסיפת הקנטוריות.
  • הגבלת המשרה לשנה בלבד, עיקרון השנתיות (annuitas).
  • כפילות המשרה: חייבת להיות בין השניים הסכמה. אם אין, הדעה השלילית מתקבלת.

אך בשדה הקרב, כוח הקונסול היה בלתי מוגבל, וסמלו היה תוספת הגרזן ל-fasces. במקרה בו אחד משני הקונסולים נפטר או פרש מהחיים הפוליטיים, על השני הייתה מוטלת האחריות למצוא לו מחליף עד לתום תקופת הכהונה; המחליף היה suffectus consul. בשל היותה המשרה הבכירה ביותר ברפובליקה, המחישה משרת הקונסול את 'מאבק המעמדות' בין הפלבים לפטריקים. אך ניתוח של רשימות הפאסטי מציע שאולי היה זה רושם מוטעה שמשרת הקונסול נאסרה על פלבאים לפי חוק. יחד עם זאת, היו מעט קונסולים פלבאים במאה החמישית לפנה"ס, ורק בעקבות משאל עם בשנת 367 לפנה"ס (ליקיניוס) נדרש שיבחר לפחות קונסול פלבאי אחד. למעשה, רק בשנת 342 לפנה"ס החלה אכיפת החוק. שני קונסולים פלבאים כיהנו יחדיו לראשונה רק בשנת 172 לפנה"ס.

הערות

  1. ליוויוס 3.55.12

נמצא בשימוש ב...

מושגים למבחן

תשעא א - חברה ומשטר ברפובליקה הרומית

קישורים נוספים