Plutarch, Alexander 2-3

מתוך Amitay.haifa.ac.il
גרסה מ־13:02, 29 בינואר 2012 מאת Eyalmeyer (שיחה | תרומות) (נמצא בשימוש ב...)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מקורות ראשוניים ועתיקים פ / מקורות ראשוניים ועתיקים P


טקסט

[2] לפי מוצאו היה אלכסנדרוס מצד אביו מצאצאי הרקלס וקאראנוס[1], ומצד אימו מצאצאי אייאקוס וניאופטולימוס[2]. דבר זה אין עליו עוררים. מספרים, שפיליפוס נתקדש במסתורין של סאמותראקי[3] יחד עם אולימפיאס. הוא היה אז נער והיא ילדה יתומה מהוריה. הוא דבק בא לאהבה ונשא אותה לאשה לאחר ששידל את אחיה ארומבאס.[4]בלילה שלפני הנישואין חלמה הכלה שרעם הרעים וברק נפל על כריסה, מהמכה התלקחה אש גדולה, ולהבות בקעו ממנה ונישאו לכל העברים, ולאחר מכן כבו. בזמן מאוחר יותר, לאחר החתונה, ראה פיליפוס בחלומו שהוא שם חותם על כריסה של אשתו, והגלופה של החותם הייתה, כפי שנדמה לו, דמות של אריה. כל החוזים הניחו על סמך חזות זו שפיליפוס צריך לדקדק יותר בשמירת יחסי הנישואין. אך אריסטאנדרוס מטילמיסוס[5] אמר, שהאשה מעוברת, כי אין שמים חותם על דברים ריקים, והיא נושאת בבטנה בן אמיץ אשר לבו כלב אריה. ופעם אחת ראו דרקון שרוע לצדה של אולימפיאס הישנה. ואומרים, שדבר זה בעיקר הקהה את אהבתו וחיבתו של פיליפוס אליה, ושוב לא היה בא תכופות אליה לנוח בצידה, אם מפני שפחד מכשפיה ולחשיה של האישה עליו ואם מפני שנרתע מחברתה של זו המקורבת לנעלים ממנו.

אך בעניין דברים אלו יש גם נוסח אחר: כל נשי המקומות ההם דבקות מקדמי-ימים בטקסים אוּרפיים[6] ובהילולות של דיוניסוס (והן נקראות קלוֹדוֹנוֹת ומימאלוֹנוֹת)[7], והן הולכות בדברים רבים בדרכי נשי אידוֹנה[8] ותראקיה השוכנות בסביבות הר היימוס. ונראה שמשמן נגזרה המלה 'תריסקיבין'[9] המציינת טקסים של הוללות ותפלות. ואולימפיאס, שהייתה אדוקה בטירופים אלו יותר מנשים אחרות וחגגה השראות אלוהיות אלו בצורות פראיות, סיפקה לחבורות המתהוללות נחשים תמים גדולעים, שהיו מגביהים תכופות ראשם מהקיסוס ומסלי הזרייה[10], או כורכים עצמם מסביב לשרביטים ולזרים של הנשים ומבעיתים את הגברים.

[3] מכל מקום לאחר המראה ההוא שלח פיליפוס את כיירון ממיגאלוֹפוליס[11] לדלפוי, ומספרים שדבר אורים הוא לו מהאל (אפולון). שבו נצטווה להקריב קרבנות לאמון ולהעריץ ביותר את האל הזה ואף נאמר לו שהוא יאבד אחת מעיניו, זו שדבקה לסדק שבדלת וראה את האל בא על אשתו בצורת נחש. ואיראטוסתיניס מספר, שבשעה ששילחה אולימפיאס את אלכסנדרוס למסעו, גילתה לו לבדו את סוד לידתו וביקשה ממנו שיהיו מחשבות לבו ראויות למוצאו. אך אחרים אומרים, שהיא כפרה בכול ואמרה: 'כלום לא יחדל אלכסנדרוס להלעיז עלי לפני הירה[12]?'.

אלכסנדרוס נולד בתחילת חודש איקאטומבייאון[13], שהמקידונים קוראים לו לואוס, בשישה לחודש, באותו יום שבו נשרף מקדש ארטמיס[14], מאחר שהייתה עסוקה ביילודו של אלכסנדרוס. אך גל האמגושים[15] עשו אז במקרה באיפיסוס ראו באסון המקדש סימן לאסון אחר, והם רצו אילך ואילך כשהם מכים בפניהם וצווחים, שחורבן ופורענות גדולה לאסיה נולדו ביום הזה. ופיליפוס, שאך זה לכד את פוטידייאה[16] הגיעו אליו שלוש בשורות טובות בבת אחת. הראשונה שפארמניון[17] הביס את האילירים[18] בקרב גדול, השנייה שסוסי המירוץ שלו ניצחו במשחקים האולימפיים, והשלישית הודיעה לו על לידתו של אלכסנדרוס. הוא שמח, כנוהג שבעולם, על בשורות אלו, והחוזים הזחיחו את דעתו עוד יותר כשגילו דעתם שבנו יהיה בלתי מנוצח, שכן נולד בשעה של שלושה ניצחונות.

הערות

לקוח מתוך: פלוטרכוס. 1986. חיי אישים: אנשי יוון. תרגם מיוונית: א. א. הלוי. ירושלים: מוסד ביאליק. עמ' 415-416.

 1. מצאצאי הרקלס, שכבש את מקידון ומלך עליה שנים רבות. מלכי מקידון שלאחריו התייחסו עליו.
 2. בנו של אכילס, גיבור מלחמת טרויה.
 3. אי בצפון הים האיגיאי, לא רחוק מחוף תראקיה.
 4. לפי המשפט היווני צריך אחד מקרובי הנערה להשיאה.
 5. מי שיהפוך לראש חוזיו של אלכסנדרוס, שמוצאו מטילמיסוס אשר בקאריה, חבל ארץ בחופה הדרומי של אסיה הקטנה, שהייתה מפורסמת בחוזיה.
 6. על שם אורפיאוס, המייסד המיתולוגי של תנועה דתית מיסטית.
 7. שמות מקידוניים לבאקכאנטיות, מעריצות באקכוס-דיוניסוס.
 8. האידונים היו עם תראקי, ששכנו בין נהרות סטרימון וניסטוס. בימי פיליפוס סופחה ארצם למקדוניה.
 9. פלוטרכוס גוזר פועל זה מהשם 'תריסאי' (נשים תראקיות).
 10. סלים דמויי מזרה, שהיו קדושים לדיוניסוס, והחוגגות היו נושאות אותם על ראשיהן.
 11. עיר בדרום ארקאדיה בחצי האי הפלופוניסי.
 12. אשתו של זאוס-אמון.
 13. בשנת 356 לפנה"ס, בחודש יולי בערך.
 14. בת זאוס, אלת הציד וגם העוזרת ליולדות.
 15. מאגים, חוזים.
 16. בצפון חצי האי פאליני מדרום למקידון, לאחר שנחרבה ונבנתה שוב נקראה קאסאנדריאה.
 17. שר צבאם המהולל של פיליפוס ואלכסנדרוס כאחד.
 18. איליריה היא חבל ארץ ממערב למקידון.

נמצא בשימוש ב...

קישורים נוספים