Scullard 1930

מתוך Amitay.haifa.ac.il
גרסה מ־08:45, 6 בדצמבר 2011 מאת Eyalmeyer (שיחה | תרומות) (סיכומים)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מחקר מודרני ס / מחקר מודרני S

Scullard, Howard Hayes. 1930. Scipio Africanus in the second Punic war. Cambridge: University Press.

סיכומים

180

על פי דיווחו של ליוויוס (27 ,29.25), סקיפיו הורה לצי הפלישה לשוט ל-Emporia. לאחר שערפל ורוח לא אפשרו לצי להתקדם לפי התוכנית, הם הגיעו תחילה לכֵף Marcury אך שוב ערפל מנע מהם מלעגון, ורק לאחר שהוא התפזר בפעם השנייה הם הגיע ל לכֵף Pulchrum. כשסקיפיו שמע את השם הוא כינה אותה Cape of Good Hope (מדרש שם), וראה באירוע כסימן טוב לעתיד המסע. הוא הורה לצי לעגון והחיילים ירדו מן הספינות.

הדיווח של ליוויוס מכיל מספר קשיים גיאוגרפיים ואסטרטגיים. היכן מוקמה אמפוריה? האם סקיפיו באמת תכנן לנחות שם עם צבאו? היכן הוא נחת במציאות, כלומר היכן נמצאות כף מרקורי וכף פולכרום?

העיר הקרתגנית הידועה בשם אמפוריה שוכנת בסמוך ל-Little Syrtis (הערה 1 מכילה מקורות עתיקים המספרים על העיר ומיקומה הגיאוגרפי), אך יש ספק האם סקיפיו התכוון לנחות שם מלכתחילה.

185

Zielinski טוען שסקיפיו ניסה להערים על הקרתגנים בכך שהצהיר בגלוי שהוא מתכנן לנחות באמפוריה. בהנחה שהמידע יפול לידי מרגלים מטעם האויב כוחות האויב יתרכזו הרחק ממקום הנחיתה האמיתי – Utica.

Gsell לא מקבל טענה זו מכיוון שסקיפיו גילה קברניטי הספינות את מקום הנחיתה בסמוך ליציאה.

שתי ההצעות אפשריות ואף אינן סותרות זו את זו. קרוב לוודאי שסיקפיו יידע את קברניטיו על היעד, ואפשרי שהוא הודיע ברבים על תוכניתו לנחות באמפוריה. בכל מקרה, נראה שסקיפיו לא היה יכול לתכנן לנחות באמפוריה. אם הוא אכן תכנן זאת, מדוע ערפל שעיכב את צבאו למשך יומיים הניע אותו לשנות את תוכנית הקרב כשיש לו אספקה לשישה שבועות? מה גם אותו ערפל מנע מן האויב להבחין בתמרוניו. נחיתה ליד Syrtis Minor מסכנת באופן ניכר את נתיבי התקשורת שלו לסיציליה, והקרתגנים היו יכולים לנתק את הגישה שלו לאי בקלות.

186

בנוסף, קרתגו הייתה המטרה המרכזית של הפלישה, ולכן לא נבון לנחות באזור שמדבר חוצץ בינו לבין קרתגו, מה גם שמיקומים קרובים יותר היו זמינים.

Kahrstedt (עמ' 334) מוסיף שמשאבי האזור לא יכלו לתמוך בצבאו של סקיפיו יותר ליותר משבועיים. De Sanctis (עמ' 580) שולל קביעה זו ומראה שהאזור היה בעל אמצעים מספקים לתמוך בצבאו של סקיפיו. מעבר לכך, לסקיפיו הייתה אספקה שהביא עימו, בנוף על אפשרות קבלת אספקה מסיציליה במקרה הצורך או ביזת ערים מקומיות שהיו רחוקות מהגנת קרתגו, ובכך מתווסף כיבוש חלק משטחי השליטה של קרתגו. אולם יש לזכור שכיבוש עיר אחרי עיר ידרוש זמן ניכר, וכך תתאפשר לקרתגנים שהות לאסוף צבא. יתר על כן, האזור לא מציג חופים טובים לעגינה שיספקו לצי הרומי הגנה מספקת מפני סופות או מהצי הקרתגני.

ניתן לסכם שהסיכון לקווי התקשורת מלמד שסקיפיו לא תכנן לנחות באמפוריה.

186

היבשה שנצפתה בפעם הראשונה הייתה Hermean Promontory (Cape Bon), הכף המזרחית מבני שתי רצועות האדמה הפונות כלפי צפון ובניהין קרתגו. סקיפיו הורה להפליג דרומה בנקודה זו.

(הערה 2 – על Coelius המקור שעליו ליוויוס הסתמך)

אולי סקיפיו קיווה לנחות ב-Cape Bon. הוא יכול היה להסתמך על תקדימיהם של אגאתוקלס ושל רגולוס...

187

חסר

188 אם הוא רצה ללכת בדרכו של אגתוקלס, לא סביר שערפל ירתיע אותו. יום אחד שאבד בשל הערפל לא יביא לכישלון המסע כולו. אגתוקלס עצמו, על אף שנחת במזרח, הבין את חשיבותה של אוטיקה.

לסיכום, סקיפיו לא תכנן לנחות באמפוריה ולא היו אלה פגעי מזג האוויר שמנעו ממנו לממש את תוכניתו, אלא תיכונו מראשית הדרך היה לנחות באוטיקה ומשם לנהל את המאבק נגד קרתגו.

הערות

ב

נמצא בשימוש ב...

קישורים נוספים

הספר ב-Google Books