דו"ח מפעלותיו של אוגוסטוס האלוהי - רון ברק

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

RGDA - Ron Barak

כוהני דת רומאים
(VRoma: Ann Raia)
קובץ:PartoftheResgestaeDiviAugustiMonumentumAncyranum.jpg
תיאור מפעלותיו של אוגוסטוס האלוהי
([1]: Wikipedia)
קובץ:PartoftheResgestaeDiviAugustiMonumentumAncyranum.jpg
תיאור מפעלותיו של אוגוסטוס האלוהי

תיאור מפעלותיו של אוגוסטוס האלוהי (לטינית: Res Gestae Divi Augusti) הוא חיבור תעמולתי שחובר על ידי הקיסר אוגוסטוס ונועד לפרט את הישגיו.

החיבור

החיבור שנכתב על ידי אוגוסטוס בשנת 13 לספירה מפרט את הישגיו בשירות המדינה הרומאית, החיבור מתחיל בזמן רציחתו של יוליוס קיסר בשנת 44 לפנה"ס ונגמר עם הענקה של התואר אבי המולדת לאוגוסטוס על ידי הסנאט בשנת 2 לספירה.

החיבור התפרסם לאחר מותו של אוגוסטוס על ידי חקיקתו ככתובות במקומות שונים ברחבי האימפריה.

החיבור מורכב מ-36 פסקאות. פסקאות 1-14 עוסקות בקריירה הפוליטית של אוגוסטוס וכוללות את תוארי הכבוד והמשרות שהוא החזיק. פסקאות 15-24 עוסקות במעשי אוגוסטוס למען העם הרומאי, וכוללות מידע על המתנות שהוא העניק לעם, מפעלי הבנייה שלו ברומא ויישוב הוטראנים של הלגיונות. פסקאות 25-33 עוסקות בקריירה הצבאית של אוגוסטוס ומתארות את כיבושיו והצלחותיו הצבאיות. פסקאות 34-35 עוסקות במעמדו הבכיר ויוצא הדופן של אוגוסטוס בממשל הרומאי, ופסקה 36 היא נספח המכיל סיכום של החיבור.

מטרתו

החיבור נועד לפאר את הישגיו של אוגוסטוס ומציג אותו באופן טיפוסי לתעמולה של המשטר האוגוסטיני כמושיעה של הרפובליקה וכאדם שחיזק את תוקפם של חוקי האבות. כמו כן, מציג החיבור את אוגוסטוס כמאחד העם הרומאי, ששם קץ לסכסוכים הפנימיים והחיצוניים.

קיימת מחלוקת באשר לקהל היעד שלו החיבור נועד. חוקרים כדוגמת תאודור מומזן סבורים שהוא נכתב למען פיאורו של אוגוסטוס בעיני הפלבאים, בעוד שחוקרים כדוגמת צבי יעבץ סבורים שהחיבור נכתב עבור חברי השכבות הגבוהות ובמיוחד עבור הנוער ממעמד הפרשים.

קישורים חיצוניים

en:Res Gestae Divi Augusti da:Res Gestae Divi Augusti de:Res gestae divi Augusti es:Res Gestae Divi Augusti fi:Res gestae Divi Augusti fr:Res gestae (Auguste) id:Res Gestae Divi Augusti it:Res Gestae Divi Augusti ko:아우구스투스 업적록 la:Res gestae Divi Augusti nl:Res Gestae divi Augusti pt:Res Gestae Divi Augusti pl:Czyny boskiego Augusta simple:Res Gestae Divi Augusti tr:Res Gestae Divi Augusti zh:奥古斯都神的功业