יעבץ 1995

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מחקר מודרני י / מחקר מודרני Y

יעבץ, צבי. 1995. טיבריוס וקאליגולה: מהעמדת פנים לטירוף. תל אביב: דביר.

סיכומים

עמ' 45:

מפרק 6 של הספר הרביעי בספרי השנים של טקיטוס ניתן להבין כי טיבריוס התייחס בכבוד רב לסנאט, לקונסולים ולפרייטורים, ניתן להסיק מפרק לאחר מכן כי "כל זאת קיים אומנם לא בנועם כי אם בגסות והרבה פעמים דרך הטלת אימה (Tac. Ann. 4.7). במקום אחר נאמר ישירות כי לאחר שהשלטון נכון בידיו הוא סיפק לסנאט את מראית העין של סנאט רומי מימי הזוהר שלו, כי העמיד על סדר היום עניינים של מה בכך וכי גילה סבלנות רק בנושאים שלא היה לו כל עניין בהם. (Tac. Ann. 3.60.1).

עמ' 60:

כבר בימיו של אוגוסטוס איבד הסנאט את תפקידו המקורי. בעזרת טאקט וסבלנות נטל את העוקץ מהסנאט. דוגמא טובה לרצונו של טיבריוס להפוך את הסנאט לחלק חשוב מהממשל הרומי היא ביטול מועצת הפרינקפס בצורתה האוגוסטאית. אוגוסטוס הקים מועצה של 20 חברים שדרכה השפיע ושלט על הסנאט, וכך הפך אותו לחותמת גומי. טיבריוס הקים מחדש את הוועדה שישבו בה מקורביו אך הם נבחרו על ידי הסנאט. אחת התוצאו שמעידות על עליית כוחו של הסנאט היא עליית מספר ההצעות שלא היו לרוחו של טיבריוס (seut. Tib. 55). בשנת 19 לספירה האמירו המחירים של התבואה.

עמ' 79: איליוס סיאנוס, בן למשפחת פרשים מאטרוריה, התפרסם לראשונה כאשר ליווה את גיוס קיסר הצעיר למזרח. כשפרצה מרידת החיילים בפנוניה סיאנוס ליווה את דרוסוס בנו של טיבריוס לדכא את המרידה. לאחר שובו של סינאנוס לרומא הוא האדיר את מעמדו, בקבצו למחנה אחד את החיילים מכל 9 הקוהורטות הפרטוריאניות מחוץ לעיר (Tac. Ann. 4.2.1; Suet. Tib. 37.1; Dio 57.19.6) – כנראה בשנת 20. טיבריוס לא ראה בסיאנוס כאיום וראה בו חברו לעמל (Tac, Ann. 4.2.4; Dio 58.4.3; Tac. Ann. 4.40).

הערות

ב

נמצא בשימוש ב...

תשע מונותאיזם עבודה מסכמת אייל מאיר

קישורים נוספים

ב