סקיתופוליס

מתוך Amitay.haifa.ac.il
(הופנה מהדף סקֻתופוליס)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

הגדרה: שמה של העיר בית-שאן בתקופות ההלניסטית, הרומית והבֻּזנטית.

היסטוריא

תקופה הלניסטית

שלטון בית-חשמונאי

תקופה רומית

המרד הגדול

תקופה בֻּזנטית

אתרים

Skythopolis - IAA site map.JPG

תאטרון

אין בידיעתנו אם היה קיים תאטרון בעיר כבר בתקופה ההלניסטית. אמנם, לא נמצאו כל שׂרידים ארכיאולוגיים העשׂויים להעיד על קיומו בעת זו, אך מאידך ידוע כי נעשׂה שימוש משני נרחב בחמרי הגלם של מבנים מוקדמים, לצורך בניה בתקופות מאוחרות יותר. ככלל, מועטים מאד השׂרידים בעיר מהתקופה ההלניסטית (מצב דומה שׂורר גם באתרים אחרים בארץ).
הואיל והעיר היתה מרכז פולחן בארץ לאל דיונֻסוס, והואיל והוא הוא אל התאטרון בתרבות יוון, יש מקום לשער שכבר בתקופה ההלניסטית היה בעיר תאטרון, גם אם לא גדול ומפואר כמו זה של התקופה הרומית.

עוד אין בידיעתנו מתי בדיוק נבנה התאטרון הרומי. על אף שיתכן שנבנה בכל שלב מאז תנופת הבניה בימי הורדוס, משערים אפלבאום ופוקס[1] כי התאטרון של סקתופוליס נבנה בשלהי המאה ה-2 או בראשית המאה ה-3, במהלך תקופת השׂגשׂוג ששׂררה בארץ תחת שלטון האנטונינים והסוורים.

קשה לקבוע מה היתה תכולתו של התאטרון, שכן גוש המושבים העליון שלו לא שׂרד. לפי פוקס (1983 130) יתכן שהוא הכיל כ-6000 צופים.

איננו יודעים, כמובן, במדויק אילו מחזות והצגות הועלו על בימת התאטרון של סקתופוליס. ראוי לציין, עם זאת, את מרקוס אורליוס פילאדס, פנטומימאי החצר של הקיסר גאלינוס, שנחשב לגדול המימוסים של דורו (פוקס 1983 137).

מרחצאות

הערות

  1. Applebaum, S. 1978. "The Roman Theatre of Scythopolis", Scripta Classica Israelica 4:77-97; פוקס 1983 124-128