שיחה:אייל מאיר - ארכיון קורסים מעוצב

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

חזרה

תשע - סמסטר א

סדנא למיומנויות מחקר
סדנא למיומנויות מחקר קורס חובה של החוג להיסטוריא כללית שנה א: פתוח למדעי-הרוח בכלל.

בקורס זה נרכוש מיומנויות מחקר בסיסיות, כולל קריאה ביקורתית וצמודה, ניסוח שאלות, הערכת עדויות ורישום ביבליוגרפי. כמו כן נתרגל ניסוח טיעון רעיונית ובכתב.

בין אלים ובני אדם
בין אלים ובני אדם פרוסמינר (תואר ראשון, שנה ב): מיועד למדעי-הרוח ולכלל ציבור הסטודנטים/ות.

במהלך הסמסטר נבחן מספר מקרים בהם חצו בני-תמותה את הקו המפריד בין האנושות לאלוהות. המקרה הראשון, זה של דיוניסוס, הוא מיתי במהותו. שאר המקרים היסטוריים לגמרי.

מיתוס והיסטוריא
מיתוס והיסטוריא קורס מתודולוגי לתאר שני: פתוח ללימודים מתקדמים בכלל

בקורס זה נפתח בקריאה תיאורטית על דרכים שונות הנהוגות במחקר בפירוש מיתוסים, תוך התמקדות במורשת הסטרוקטורליסטית, וביורשתהּ המודרנית - הממטיקא. בחלקו השני (והארוך יותר) של הקורס נלמד כיצד לישׂם את שיטות המחקר הללו במקרי מבחן נבחרים.

מיתוס והיסטוריא
מיתוס והיסטוריא הקורס מיועד לתלמידות/י אופקים בלבד

בקורס זה נפתח בקריאה תיאורטית על דרכים שונות הנהוגות במחקר בפירוש מיתוסים, תוך התמקדות במורשת הסטרוקטורליסטית, וביורשתהּ המודרנית - הממטיקא. כמו כן נעסוק במספר מקרי בוחן כדוגמאת: ביקור אלכסנדר בירושלים וסיפור מקדש איסיס ברומא.
תבנית לעיצוב:

חברה ומשטר ברפובליקה הרומית
תשע א - חברה ומשטר ברפובליקה הרומית תרגיל לתאר ראשון: קורס זה מיועד לכלל הסטודנטיות/ים ולציבור הכללי.

בתרגיל זה נעסוק במהותו ובהתפתחותו של "העניין הציבורי" - Res publica (לעתים במילה אחת respublica) ברומא העתיקה. ראשית הסיפור בחיסול שלטון המלכים בשלהי המאה השישית לפני הספירה, וכינון המשטר הרפובליקני. מכאן נמשיך למאבק הפוליטי העז בין הפטריקים לפלבאים, ונראה כיצד נמצאה הפשרה הפוליטית שאפשרה לנטרל עימות זה מעוקצו. מלחמת המעמדות שקטה לגמרי במהלך מאתיים שנים של אימפריאליזם חסר מעצורים, בהן החליפה המלחמה בחוץ את מלחמות הפנים. אלא שהכיבוש משחית. משהתחדשה מלחמת המעמדות ברומא, בימיהם של האחים הגראקכים, החל להשפך דם, והרבה. כך הפכה מלחמת המעמדות למלחמת אזרחים, ולא בא שלום על רומא עד שקם מלך-במסוה, בן-אלהים - הלא הוא אוגוסטוס (Augustus), וביטל את משטר הרפובליקה.