שיעור 17

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

שיעור 17:

מדוע פרץ המשבר דווקא בימי טיבריוס גרכחוס?

  • מהי נקודת האל חזור בהתפתחות המשבר?


בשנת 367 לפנה"ס הייתה פשרה היסטורית שביטלה את המחלוקת הפטריקית פלבאית והציעה פתרון גורף לבעית האדמות. למה דווקא אחרי מאתיים ומשהו שנים זה צף שוב, דווקא בזמן טיבריוס גרכחוס? עוזרים להבנת הסיפור הכריזמטיות (חסד האל, היכולת לסחוף אחרים ולשכנע בקלות) ויכולת הנאימה של טיבריוס עוזרים להבנת הסיפור. מדוע פרץ המשבר האגרארי דווקא בימיו? בד"כ האליטה מתחילה מהפכות סוציאליות (לתועלתה) אחרי כמה שנים, גם אחרים מצטרפים. לאדם במלחמת קיום אין זמן לחולל מהפכות. לכן טיבריוס נלחם את מלחמתם של מעוטי היכולת, שמשרתת הרבה מהאינטרסים שלו עצמו. הרפורמה האגרארית שלו התבצעה, ואם לא היה נרצח היה זוכה בקליינטרה. כל עשרים אלף האנשים שהציל היו לו אסירי תודה, ואם היה מחלק אדמות למעוטי יכולת- בכלל..


פרק 9:(פלוטרכוס)

  • דמגוג- מדריך, מוביל או מחנך העם. בדמוקרטיה האתונאית הדמגוג הוא אוליגרך, ומסופר בה על מאבקים ושפיכות דמים תדירה. דמגוג- רוצה לתת יותר מהשלטון לדמוס. לרוב, מדבר על הדמגוג יריבו הפוליטי שמשחירו עד בלי די.
  • טיבריוס גרכחוס הביא קבלות (חופשי). הוא נרצח, אבל הוועדה לחלוקת אדמות שהוא ייסד המשיכה לחלק אדמות כמעט 20 שנה אח"כ. בסוף פרק 9 יש דמגוגיה.

טיבריוס רוצה לקחת שטחים ששייכים לאנשים מסוימים ולחלקם לאחרים. זה יקר מאוד. הבעיה שמציג טיבריוס גרכחוס: הלוחמים שכובשים את כל העולם שבים הביתה ואין להם דבר. כמות העושר ברומא גדלה מאוד בעקבות האימפריאליזם, אז איך כחלק מהמכונה האימפריאליסטית הם נותרים חסרי כל? בעלות הברית ואזרחיהן נחשבים חילות עזר, לא מהלגיון אך גם חלק לא מבוטל. זרם במחקר: צבא בעלות הברית נשא ברוב הלחימה בשטח. כלומר, צריך לחלק להם חלק מהשלל. איך מגיעים למצב בו לחייל אין קורת גג?


חזרה ליישור הקו האגרארי במאה הרביעית:

  • אז תפס האימפריאליזם הרומי תאוצה. לפני- היו כיבושים וגם הפסדים. אמצע המאה הרביעית לפנה"ס: המדינה הרומית גדלה ומתפשטת כל הזמן.


שלב ראשון: באיטליא:מערכת כלכלית מושלמת.הלחץ על האדמות משוחרר באמצעות קולוניות, התנחלויות. חלק מהאדמה של המדינה שנכבשה מופקע לטובת קולוניה. בנקודות מפתח אסטרטגיות- דרכים, צמתים ומעברי נהר חשובים. הקולוניות האלה שוות לחיל מצב בשטח, אנשים עם בעיות אגראריות יושבים בהן עם נשק, בהיכון להתקוממות העם הכבוש. תזכורת: פלוטרכוס מרוחק מהאירועים ב230 שנה.

  • אחת מזכויות הטריבון: לכנס אסיפת עם (לזכור שפלוטרכוס לא מביא ממקור ראשון את זה).

תפקיד נוסף: שתסום ללחצים חברתיים. מי שאין לו אדמה מקבל אותה במקום אחר ונהיה בעל בית משלו. אחלה. זו האופנה במאה הרביעית לפנה"ס. ===במאה השלישית לפנה"ס יש דרמה:===


שתי מלחמות נגד קרתגו (תוניסיה) בה ישבו פיניקים. רומא נהיית מעצמה ים תיכונית, מעבר לים. לראשונה, יש לה שטחים מחוץ לאיטליא. מקימים פרובינקיות (סיציליא אחת מהן),יחידה פוליטית אחת. רומאים לא מקבלים בה אדמות אם הם רוצים לבוא לגור בה. פרובינקיה=שטח ששייך לרומא, נושא מס לרומא, יש עליו נציב, פרייטור לרוב. לאזרח רומי הזכות להשפט בפני הקיסר (חוק רומי). 69 שנה לפני טיבריוס- מלחמה נגד חניבעל, הקרקע האיטלקית נחרבת והמצב הכלכלי איום ונורא. 70 שנה מאז- אין תהליך שיקום של איטליא, אלא רק עוד ועוד מלחמות חוץ. מלחמות קלאסיות ברומא: קל"ב. הולכים יום יומיים, נלחמים וחוזרים לשדה. קינקיטוס (סינסינאטי) דיקטטור רומי מפורסם, חרש בשדה שלו, יצא להלחם, ניצח וחזר לשדה. זה היה אפשרי. אבל אם נלחמים ביוון, ספרד או צפון אפריקה, אפשר להפסיד עונה חקלאית. גיוס לשתיים עשרה שנה, לפחות, או כמה שצריך. משפחה שהגברים בה יוצאים לקרב ושבים בחלקים תקרוס מבחינה כלכלית. זה קרה כל הזמן, אך האליטה שכותבת את ההיסטוריה לא תיעדה. משפחה כזו נאלצת לקחת הלוואות ומאבדת את אדמתה חיש מהר. על זה מדבר טיבריוס גרכחוס. האם הוא תאב כוח או סוציאליסט? בלא מסמכים אישיים מאז, לא נוכל לשפוט את כוונות האנשים (טיפ).

  • טיפ2: כשיש לנו משוואות של או או, בד"כ אפשר למחוק ולכתוב גם. לרוב האפשרויות משלימות זו את זו ורק לעיתים רחוקות שוללות זו את זו.

מובנה באישיותם של פוליטיקאים רומיים ואריסטוקרטים הרצון להיות קונסול מפורסם. הוא בוחר לחתור לשם מדאגה לאינטרסים של מעוטי היכולת. יש אופציות אחרות- נצחון צבאי...


פרק 8:

טיבריוס לא גאון תיאורטי, התופעה הייתה רווחת. הוא רק הסתכל סביבו. גאיוס ליליוס מנסה להעביר רפורמה דומה, נתקל בהתנגדות ומוותר. כשמטיל טיבריוס וטו, אוקטאביוס עדיין יכול לוותר (עוד לא נק' האל חזור).אוקטאביוס- טריבון. תפקידו-להיות האופוזיציה(קבוצת אנשים שאוהבת את הקרקע הגדולה שלהם) לטיבריוס. באסיפת העם, מציע טיבריוס להדיח את אוקטאביוס עקב התנגדותו. פרשיה לא שגרתית, לא ברור לאיש אם זה חוקי או לא. בטוח לא היה נהוג.


פרק 12:

  • אסיפת העם של הפלבס. אחרי שהצביעו 17 מתוך 35 יחידות הצבעה(לרוב מצביעות כמו הראשונה), עוצר טיבריוס את ההצבעה ומבקש מאוקטאביוס לסגת מדעתו. אוקטאביוס מאוים ע"י העשירים ולכן לא יכול לסגת. טיבריוס מסלים ומדיח טריבון, לראשונה.


פרק 14:

הסנאט עושה תרגיל מלוכלך ומאשר תקציב זעום לרפורמה. טיבריוס דורש את הכסף שהגיע מאטאלוס מלך פרגמון (תורכיה) שהוריש את ממלכתו לרומא. לטיבריוס יש רק שנה לבצע את הרפורמה, מאיפה היה משיג כסף אם המלך לא היה מת? עד שהגיע, הסנאט בלם את העסק. נק' האל חזור נדחקת עוד ועוד.

איפה הנק' בהן שתי הגרסאות לא מסכימות זו עם זו?

תשובה: יש יותר פירוט מה מקבל המתנחל הטרי, וכמות החיות שמותר לפאטר פאמיליאס להחזיק בשטח הקרקע הציבורית. בכל חווה כמה אנשים חופשים (בניגוד לעבדים) שידווחו מה קורה בה. כשמת פאטר פאמיליאס, בניו מקבלים חצי משטח הקרקע הציבורית שלו. אסור למכור קרקע ציבורית. יותר מידע על רצח גרכחוס.