שיעור 2

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

פוליביוס ו':

  • טיפ: בכל פעם שבו נתקל בטקסט, נשאל את עצמינו מי הכותב. מכך נבין מתי חי וכתב, איפה, מדוע (סיבה) ולמה (תכלית), מה הסגנון ובאיזו שפה.

כל מקור דורש התייחסות אחרת. הקול הנשי דומם כמעט לחלוטין.

  • טיפ: להצליב מקורות מידע, לאחר שאמינותם אומתה.

פוליביוס תרם רבות לתחום מדעי המדינה. כתבי פוליביוס עברו צנזורה בעת העתקתם על ידי נזירים בימי הביניים. ספרים רבים נעלמו והתפוררו עקב בעיות תקציב, למשל. עלינו לזכור כי כל מה שאנחנו מקבלים כמובן מאליו לאו דווקא מובן מאליו עבור מי שכתב את הטקסט. עלינו לשים לב לדברים שנאמרים כבדרך אגב ומובנים מאליו על ידי הכותב. אלה הדברים המעניינים. שום דבר הוא לא אובייקטיבי. הסברים ארוכים ומפורטים מדי צריכים גם להדליק אצלינו נורה אדומה. בספר ו' (מתוך חמישים מגילות-ספרים), פרק ראשון, מדבר פוליביוס על חוקת רומא. במהלך 53 שנים, השתלטו הרומאים על כל יוון, בהגלותם את נכבדי העיר כדי להפריד ולמשול. פוליביוס גלה אל משפחת אצולה רומאית, נהיה מורו הפרטי של נכדו של סקיפיו אפריקנוס, שניצח את חניבעל, ויוצא עם סקיפיו (בכיר באימפריא הרומית) לשוט באוקיינוס. כלומר- עמדתו פרו רומית. ברומא, אישי =משפחתי, לכן פוליביוס יכתוב לטובה על משפחת סקיפיו ולרעה על אויביה.

  • אין פה הסבר בעזרת איזו חוקה השתלטה רומא על יוון, רק שבעזרת חוקה יעילה יש מדינה יעילה שיכולה להשתלט ביעילות על שכנותיה.


פרק 3:

רוחב החוג שבו נמצאת הריבונות הוא ההבדל בין דמוקרטיה, אריסטוקרטיה ומלוכה.


פרק 4:

מלוכה- השלטון מבוסס על תבונה ולא על פחד וכח, שנתיניו מקבלים אותו מרצונם. לא כל שליט יחיד. עלינו להגדיר, לפי פוליביוס, אצל מי ובאילו תנאים יושבת הריבונות. (מלך או טירן? אצולה או אוליגרכיה?)

  • מודל קלאסי של מדעי החברה:

מלוכה  טירניה אריסטוקרטיה  אוליגרכיה דמוקרטיה אנארכיה  מלוכה..