שיעור 20

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

שיעור עשרים:

 • מי שכיהן כקונסול=נוביליס (אציל).
 • מי שהיה לו במשפחה קונסול אחד, לפני 300 שנה, גם. כבר לא מדובר על פטריקים או מעמד סנטוריאלי (כולל הרבה משפחות, רובן לא אצילות).

האתגר הטריבוני

 1. לפעול לטובת האליטה שלך (אתה חלק מהמעמד) וגם לטובת הפלבס (הציבור ששלח אותך). טריבונים מגיעים ממעמד סנטוריאלי, או פרשים, או מעמד ראשון (שולטים בקומיטיה קנטוריאטה), לא כולם מהנוביליטאס. רוב הטריבונים מחוקי ליקיניוס סקסטאס ומאתיים שנה קדימה משחקים לטובת צד אחד. זו תוצאה פוליטית של המהפכה של אמצע המאה הרביעית. בכירי הפלבס והפטריקים מתאחדים לאליטה חדשה, שמחזיקה כשלוש מאות שנה עד שאוגוסטוס מחסלה. הגרכחים הם פלבאים.
 2. להגיע לקונצנסוס בין עשרה חברים, שלכל אחד זכות וטו.
 3. מאמצע המאה הרביעית יש עשרה טריבונים עם כח חזק מאוד ביד, פוטסטאס חזקה שהם לא נחפזים להשתמש בו.


קונסולים ודיקטטורים (במלחמות הפוניות) ממשיכים לשלוט והטריבונט הופכת למשרת אמצע בדרך למעלה.

ואז חושף טיבריוס גרכחוס פרצה במערכת:

במהלך שנת כהונתו, יכול טריבון להשתלט על כל הרפובליקה וקשה מאוד לעצרו. אם הוא יודע לשכנע את ההמון, המנגנונים האחרים לא יכולים לו. נקודת הכשל של טיבריוס: הנסיון להבחר בשנית לטריבונאט. אז מתנגדיו חוששים שיגרום לקריסה מערכתית ומחסלים אותו במחי יד. אך יש לו אח, ועשר שנים מפרידות ביניהם (לפי פלוטרכוס, זה המכשול שהיה בדרכם, אך קשה לקבוע דבר כזה. לא טוב למחקר לדבר על מה שלא קרה). סיפורו של גאיוס גרכחוס עשיר יותר מבחינה תוכנית, אך אחיו הקדימו ולכן הוא המפורסם יותר. גאיוס עושה כל מה שעשה טיבריוס, אך בגדול יותר. הוא מחוסל 'רק' בטריבונט השני שלו. גאיוס גרכחוס חשב כמעט על הכל, אילו היה עולה בידו. ייסד קולוניות כפתרון לבעית האדמות, רוצה לייסד את יוניוניה על חורבות קרתגו ונתקל בהתנגדות. בשנת 146, גיסו סקיפיו אפריקנוס פיזר מלח וקלל את האדמה, זו הייתה טראומה קשה לרומאים. למה בוער לרומאים שהקולוניות יהיו בתוך איטליא? (בעיקר במקום עם קללה).

גאיוס גרכחוס, רפורמות בצבא:

 • פטור מניכוי הוצאות ציוד מהמשכורת, צבא רציני עם נשק אחיד.
 • וגיוס מגיל 17. זה פתח את שערי הצבא לאנשים שהם לא הכי עשירים.
 • כמו טריבון אמיתי, נעמד גאיוס גרכחוס ומגן על האנשים שזקוקים להגנתו (הנוער).


גאיוס גרכחוס, עוד רפורמות

 • עוד – חוק לסבסוד התבואה, דבר שיחזור עד לתקופה הקיסרית.

מנהיגים משני הצדדים ינסו לשחד כך את העם, שמתרגל ולא יגיב טוב אם ינסו לקחת את זה ממנו. מתישהוא המחיר נהיה חינם ואז מגדילים את המכסות עד שבתקופה הקיסרית זה הנטל העיקרי על הקופה. גאיוס גם יוזם סלילת דרכים והנהגת מכסים, לתעסוקה יזומה והעשרת קופת המדינה בהתאמה. חוק להחכרת מסי פרובינקיה אסיה, שקיבלו הרומאים בירושה. שיטת מיסוי שתלך עד הקיסרות. על העקרונות שמנסה גאיוס להנחיל (הוא נכשל כמעט בהכל), תתבסס שיטת הקיסרות. שיטת הפובליקאני- פרשים עשירים בלי שאיפות פוליטיות מציעים הצעות על גובה המס שיוכלו לגבות מהפרובינקיא אסיה כדי לזכות בה. הם יסחטו את הפרובינקיא כי נפחו את הצעותיהם ויש להם גם אינטרס לרווח אישי.


 • שינוי נוסף שחולל גאיוס: העברת כח וסמכות מהסנאט לאקוויטס, 18 הקומיטיות העשירות, מעמד שלא היה פוליטי עד אז. בפרובינקיא לא היה טריבון שיגן על האנשים, מושלי הפרובינקיות השתררו עליהן חבל"ז מזמ"ז שו"ש, וסחטו אותן למוות.


 • טיבריוס גרכחוס הצר על אבדן פנקסיו, כנראה שלא פשט את עור הפרובינקיא שלו. גאיוס מוסיף חוקים נגד סחיטה, עבירה שיש בה קלון. הלוקח יחזיר כפול,ומעמד הפרשים אחראי על נושא זה, כלומר- על התנהגות תקינה של הסנאט. 50 שנות מלחמה נוראית, סביב מי ישפוט בבתי הדין.


למה דווקא הפרשים?

לא היו מעורבים עד עתה, ואילו לתת למעמד הסנטוריאלי למנות שופטים זה לתת לחתול לשמור על שמנת.

 • גאיוס חשב:

ניגוד מעמדות=שיפוט הוגן יותר. בשטח: מעמד הפרשים הצטרף לסנאטורים לבזוז שמנת. מיועד לעזור למדינה הרומית ולא לאזרחים הרומים. הקיסרים ישימו לב שהנציבים רק גוזזים את צמר הכבשה (חולבים את הפרה בעדינות) ולא שוחטים אותה(מכאיבים לה). פרובינקיה שמתעללים בה מתמרדת. חוק לחלוקת פרובינקיות לקונסולים לפני בחירתם-התערבות קיצונית של טריבון בסדרי המדינה. עושה זאת כי כולם רוצים פרובינקיה שאפשר להתעשר בה. לפני גאיוס: סנקציה שמטיל הסנאט על קונסולים. התנהגות טובה=פרובינקיא טובה. גאיוס חותך את הפרוטקציות והתככים הפוליטיים. פיזור אזרחות רומית לכל מי שלטיני (אפשר לקרוא בשצמן פירוט). מהפכה זו תתרחש בשלבים שיכללו דם רב. הסנאט, אחרי המלחמות הפוניות,רוצה להשאיר את העניינים כפי שהם(=שליטתו באדמות וניהול המדינה).


 • הנהנים מהסטטוס קוו לא רוצים מהפכות.
 • קנסוס- רישום הכשירים לשירות צבאי, מליוויוס ואחרים, בין 131 ל125 לפנה"ס יש עליה של כ-28% במספר הכשירים.
 • מדיניותו של טיבריוס ממשיכה והוועדה לחלוקת אדמות מבצעת את עבודתה. כך מתרבה כמות הכשירים.


Optimates*- אופטימום=הכי טוב. לא בהכרח .MIN או MAX, אולי באמצע.

הכוונה- אריסטוקרטים,הכי טובים (וטובעים) בכסף, בפוליטיקא, בייחוס משפחתי. נטיה ליחס עליונות מוסרית ואולי גזעית, לפעמים.

הדור שלאחר הגרכחים נשלט ע"י משפחה אחת, קווינטוס מטלוס מקדוניקוס, שהיו לו ארבעה בנים קונסולים. ושני בני דודים.ב15 שנה,6 מתוך 30 קונסולים הם בני דודים+שתי בנות אחרות שנשואות לקונסולים.כל הסיפור משפחתי והשיטה בנויה על בסיס צר מאוד. כל אחד מהם התמודד במערכת בחירות. טיבריוס נרצח עם 300 חברים וגאיוס גרכחוס עם 3000.


ולנושא אחר: יוגורטה

יוגורטה, מלך נומידיה (מערב אלג'יריה ודרום תוניסיה)שיחד גנראלים וקונסולים רומיים כדי לעשות מה שבא לו,כבש שטחים ושחט אנשים. רומיים ואיטלקים. כשהוגדשה הסאה, יצא אליו קווינטוס מתלוס עם סגנו מאריוס(אנטי תזה לנוביליטאס, התסער על הפוליטיקא בכל מחיר ונהיה קוויסטור בגיל יחסית מאוחר- 40, המשיך עד שמונה לסגן של מתלוס. ביקש ממתלוס שהיה בן גילו לעזור לו להיות קונסול ונעלב מהתשובה, שהייתה מתנשאת, חכה שבני יהיה קונסול ותהיו יחדיו). הכל אישי, סאלוסטיוס מספר לנו כי מאריוס מצליח להתמנות לקונסול למרות שאין לו זכות אבות. להרגשתו, הוא במלחמה שצריך לנהל כדי שמישהו מבחוץ יוכל להכנס לנוביליטאס. המובלע: לגייס צבא זה בלתי פופולרי בעליל. קשר בין חיילים למצביא בלי תיווך הוא דבר מסוכן- צבא פרטי. זרעי פורענות עתידית. לראשונה בהיסטוריה הרומית, מבוטל העיקרון המעמדי בגיוס לצבא (למעשה, תהליך הדרגתי) או בעקבות מחסור בעשירים או כדי לחזר אחרי העניים.

גילוי נאות:

 • מאריוס לא בדיוק עשה מהפכה נחשונית. מבדיקת המקורות(ורשימות הקנסוס), לאורך המאה השניה ירד בהדרגה סף הרכוש לגיוס מ12,500 ל4,000 ואז ל1,500 אסים. כלומר, לפני מאריוס יש כבר ירידה בסדר גודל שלם. הרף יורד ואין יותר מגויסים  מאריוס רק עושה נגזרת הגיונית של מה שארע קודם, אצל גאיוס גרכחוס. ציוד ע"ח המדינה. הצבא עשה צעד אדיר קדימה אל המצוינות.

חידושים צבאיים שעושה מאריוס:

מארגן מחדש את הלגיון- מחלק כל לגיון לעשר והופך את היחידה הבסיסית לחמש מאות\שש מאות איש (הגודל הנכון בשדה הקרב של יחידה צבאית בסיסית). הוספת שיטות אימון של החיילים מבתי הספר לגלדיאטורים.

 • מהפכה אדירה בשיטת אריזת הפק"לים, כך שהחיילים הסתובבו עם כמויות פק"לים אדירות.
 • חידוש בחנית ההטלה.