תשעא א - חברה ומשטר ברפובליקה הרומית - שאלות פתוחות

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

חזרה לדף הקורס

שאלות של נעה

חומר כתוב בבחינה?

זכור לי שאמרת במהלך הסימסטר כי נוכל להביא למבחן חומר כתוב, האם כך? או שמא רק חומר דיגטלי אפשרי?

בדף הסלבוס כתבתי: "לא יורשה שימוש בחומר מודפס או כתוב ביד", כך שנדבק בהוראות הללו ד"ר א. 12:10, 10 בפברואר 2011 (UTC)

טרקוויניוס מדלל הסנאט (ליוויוס 2.1)

The senate had been thinned by the murderous cruelty of Tarquin, and Brutus' next care was to strengthen its influence by selecting some of the leading men of equestrian rank to fill the vacancies; by this means he brought it up to the old number of three hundred. The new members were known as "conscripti," the old ones retained their designation of "patres." This measure had a wonderful effect in promoting harmony in the State and bringing the patricians and plebeians together.

האם זהו פירוש נכון של patres ו-conscripti? בנוסף, ניתן לראות כי במשפט זה יש התייחסות לפטריקים ופלבאים כשתי קבוצות נפרדות. האם באמת זה היה איחוד של פטריקים ופלבאים (שהיו באותה תקופה קבוצה נפרדת, אך לא בעלת הגדרה שלילית ביחס לפטריקים), או שמא הכוונה היא לאיחוד של פטריקים ולא-פטריקים תחת קורת הגג של הסנאט?

להבנתי הפסקא כולה שורצת אנאכרוניזמים למכביר. לא הייתי מנסה לשחזר מבנים חברתיים לפיה. אמינה יותר בעיני הטענה שטרקוויניוס אכן דילל את שורות הסנאט, שכן הדבר עולה בקנה אחד עם דמות המלכים המאוחרים כטראנים (שמדרך הטבע עוינים לאריסטוקרטיא). ד"ר א. 12:10, 10 בפברואר 2011 (UTC)


סרוויוס טוליוס וביטול חובות (דיוניסיוס 4.9)

מדובר על ההבטחות שסרוויוס טוליוס נותן לעם לפני עלייתו לשלטון:

Those among you who already have debts which through poverty they are unable to discharge, I am eager to help, since they are citizens and have undergone many hardships in the service of their country; hence, in order that these men who have securely established the common liberty may not be deprived of their own, I am giving them from my own means enough to pay their debts. 7 And those who shall hereafter borrow I will not permit to be hauled to prison on account of their debts, but will make a law that no one shall lend money on the security of the persons of free men; for I hold that it is enough for the lenders to possess the property of those who contracted the debts. And in order to lighten for the future the burden also of the war taxes you pay to the public treasury, by which the poor are oppressed and obliged to borrow, I will order all the citizens to give in a valuation of their property and everyone to pay his share of the taxes according to that valuation, as I learn is done in the greatest and best governed cities;13

לפי הבנתי בחלק בו הוא מדבר על המס יש אנכרוניזם, אך האם כך לגבי כל עניין ההקלה על החובות (שעליו דיברנו רק בהקשר של המאה ה-4), או שעניין זה היה רלוונטי גם בתקופתו של סרוויוס טוליוס?

יש להניח שחובות היו מאז שהתהוותה החברה האנושית בעקבות המהפכה החקלאית. ביוון יש דיונים במונחים כאלה כבר במאה ה-7, כך שהתרחיש אינו בלתי-אפשרי עבור סרוויוס טוליוס. מאידך, צריך לנקוט זהירות, מכל הטעמים הרגילים. שׂימי לב גם שמדובר כאן רק בהבטחות, ולא בישׂום. ד"ר א. 12:10, 10 בפברואר 2011 (UTC)

כמו כן, כשנאמר כי הוא מגיע לנאום בטריבונאל: he brought the children forward to the tribunal and delivered a speech somewhat as follows:

האם הכוונה לאסיפת הקוריות?

סביר להניח שכן, כיון שזו האסיפה היחידה שאנו יודעים עליה באותה תקופה. מאידך, יתכן גם שהסיפור נשען על מציאות של תקופה מאוחרת מלכתחילה. ד"ר א. 12:48, 10 בפברואר 2011 (UTC)


==מיהו פטריקי ומי בן-חורין? (ליוויוס 10.8.10): Have you never heard the remark that it was not men sent down from heaven who were originally created patricians, but those who could cite a father,1 which is nothing more than saying that they were [11] freeborn

לא הבנתי את המושג- cite a father.

הערת השוליים למושג cite a father: i.e. to prove one's legitimacy as freeborn. The phrase seems to be an attempt to explain the etymology of patri-cuius —pater=‘father,’ cieo=‘cite,’ or ‘mention by name.’

לא הבנתי את הקישור. האם בהסבר זה מסתמכים על כך שמי שאינו לגנס פטריקי נולד כעבד??

להבנתי, הטענה היא שפטריקים היו מלכתחילה מי שהשתייכו ל"משפחה טובה" ולא היו בני-בלי-בית. אם ידעת לאמר מיהו אביך, הרי שאתה בא מבית טוב. מצב כזה אפשרי במציאות של נזילות חברתית גבוהה - ומתאים למשל למציאות המתוארת לגבי רומולוס ורמוס, שפקדו, כך המסורת, על כנופיה של outcasts - אנשים בשולי החברה. ד"ר א. 12:15, 10 בפברואר 2011 (UTC)

סרוויוס ומטילי הארד

בפרק באתר של "תריסר הלוחות" נאמר כי סרוויוס טוליוס הכניס לשימוש ברומא את מטילי הארד, אך בפרק של "המהפכה של סרוויוס טוליוס" נאמר כי שיטה זו מתוארכת לתקופה מאוחרת יותר מכהונתו של סרוויוס טוליוס. אז מה נכון?

סרוויוס הכניס לשימוש את מטילי הארד. מטבעות כסף נכנסו 200+ שנים אח"כ.
תיקנתי בדף התוכן, תודה! ד"ר א. 12:30, 10 בפברואר 2011 (UTC)

תיקון שגיאת הקלדה- בפרק "תריסר הלוחות"

בתת פרק- "הכלכלה הרומית לאור תריסר הלוחות"- (אין אפשרות לערוך)- "זהו תיאור הולם למציאת ששררה ברומא הארכאית." => מציאות

תוקן, תודה ד"ר א. 12:31, 10 בפברואר 2011 (UTC)

רון ברק

היכן משרתים חיילים חסרי אזרחות?

האם חיילים שגוייסו מתוך קהילות civitas sine suffragio (ולכן לא היו חלק מאסיפת השבטים/קנטוריות) שירתו בלגיון הרומי או בחילות העזר ?

(רון ברק 15:28, 6 בינואר 2011 (UTC)) מהאמור ב-D. L. Stockton, The Gracchi (Oxford: Clarendon Press, 1979). p. 111. נובעת התחייבות לשירות בליגיון online
According to Sherwin-White, A. N. 1973. The Roman citizenship. Oxford: Clarendon, 40, which in turn relies on Festus (s.v. municeps), they served in legione.
ד"ר א. 12:52, 10 בפברואר 2011 (UTC)

ההיו הגראככים פלבאים?

טיבריוס גרככוס היה מחמולת ה-Sempronii Gracchi שלה ענפים פטריקים ופלבאים. אולם נראה שטיבריוס היה פטריקי, לפחות מצד אימו Cornelia Scipionis Africana שהיתה שייכת למשפחת Scipio שהייתה מהענף פטריקי של חמולת Cornelia.
ב-133 נבחר טיבריוס לטריבון של הפלבאים, אך לא נאמר בשום מקום שהוא עבר לפלבאים (transition to the plebs, as C. Servilus Germinus or Publius Clodius Pulcher did). הכיצד ?
(אפשרות שאפשר לחשוב עליה היא שפטריקיות עוברת רק דרך האב ואז ייתכן שאביו של טיבריוס היה פלבאי ולכן גם טיבריוס הוא פלבאי).

הנה ענית בעצמך על השאלה. הזהות הקובעת היא זו של האב, והסמפרוניים היו פלבאים. ד"ר א. 12:32, 10 בפברואר 2011 (UTC)