תשעב ב - רומא הרפובליקנית - מיתוס והיסטוריא ברומא המלוכנית

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

איטליא לפני רומאיסוד העירעלייתה של עיר-המדינהמיתוס והיסטוריא ברומא המלוכנית

  • מבוסס על Cornell, T.J. 1995. The Beginnings of Rome. London & New York: Routledge. pp. 119-150
  • כל התאריכים הם לפני הספירה (BC) אלא אם כן צויין אחרת (CE).

מלכים שבעה

ברור שמלכו ברומא מלכים, אך המידע אודות האישים עצמם לוט בערפל ואגדי ברובו. סביר להניח שרוב שמות המלכים שהשתמרו אכן מייצגים דמויות היסטוריות, במידה זו או אחרת. לרוב המידע אודות המוסדות והמפעלים של המלכים השונים אמין יותר מהסיפורים על המלכים עצמם. המסורת מונה שבעה מלכים (התאריכים המצורפים הם המסורתיים; עוד על סדר הזמנים בהמשך):

  1. רומולוס (Romulus 753-717 BC) הוא ככל הנראה יציר הדמיון. לו מיוחסים יסוד העיר, חטיפת הנשים הסביניות, שלטון משותף עם המלך הסביני Titus Tatius, מלחמות מוצלחות כנגד שכנים אטרוסקים ואחרים, ויצירתם של המוסדות המוקדמים ביותר של המדינה הרומית.
  2. נומא פומפיליוס (716-674 Numa Pompilius) מבוסס אולי על דמות היסטורית. לו מיוחס יסוד הדת הרומית, כולל לוח השנה. ימיו היו ימי שלום ושלווה.
  3. טולוס הוסטיליוס (673-642 Tullus Hostilius) - אף הוא, יתכן, דמות היסטורית. ניהל מלחמות רבות, שבמפורסמת בהן כבש את Alba Longa, המטרופוליס המיתולוגית של רומא העיר.
  4. אנקוס מרקיוס (641-617 Ancus Marcius) - מלך ממוצא סביני, שמצד אמו היה גם נכדו של נומא. הסיפורים על מרקיוס נושׂאים אופי עובדתי יותר, ומיוחסת לו בניית הגשר הראשון על הטיבר, כמו גם ייסודה של אוסטיא, הנמל של רומא לחופי הים-התיכון. דורות מאוחרים זכרו את ימי שלטונו לטוב.
  5. לוקיוס טרקוויניוס פריסקוס (616-578 L. Tarquinius Priscus), ממוצא אטרוסקי למחצה, ניהל את המדינה ביד רמה וזכה להצלחות כלוחם, מחדש חוקתי ושליט רב-חסד לעיר. גם הסיפורים על מעשׂיו מבוססים ככל הנראה על עובדות היסטוריות.
  6. סרוויוס טוליוס (578-534 Servius Tullius) - הדמות המורכבת והמסקרנת מבין המלכים. שאלת מוצאו לוטה בערפל אגדי, ומעשׂיו מעוררים מחלוקות גדולות במחקר. עם זאת, ברור שהיה אחראי למספר מהלכים מכריעים בעיצוב המדינה הרומית: ארגון מחדש של חבר האזרחים; בניית מקדשים, מבנים ציבוריים וביצורים; רפורמות חשובות בענייני פנים. הוא היה הדמוקרטי ביותר שבין המלכים, ובמפעליו הפוליטיים ניתן לראות את ניצני הרפובליקא שבדרך.
  7. לוקיוס טרקוויניוס סופרבוס (534-509 L. Tarquinius Superbus) היה טיראן טיפוסי. בנו של טרקוויניוס הראשון, הוא עלה לשלטון לאחר שרצח את סרוויוס חותנו. אכזרי ויהיר, הוא היה מצביא מוצלח, שהפך את רומא לכח הצבאי הראשון במעלה במרכז איטליא. בנה את מקדש Jupiter Capitolinus, אחד מהמבנים הגדולים והמרשימים בעולם הים-התיכוני בימיו. ממש עם השלמת בניית המקדש, ולפני שהספיק לחנכו, גורש טרקוויניוס מן העיר ונוסדה הרפובליקא.

סדר הזמנים של תקופת המלוכה

השוואה בין המסורת על שלטון המלכים לבין הממצאים הארכיאולוגיים מעלה סתירה קשה: המסורת טוענת לקיומם של שבעה מלכים מאמצע המאה ה-8 ועד סוף ה-6. הארכיאולוגיא מלמדת, כפי שראינו, שרומא התגבשה כעיר מאורגנת רק בחלק האחרון של המאה ה-7. בעיא נוספת היא שרצף של שבע מלכויות בלבד, המשׂתרעות על פני כ-250 שנה, הוא חסר תקדים בדברי-ימי האנושות.

דרך אחת לפתור בעיא זו היא לטעון שהמלכים הקדמונים פעלו בתקופה הקדם-עירונית, ושמהפכת העיור התחוללה בימי השושלת הטרקווינית. הבעיא עם הסבר זה הוא שהמסורת הספרותית אינה מספקת לו שום תמיכה. נהפוך הוא - היא סותרת אותו במפורש. בנוסף, אין כאן תשובה לקושי העולה מהרצף הלא-מוסבר של מלכויות ארוכות שנים.

דרך אחרת היא להתחיל לחשב את תקופת המלוכה רק מאמצע המחצית השניה של המאה ה-7 (נאמר 625), ולהניח שבשטח מלכו אנשים נוספים, ששמם לא נכנס לרשימה הקאנונית.

חוסר הסבירות הקיצוני של סדר הזמנים המסורתי ניכר היטב בזמניהם של שני הטרקווינים. נתחיל משנות מותם של שני המלכים: פריסקוס ב-578 וסופרבוס ב-495. יוצא אם כן שהבן מת 83 שנים לאחר אביו! התמונה מסתבכת עוד יותר לאור טענה ש-Tanaquil, אשתו של פריסקוס ואמו של סופרבוס, הגיע עם בעלה לרומא כאשה בוגרת בשנת עלותו לשלטון - 616. אם אם נניח שנישׂאה בגיל 14 (גבולי אך אפשרי בחברה הרומית), הרי שנולדה בשנת 630 לכל המקודם, 135 שנה לפני מות בנה. גם אם נניח שילדה אותו בסוף תקופת הפוריות (למרות שאין לכך זכר במקורות), כשהגיעה לגיל 45 בשנת 595, יוצא שסופרבוס היה כבן 100 שנה במותו. גיל כזה עומד בסתירה גמורה לדמותו כפי שהיא עולה מן המקורות: לוחם עז מלא מרץ, שטוף חשק ותאווה.

עולה אם כן שסדר הזמנים המסורתי של הטרקוויניים מעלה סדרה של אי-סבירויות קיצוניות, המוציאה אותו אל מחוץ לגדר האפשרי. עדיף אם כן לקבוע את תקופת המלוכה כולה לשנים 625-500 בקירוב, להניח שהיו עוד כמה וכמה מלכים שלא נרשמו בדפי ההיסטוריא (לפחות לא בדפים שהגיעו לידינו), או לשלב בין שני הפתרונות באופן כלשהו.

איטליא לפני רומאיסוד העירעלייתה של עיר-המדינהמיתוס והיסטוריא ברומא המלוכנית