Barb 1972

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מחקר מודרני ב / מחקר מודרני B

Barb , A. A. "Cain's Murder-Weapon and Samson's Jawbone of an Ass." Journal of the Warburg and Courtauld Institutes 35 (1972): 386-389.

סיכומים

(עמ' 386) לפחות מהמאה התשיעית לספירה הנוצרית, המסורת האירית והאנגלו סקסית האמינה שקין הרג את הבל בעצם לסת של חמור. עד לכתיבת המאמר, אין תשובה למקור הרעיון על לסת החמור. יתכן שזו השפעה מהסיפור של שמשון (שופטים ט"ו, 15-17)  טו וַיִּמְצָא לְחִי-חֲמוֹר, טְרִיָּה; וַיִּשְׁלַח יָדוֹ וַיִּקָּחֶהָ, וַיַּךְ-בָּהּ אֶלֶף אִישׁ.  טז וַיֹּאמֶר שִׁמְשׁוֹן--בִּלְחִי הַחֲמוֹר, חֲמוֹר חֲמֹרָתָיִם; בִּלְחִי הַחֲמוֹר, הִכֵּיתִי אֶלֶף אִישׁ.

אך קשה להאמין שהנשק של גיבור האומה הוא אותו נשק של הפושע הנלוז. ומה אם הנשק של קין כן היה למעשה לסת של חמור? נניח לרגע שהרצח שביצע קין הוא מאורע היסטורי (או פרה היסטורי). באיזה נשק יכל הרוצח להשתמש לאחר שלקח את אחיו "החוצה אל השדה*” (בראשית ד', 8,   ח וַיֹּאמֶר קַיִן, אֶל-הֶבֶל אָחִיו; וַיְהִי בִּהְיוֹתָם בַּשָּׂדֶה, וַיָּקָם קַיִן אֶל-הֶבֶל אָחִיו וַיַּהַרְגֵהוּ. )? יתכן שבמקל, אך לא צוין שקין לקח עמו מקל. השימוש בפועל הרג ובברית החדשה בפועל sphazein (גון א', ג', 12-13) שמתאר הקרבת חיה באמצעות חיתוך גרונה, מתאים לתגובה שבהמשך הסיפור על קין והבל (קול דמי אחיך..). שיטת הריגה אחרת תגרום להקזה של פחות דם. לכן, סביר יותר שנעשה שימוש בכלי הרג ולו קצה חד. כלי העבודה שהיה לקין היה כנראה מגל, משום שהיה עובד אדמה. כמובן, שהכוונה היא לא למגל ממתכת, שכן גילוי המתכת הופיע מאוחר יותר בסיפור התנ"כי (בראשית ד', 22 וְצִלָּה גַם-הִוא, יָלְדָה אֶת-תּוּבַל קַיִן--לֹטֵשׁ, כָּל-חֹרֵשׁ נְחֹשֶׁת וּבַרְזֶל; וַאֲחוֹת תּוּבַל-קַיִן, נַעֲמָה.)

הערה 6: שפירו הודה גם הוא שמגל יהיה כלי עבודה הגיוני עבור עובד אדמה, והמגל העשוי מלסת בו השתמשו במצרים מתבקש, אך הוא דחה את הרעיון משום שהתמקד בפילולוגיא של הסיפור.

(עמ' 387) העדות לשימוש העתיק ביותר במגל מופיע בתבליטים פרעוניים ואיורים של אירועי קציר. מגלים אלה דומים ללסת של חיה, לרוב עם שיניים. אך ממצאים ארכיאולוגיים ממצריים ומסוריה מצביעים על כך שמהתקופה הניאוליתית והלאה היה שימוש במגלים מעץ מגולף, להם חיברו חלקים דמויי שיניים חדות. רק לאחר מכן הכינו מגלים מברזל. הצורה והבנייה של מגלי העץ מצביעה על חיקוי של לסת חיה. למרות שמקליסטר דחה את הרעיון שהיה שלב ביניים בו הכניסו ללסת החיה שבבים חדים במקום השיניים המקוריות, כדי לשפר את יעילות הכלי, תיאוריא זו קיבלה חיזוק לנוכח ממצאים של כלים כאלה בדיוק. במקרים שבהם הצליחו לזהות את העצם, היא הייתה של חמור. לכן האמנים שציירו כך את קין הורג את הבל במאה התשיעית לספירה הנוצרית ואילך צדקו – איך יכלו לדעת בלי ידע ארכיאולוגי? בארב מציע שזה שייר נוסף של השפעות מהמזרח הקרוב על האוכלוסיא הנוצרית המוקדמת של האיים הבריטים. יתכן שנזירים סוריים או קופטים הכירו את השימוש הזה בלסת כמגל, בין אם מציורים עתיקים או משיירי מגלים כאלה.

הארכיאולוג ההונגרי מקאי (J. Makkai) הראה כיצד המגל העשוי מלסת החמור נהיה מגל בעל שיניים חדות ומסור, ובהמשך אף נשק מפחיד שהיה בידיהם של אלים וגיבורים.

(עמ' 388) כך נהיה הכלי סמל לפריון חקלאי ולנשק חזק שהורג אויבים. במסופוטמיא זה השאשארו של האל שמש. זאוס השתמש בנשק זה במלחמתו נגד טיפון (=שיבוש לשוני של הנחש פיתון?Python). המילה היוונית הארפ (Harpe) קשורה אולי למילה האוגרית והעברית חרב, המילה הסורית הרבו וההרפ המצרי, כולם קשורים למגל.

(הערה 23) וירולויד הציע נוסחא אוגריתית לפיה הרב ומִלח משולבות ומתקבל לחי, כלומר – מגל העשוי מלחי חמור.

בתנ"ך, יהוה משתמש בחרב (הרג) שלו כדי לשחוט את לויתן (בדומה למרדוק שנלחם במפלצות עם מגל) (ישעיהו כ"ז, 1 - בַּיּוֹם הַהוּא יִפְקֹד יְהוָה בְּחַרְבּוֹ הַקָּשָׁה וְהַגְּדוֹלָה וְהַחֲזָקָה, עַל לִוְיָתָן נָחָשׁ בָּרִחַ, וְעַל לִוְיָתָן, נָחָשׁ עֲקַלָּתוֹן; וְהָרַג אֶת-הַתַּנִּין, אֲשֶׁר בַּיָּם.)

מגל כנשק של יום הדין – יואל ד', 13 שִׁלְחוּ מַגָּל, כִּי בָשַׁל קָצִיר; בֹּאוּ רְדוּ, כִּי-מָלְאָה גַּת--הֵשִׁיקוּ הַיְקָבִים, כִּי רַבָּה רָעָתָם.

טוען לקשר בין שמשון להרקלס ובין שמשון לשמש. יתכן שהסיפור בשופטים ט"ו, 15-16 נלקח משיר עם על אל או גיבור עתיקים- אולי אפילו שמש עצמו- והודבק לשמשון. משחקי המילים שבפסוקים הללו (חמור וערימה באותו שורש – צבור צבוריים, חמור חמורתיים) (עמ' 389) יתכן שהיה שם עתיק למגל שמשמעותו הייתה לסת של חמור. בדומה לשימוש במילה "אונוס" ביוונית בשביל מנוף או אבן ריחיים.

בדומה לשמשון שזורק את לחי החמור למקום שנקרא רמת לחי, במיתולוגיא היוונית קרונוס זרק את נשקו לאחר שסירס את אוראנוס למקום שנקרא דרפאנון, מגל – שם של מספר מקומות במזרח התיכון (זאנקל הסיצילית, אונוגנאטוס, שם יווני קלאסי למקום).


הערות

* אכן לא קברו חמורים, יתכן שגופת חמור הייתה זרוקה בשדה.

כיום מוות מסתובב עם מגל, איפה היה ההיפוך שבו הבחור הרע מקבל חרמש\מגל?

נמצא בשימוש ב...

אלכסנדר בבבלי תמיד

רוני רשף תשע מיתוס והיסטוריא

רוני רשף תשע שלד חמורי

קישורים נוספים

ב