Plutarch, Alexander 45.1-47.8

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש
מקורות ראשוניים ועתיקים פ מקורות ראשוניים ועתיקים P חזרה למפתח ראשי
טקסט

45 מכאן הלך לפארתיה[1], ומשהונח לו מהמלחמה לבש כאן לראשונה את האצטלה של הלעוזות, אם מפני שרצה להתאים עצמו למנהגי המקום, מאחר ששיתוף המנהגים וקרב הגזע כוחם גדול בקירוב לבות אנשים; ואם מפני שניסה להחדיר מנהג ההשתחווייה[2] אצל המקדונים ולהרגיל אותם לאט-לאט לסבול ולשאת את השינויים והחילופים באורח חייו. מכל מקום, הוא לא סיגל לעצמו את המלבוש המדי, שהיה זר ומוזר לגמרי, הוא לא לבש את אברקיהם[3] ולא את מקטורן השרוולים שלהם ולא את מצנפתם, אלא מיזג כיאות משהו שבין מלבוש פרסי למלבוש מדיי, פשוט יותר מזה ומהודר יותר מזה. בראשונה השתמש במלבושים אלה רק במגעו ומשאו עם הלעוזות ועם מרעיו בביתו, אך לאחר מכן נראה בהם להמון העם כשהוא רוכב על סוס או עוסק בצורכי ציבור. מראה זה ציער את המקדונים, אך הם העריצו את שאר מעלותיו, וכסבורים היו שהם צריכים לוותר לו בקצת דברים שהוא עושה להנאתו או לכבודו. כי מלבד שאר הרפתקאותיו פגע זה לא כבר חץ בשוקו, עד שנשרו רסיסים מהעצם הגדולה. ושוב, פעם אחת הוכה באבן בעורפו עד שכהה אור עיניו למשך זמן לא מועט. אף על פי כן לא חדל מלחשוף עצמו לסכנות ללא חת ואף עבר את נהר אוריכסארטיס[4], שהוא חשבו לנהר טאנאיס[5], הניס את הסקיתים ורדף אחריהם לאורך מאה ריס, אף על פי שהשלשול הכביד עליו את מרדפו.

46 רבים אומרים שכאן באה אליו מלכת האמאזונות ובים האומרים זאת קליטארכוס[6] ופוליקליטוס[7] ואוניסיקריטוס ואנטיגיניס[8] ואיטרוס[9]. אבל אריסטובולוס[10] וכאריס, המשמיע[11] של אלכסנדרוס, ותלמי[12] ואנטיקלידיס[13] ופילון[14] איש תבאי ופיליפוס איש תיאנגילה[15], מלבד היקאטייאוס[16] איש איריטריאה[17] ופליפוס[18] איש כאלקידיקי ודוריס[19] איש סמוס אומרים שסיפור זה אינו אלא בדותה. ונראה שאלכסנדרוס משמש להם עד. כי הוא כתב איגרת לאנטיפטרוס על הכול לפרטי פרטיו, ובה הוא אומר שמלך סקיתיה ביקש לתת לו את בתו לאישה, אך את דבר האמאזונה אינו מזכיר כלל. ומספרים ששנים רבות לאחר מכם קרא אוניסיקריטוס לפני ליסימאכוס[20], שהיה כבר אז מלך, את הספר הרביעי מחיבורו ההיסטורי, שבו כתב על האמאזונה, וליסימאכוס חייך בנחת ואמר: 'והיכן הייתי אני באותו הזמן?'. מכל מקום, גם אמונתנו בסיפור זה וגם כפירתנו בו לא תעלה ולא תוריד את הערצתנו לאלכסנדרוס.

47 אלכסנדרוס חשש שמא יתעייפו המקידונים בסוף מסעו, ולפיכך השאיר את רובים במעונותיהם ולקח עמו להירקאניה את המעולים שבהם, עשרים אלף רגלים ושלושת אלפים פרשים. והוא אמר להם שעכשיו רואים אותם הלעוזות כאילו בחלום, אבל אם רק ירגיזו את אסיה וייסוגו יסתערו עליהם כאילו הם נשים. ובכל זאת הוא נותן רשות לרוצים בכך ללכת, והוא העיד אותם כעדים, שבשעה שהוא כבש למקדונים את הארץ הנושבת נעזב הוא יחד עם מרעיו וכל אותם שצבאו עמו בטובתם. אלו הם הדברים, כמעט מלה במלה, שכתב לאנטיפטרוס באיגרתו. ועוד כתב לו, שלאחר שאמר זאת צווחו כולם שיוליכם לכל מקום בעולם שהוא מבקש. לאחר שעמדו הללו במבחן זה, שוב לא היה קשה להוליך אחריו גם את ההמון כולו, כי הם נתלוו אליו ברצון.

מעתה סיגל את אורח חייו עוד יותר למנהגי המקום, וגם השתדל לקרב את יושביו לנימוסי המקדונים, שכן סבור היה כי בשעה שיימצא בריחוק מקום, ייצב את עסקיו תוך רצון טוב על ידי מיזוג ושיתוף יותר מאשר על ידי אלימות. מטעם זה בחר שלושים אלף נערים וציווה ללמדם לשון יוונית ולאמנם בנשק מקדוני, והעמיד עליהם מדריכים רבים. נישואיו עם רוכסאנה[21], שראה אותה בזיו עלומיה באחד הריקודים בשעת משתה, היו מעשה אהבה, אך הם נחשבו כהולמים יפה את מטרותיו. כי הלעוזות התעודדו על ידי שותפות זו בשלטון אגב הנישואים, וחיבבו חיבה יתירה את אלכסנדרוס על היותו המתון בבני האדם בעניינים אלה[22], ואף לא התיר לעצמו לנגוע שלא כחוק באשה היחידה שניצחתו.

הערות

 • לקוח מתוך: פלוטרכוס. 1986. חיי אישים: אנשי יוון. תרגם מיוונית: א. א. הלוי. ירושלים: מוסד ביאליק. עמ' 451-453.
 • אוריינטליזם.
 1. בתחילת הסתיו של שנת 330 לפנה"ס; פארתיה נמצאת מדרום להירקאניה.
 2. השתחווייה למלך כדרך הפרסים.
 3. מכנסיהם הרחבים.
 4. נהר יאכסארטיס אשר באסיה הנשפך לימת אראל.
 5. נהר הדון הנשפך לים השחור.
 6. היסטוריון שליווה את אלכסנדר במסעו.
 7. אחד ההיסטוריונים המרובים של תולדות אלכסנדרוס. זמנו אינו ידוע.
 8. לא ידוע משום מקור אחר.
 9. עבד, ואחר כך סופר פורה וידידו של קאלימאכוס, הגרמאטיקן והמשורר האכלסנדרוני.
 10. ממלווי אלכסנדרוס, כתב קורות מסעו.
 11. המכריז על בואו של אדם רם מעלה.
 12. פטולימייאוס ביוונית. אחד הקצינים המעולים של אלכסנדרוס, לאחר מכן מלך מצרים, הוא גם כתב חיבור על מסעו של אלכסנדרוס.
 13. מאתונה. חיבר ספר על תולדות אלכסנדרוס. אין לנו ידיעות נוספות עליו.
 14. לא ידוע בשום מקור אחר.
 15. עיר בקאריה. פיליפוס חיבר ספר על קורות ימי קאריה.
 16. לא ידוע משום מקור אחר.
 17. עיר בחצי האי איבויאה ממזרח לאטיקה.
 18. לא ידוע משום מקור אחר.
 19. היסטוריון שחי בין השנים 260-340 לפנה"ס והיה רודן לשעה של האי סמוס.
 20. מקציני אלכסנדרוס, ולאחר מכן מלך תראקיה. מת בשנת 281 לפנה"ס.
 21. בת נסיך באקטריה.
 22. בדברים שבינו לבינה.

נמצא בשימוש ב...

קישורים נוספים

הטקסט ברשת.