אורי גונן עבודה מסכמת תשע ב בין אלים לבני אדם - מבוא

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

Crystal Clear app clock.png הדף נמצא כרגע בעבודה, נא אל תערכו אותו ואל תעשו בו שינויים אחרים.
ניתן כמובן לקרוא את הכתוב

חזרה לעמוד הראשי / לפרק הבא

פסקת הקדמה

דמיינו את שביל החלב ובו מערכת שמש, בתוכה הסלע השלישי מהשמש הלוא הוא כדור הארץ, עליו יבשת אסיה, בקצהה המערבי נקודת המפגש על נהר הפרת בין שתי המעצמות החזקות והגדולות בעולם במאה הראשונה לפנה"ס - האימפריה הרומית והאימפריה הפרתית כגבול הטבעי, ושם - ממלכת קומגנה הקטנה, בה עיר הבירה סאמסוטה, בתוכה ארמון, ובו כיסא המלך - עליו יושב "אנטיוכוס האל" (Αντίοχος Θεός) כמלך-אלוהים המאחד את גרמי השמיים, את האלים כולם, את האנושות כולה, את מזרח ומערב . . . לפחות לדבריו . . .

<span style="background-color: #ffffff" 

אנדרטאת הפולחן התגלתה לעיניים מערביות מודרניות בסוף המאה ה-19. האתר היה מוכר לאוכלוסייה המקומית אשר ראתה בו אתר הנצחה לאבותיהם. השמועות אודות פסלי הענק העתיקים בראש הר נמרוט במזרח תורכיה, הובילו ליציאת משלחת בינלאומית ספקנית ומשלחת מחקר תורכית בו בזמן, אשר התחרו על הבכורה בתיעוד הממצאים. עם זאת, המשלחות פעלו במשך שבועיים בלבד באתר תוך שהן מתעדות את הממצאים הנראים לעין כמיטב יכולתן. אולם, בשל היעדר ציוד מתאים להתמודדות עם תנאי מזג האוויר הקשים בראש ההר ובשלג עמוק בו היו קבורים הממצאים על פני האדמה, לוקים דווחיהם בתיאור האתר והכתובות במידע חלקי ולא מדויק. עם זאת, הדיווחים מסוף המאה ה-19 היוו בסיס מקובל לפרשנויות הסטוריוניות, גנאלוגיות ודתיות מרוחקות ברחבי העולם כולו. כך תיעוד לא אובייקטיבי של המלך אנטיוכוס ושל הנצחתו באבן הוביל לתפיסה מעוותת של שושלתו, שלטונו, ונטייתו הפוליטית בקרב מחקרי התקופה ההלניסטית המאוחרת.

Nemrut Dag נותר רעיון מסקרן מרוחק ומסתורי עד לחפירות של הארכיאולוגית האמריקאית Theresa Goell (האשה המערבית הראשונה לחדור כה עמוק אל תוך מזרח תורכיה) ושל צוותה אשר חשפו את האתר כולו בשנות ה-50 של המאה ה-20. מאמציה הומשכו בשנות ה-60, אולם הדיווח המלא והמוגמר על הממצאים פורסם שנים רבות לאחר מכן ולאחר מותה של גואל (1985), על ידי Donald H. Sanders בסיועם של צוות החפירות המקורי

•The site possesses the earliest extant Greek Horoscope in the form of a striding lion (see the image above; courtesy of Donald H. Sanders)--a reading of its date firmly fixes the site in time, a rarity in archaeological research.
•The inscriptions on the back of the ancestor stelae provide conclusive evidence, available nowhere else in the ancient world, for the sequence of Seleucid, Macedonian, and Persian rulers back to Alexander the Great and Darius I, making the stelae on Nemrud Dagi crucial historical documents.
•Evidence exists here for demonstrating for the first time that Alexander was called "the Great" already in antiquity.
•The fusion of Greek and Persian deities and religious rituals at Nemrud Dagi, evident in the sculptural iconography and the inscriptions, provides stunning evidence of the extent to which the Mithraic religion had moved from the Near East toward Europe, marking here in Commagene the crucial crossing from East to West of this popular counterthrust to the emergence of Christianity.
•The attention Antiochus' craftsmen paid to precise historical details of regalia on the figures depicting rulers hundreds of years earlier than the Hellenistic age is unprecedented

המקורות:  

 1. ממצאים ארכיאולוגים: העדויות הארכיאולוגיות אשר הותיר אחריו אנטיוכוס מקומגנה, הן אלו אשר ממקדות בו את הפוקוס - שכן יחסית לממלכה שולית כמו קומגנה, ממצאים מרשימים, ברורים ומהווים מקור ראשוני מן המעלה הראשונה. מקור זה הינו כתביו של המלך אנטיוכוס עצמו, כחלק ממכלול אתרי פולחן וכתובות הפזורים בממלכתו, ובראשם אתר Nemrut Dag ברמות אנטוליה. האתר היווה את לב הפולחן והאנדרטה המרשימה ביותר לעוצמתה של ממלכה קטנה זו. אולם, אף אם הפולחן - בדרך זו או אחרת - נמשך באתר, הוא נזנח במרוצת המאות, ונותר עדות אילמת ונסתרת מעין ולב התושבים באיזור זה.                                                                                                                                                                           העניין בעת המודרנית באתר החל עם "גילויו" מחדש ב1881 על ידי מהנדס דרכים גרמני בשם Charles Sester אשר בחן דרכי הובלה עבור העות'מנים. שנתיים לאחר מכן נבחן האתר על ידי אוסמן האמדי באי, ולאחריו על ידי משלחת גרמנית, אולם חפירה ארכיאולוגית מקצועית החלה רק בשנת 1953, ולאחריה משלחת חפירה אמריקאית עבדה באתר בשנת 1963.[1] בהמשך הושוו הכתובות אשר נחשפו ב Nemrut Dag לכתובות מאתרי פולחן והנצחה האחרים בשטחה של ממלכת קומגנה לשעבר, ואף ממצאי נומיסמטיקה שונים מן האתרים.[2]


 1. מקורות יוונים\לאטינים: התיעוד ההיסטורי המוקדם ביותר של אנטיוכוס הראשון מקומגנה הוא בשנת 69 לפנה"ס בהתנהלותו כשליט ממלכת קומגנה אל מול המצביא הרומי לוקולוס.[3] בתקופה זו קיבל אנטיוכוס את המעורבות הרומית בברכה לאחר שלטון המלך הארמני Tigranes באיזורו אשר לא היטיב עם אלו בעלי תרבות יוונית.[4][5] אנטיוכוס יכל לבחור בעלת ברית: רומא, קפדוקיה, ארמניה, פרתיה... אולם, התחיל בהיסוס וברגל שמאל מול האימפריה הרומית[6] - תחילה עמד במצור של לוקולוס על עיר הבירה סמוסאטה,[7] ולאחר מכן פומפיוס לחם בו והביאו לכדי ברית מאולצת.[8] אולם, אנטיוכוס ידע לשנות מדיניות במהירות ולהצטרף לאחד מ"12 המלכים הברברים" אשר באו בברית צבאית עם פומפיוס. כך הצליח אנטיוכוס לשמור על נחלות אבותיו (כולל הנקודה האסטרטגית על נהר הפרת) כאשר פומפיוס חילק שטחים לממלכות המקומיות.[9] צעדיו של אנטיוכוס, בעיקר בשל קירבתו לפרתים, עודדה דאגה אצל קיקרו ואנשיו, בשנת 51BC בה היה מושל קיליקה.[10] אף על פי כן, אנטיוכוס היה נחוש למנוע, או לפחות להסיט את הפלישה הארמנית-פרתית לאסיה הקטנה, ועל כן התמיד בדיווחיו לרומא אודות תנועות הצבא הפרתי (בדומה לשאר השליטים באנטוליה). דיווחיו היו מהימנים ויעילים, אולם האיום הפרתי לא פעל ישירות מול האימפריה הרומית באנטוליה. אנטיוכוס שמר על נאמנותו כל עוד הנסיבות הבטיחו את שרידות ממלכתו.[11] כך, שלח סיוע צבאי לפומפיוס במהלך מלחמת האזרחים הרומית.[12] לאחר נצחונו של יוליוס קיסר על פומפיוס, הוא לא "שאל שאלות מביכות" והותיר לרוב השליטים המקומיים לשמור על זכויותיהם. כך אנטיוכוס במדיניות שקולה ניגש לקבל את קיסר כמנצח בסוריה - וזכה ל"מחילה" ולאשרור בריתו עם רומא כלפי קיסר.[13] הרומאים חששו שהצלחת פאקורוס ואי הסדר אשר שרר בסוריה יפתו את אנטיוכוס להמיר את נאמנותו לפרתים. כחלק מהלך מחשבה זה, בשנת 39BC אנטיוכוס ומלכים נוספים הואשמו בקבלת שוחד בתמורה לסיוע לפאקורוס.[14] שנה לאחר מכן, ב38BC פאקורוס נפל בקרב, ועימו קרסה כל המערכה הצבאית הפרתית במערב ממלכתם.[15] אנטיוכוס נותר ללא תמיכה פרתית, אך עם זאת נאלץ לקבל פליטי מלחמה, ובעקבותיהם הרומאים אשר באו לתבוע אותם כבני ערובה. שוב מצא עצמו אנטיוכוס מביט מראש חומותיו על המצור הרומי על עיר בירתו, הפעם בפניו של מרקוס אנטוני. פעולתו של אנטוני כנגד קומגנה הייתה בטענה לדרישת שבויי המלחמה הפרתים, והענשת אנטיוכוס על הסיוע להם. נטען כי בפועל, הסיבה הייתה עושרה הכלכלי של ממלכת קומגנה.[16] אנטיוכוס היה בעבר במצב זהה של מצור על עיר בירתו שהייתה בלתי חדירה לצבא שדה ובעלת אפשרות האספקה דרך נהר הפרת.[17] כיבוש סאמוסטה דרש זמן וכוח אדם רבים מאשר יכלו להציע בעלי בריתו של אנטוני בזמן זה, וכך נהדף המצור מבלי שהכוח הרומי מצליח להכריע צבאית או כלכלית (כופר כספי) את קומגנה.[18] מנקודת זמן זו ואילך אנטיוכוס לא מוזכר יותר בכתבי ההיסטוריה.
 2. מחקרים מודרניים + מצב המחקר כיום והאתר עצמו: 


</div></div>
 1. על הממצאים הראשוניים מאתר Nemrut Dag בסוף המאה ה-19: O.Hamdy Bey and Osgan Effendi, Le tumulus de Nemroud-Dagh. Constantinople, 1883 ; Humann, Karl and Puchstein, Otto. Reisen in Kleinasien und Nordsyrien. 2 vols. Berlin: Reimer. 1890. על הממצאים הארכיאולוגיים משנות ה-50 וה-60 של המאה ה-20: Goell, Theresa. Report of the Preliminary Survey of the Tomb of Antiochos I, King of Commagene Conducted by the American Schools of Oriental Research in 1953. Türk Arkeoloji Dergisi 6.1: 3-6, 1956 ; Goell, Theresa. 'The excavation of the "hierothesion" of Antiochus I of commagene on Nemrud Dagh (1953-56)'. Bulletin of American Schools of Oriental Research 147, 1957 ; Dörner, F.K., Hoepfner, Wolfram, Müller-Beck, H. and Winkelmann, W. "Arsameia am Nymphaios : Bericht über die 1963 und 1964 ausgeführten Ausgrabungen". Archäologischer Anzeiger 80: cols. 188-236. 1965 ; Goell, Theresa. "Geophysical Survey of the Hierothesion and Tomb of Antiochos I of Commagene, Turkey" National Geographic Society Research Reports, 1963 Projects, pp 83-102. 1968 ; Crowther, Charles. "Inscriptions of Antiochus I of Commagene and other epigraphical finds" in Zeugma :interim reports, rescue excavations (Packard Humanities Institute), Inscription of Antiochus I, bronze statue of Mars, house and mosaic of the the Synosai, and recent work on the Roman army at Zeugma, ed J.H. Humphrey (Portsmouth: Journal of Roman Archaeology, 2003), pp. 57-67.
 2. על הממצאים הארכיאולוגיים מאתרי הפולחן המשניים ברמת אנטוליה: לאחר פרסום הממצאים הראשוניים מהחפירות בNemrut Dag החלה תנופת עשייה ארכיאולוגית באיזור, אשר הניבה ממצאים באתרים שונים בארמניה של ימנו אנו באתרים Arsameia on Nymphaion, Adiyaman, Sofraz Koy, Caputlu Agac Kulluk, Gaziantep. ממצאי אתרים אלו דומים או מתקשרים לאלו ב Nemrut Dag בתוכנם: Dörner, F.K. and Goell, Theressa. Kultinschrift von Antiochus I von Kommagene für das Hierothesion des Mithradates Kallinikos in Arsaneia am Nymphaois, in Dörner, F.K. and Goell, Arsameia am Nymphaios (Berlin 1963) p.36-92 ; Waldmann, H. Die Kommagenischen Kultreformen under König Mithridates I. Kallinikos und seinem Sohn Antiochus I. Leiden, 1973 ; Wagner, J. seleukeia am Eupharat / Zeugma. Wiesbaden 1976. ; Wagner, J. and Petzl, G. Eine Neue Temenos-Stele des Königs Antiochus I von Kommagene. ZPE 20, 1976. p.201-223 ; Wagner, J. (ed.) Gottkönige am Euphrat. Neue Ausgrabungen und Forschungen in Kommagene. Mainz 2000. על חקר המטבעות בקומגנה\ארמניה: Sullivan, R.D. "Diodochic Coinage in Commagene after Tigranes the Great". Numismatic Chronicle, series 7/13: 18-39. 1973 ; Bedoukian, P.Z. Coinage of the Armenian Kingdoms of Sophene and Commagene. American Numismatic Society. Museum Notes 28: 71-88. 1983.
 3. דיו קאסיוס 36.2
 4. פלוטרכוס, לוקולוס 21.3, 29.2 ; סוליבן 1977, ע"מ 763
 5. באותה תקופה "הדבר החדש" בקומגנה היה רעיון ה-Philorhomaios = "חבר הרומאים". רעיון זה ייושם באותה תקופה גם בקפדוקיה מערבית לקומגנה, בשל כדאיות ברית עם האימפריה הרומית אשר חדרה לאיזור.
 6. סוליבן 1977, ע"מ 764
 7. פליני הזקן, תולדות הטבע 2.108
 8. אפיאנוס, המלחמות המיתרידאטיות 16.106
 9. פלוטרכוס, פומפיוס 38.2
 10. קיקרו, מכתבים לחברים 15.1-4
 11. סוליבן 1977, ע"מ 767
 12. אפיאנוס, מלחמות האזרחים 2.8.49
 13. קיקרו, מכתבים לקווינטוס 2.10.2
 14. דיו קאסיוס 48.41.5
 15. Justin 42.4.10 ; Dio 49.20.3
 16. דיו קאסיוס 49.20-22;פלוטרכוס, אנטוני 34
 17. סטראבון 16.2.3
 18. דיו קסיוס 49.20-22 ; פלוטרכוס, אנטוני 34. קיימת אף גרסא שונה לאירוע המצור על סאמסוטה אצל יוספוס פלביוס, מלחמות היהודים 1.320, אולם אמינותה מוטלת בספק