איידיל

מתוך Amitay.haifa.ac.il
גרסה מ־07:43, 24 בינואר 2010 מאת Ronny Reshef (שיחה | תרומות) (דף חדש: א מושגים למבחן <br> aediles בלטינית, מהשם aedes, מפקחי מקדש קרס אשר היה בעל משמעות רבה לפלבאים. בהתחלה, ז…)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

א

מושגים למבחן


aediles בלטינית, מהשם aedes, מפקחי מקדש קרס אשר היה בעל משמעות רבה לפלבאים. בהתחלה, זו הייתה משרה פלבאית זוגית שנוסדה בשנת 494 לפנה"ס וכללה עזרה לטריבונים. עם הזמן, קיבל התפקיד היבטים נוספים כעבודות תחזוקה ותשתית ברומא, פעילות למניעת שריפות, עבודות שיטור ותיקון מערכת הביוב, ניהול חגיגות דת ומשחקים והטלת קנסות. מאוחר יותר, סביב שנת 446 לפנה"ס[1] , האיידילים קיבלו אחריות על יצירת ארכיון שהכיל את החלטות הסנאט[2]. תיעוד החלטות אסיפת הפלבס, ה-plebiscites, שבשלב מאוחר יותר קיבלו הכרה כחוקים המחייבים את כל העם, היה גם במסגרת תפקידם. תפקיד חשוב נוסף לאחר הרפורמא האגרארית היה ענישת מי שחרג מגודל הקרקע הציבורית המותרת, או גידל עליה יותר מדי פרות.

בשנת 367 לפנה"ס נוספו עוד שני איידילים שנקראו curule aediles ונבחרו מהמעמד הפטריקי, כלומר- מספרם גדל לארבעה. למשרת שנתית זו נבחרו הפלבאים במועצת הפלבס, לרוב כשנוהלה על ידי טריבון; curule aediles פטריקים נבחרו באסיפת השבטים, לרוב כשנוהלה על ידי קונסול. בגלל שרק פלבאים (ולא הפטריקים והפלבאים כאחד) השתתפו בבחירת האיידילים הפלבאים, לא נחשבו האחרונים מגיסטרטים מבחינה טכנית. זו המשרה הפחותה ביותר שהמכהן בה יכל להכנס לסנאט.

יוליוס קייסר הוסיף שני איידילים נוספים שנקראו cereals ודאגו לאספקת מזון לרומא. בימי אוגוסטוס איבדה המשרה כל חשיבות בעקבות יצירת משרה גבוהה יותר, שהמכהנים בה לקחו אחריות על תפקידי האיידילים.

  1. כתוצאה מרישום כוזב שנעשה על ידי הקונסולים הרומאים- ראה Liv. III.55
  2. לפני כן, החלטות הסנאט לא נרשמו בשום מקום. מה שמעיד על השפעה יוונית ברורה ועליית מעמד החוק הכתוב


• קישורים:

ויקיפדיא עברית: איידילים

ויקיפדיא אנגלית: איידילים