הבדלים בין גרסאות בדף "אסי שמידט תשע ב סדנא למיומנויות מחקר - מטלה מסכמת"

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש
(רקע היסטורי)
שורה 7: שורה 7:
  
 
==התנועה תחת אל-בנא==
 
==התנועה תחת אל-בנא==
 +
בתחילת דרכה התנועה השתמשה בהטפה ובפעולות צדקה על מנת להפיץ את רעיונותיה, שיטה שהוכיחה את עצמה כאשר פחות מ-10 שנים לאחר הקמתה כבר מנתה התנועה מעל 100 סניפים ברחבי מצרים. יחסיה של התנועה עם שלטון הופד היו תקינים כל עוד הסכימו האחים עם דרכה של המפלגה. ב-1936, עם חתימת [[ההסכם האנגלו-מצרי של 1936|ההסכם האנגלו-מצרי]] התנגשו הכוחות. האחים ראו בהסכם הנצחה של הכיבוש הבריטי ונכנסו ביתר שאת אל העימות שכלל בין ההפגנות והעצרות גם התנגשויות אלימות בין הנוער הוופדי וגדודי הצופים של האחים המוסלמים.
 +
גל אלימות נוסף הגיע בשנת 1948 כאשר מספר פעולות של האחים כנגד יהודי מצרים וסמלי השלטון במדינה הביאו את ראש הממשלה המצרית לעצור בכירים בתנועה ולהוציאה בדצמבר אותה שנה אל מחוץ לחוק. מספר ימים לאחר מכן נרצח ראש הממשלה המצרי מחמוד אל-נקראשי על ידי פעילי התנועה. שלושה חודשים אחר כך, בפברואר 1949 נרצח חסן אל-בנא, ככל הנראה על ידי סוכני ממשל, כפעולת תגמול על רצח אל-נקראשי.
 +
  
 
=אינדקס ערכים=
 
=אינדקס ערכים=

גרסה מ־10:54, 30 באוקטובר 2010

שאלת המחקר

כיצד הפכה תנועת האחים המוסלמים במצרים מתנועה דתית שמטרתה קירוב האוכלוסייה לאסלאם לתנועה לאומית בתוך מצרים שמטרתה הקמת מדינת שריעה על אדמת מצרים?

סיכום התשובה

רקע היסטורי

לאחר כיבוש מצרים על ידי הבריטים ב-1882 החלה הלאומיות המצרית לצבור תאוצה. 1906 הייתה שנה חשובה הן ללאומיות המצרית ובנוסף לתנועה העתידית של האחים המוסלמים. בשנה זו ארעה תקרית דינשואי, ההתנגשות המשמעותית הראשונה בין כוחות בריטים לתושבים במצרים, תקרית הנחשבת לרוב כתחילת הלאומיות המצרית. בשנה זו גם נולדו שניים מבכירי התנועה שתקום, חסן אל-בנא, המייסד וסיד קטב "אבי הג'האד בדורנו". אל-בנא, כבנו הבכור של מורה דת חנבלי, חונך במסגרות דתיות אדוקות. האסלאם הצופי כמו הלאומיות המצרית המתגברת, כפי שהתבטאה באירועים האלימים של 1919 ובהקמת המפלגות הלאומיות כגון מפלגת הופד, השפיעו על אל-בנא רבות. השפעות אלו יחד עם התקלויותיו הראשונות בהשפעות החילוניות וההתמערבות במהלך לימודיו בקהיר ועבודתו באיסמעיליה דחפו את אל-בנא להקים בשנת 1928 את תנועת האחים המוסלמים. תנועה שמטרתה הייתה לחזק את דרך האסלאם באמצעות הטפה – דעוה.

התנועה תחת אל-בנא

בתחילת דרכה התנועה השתמשה בהטפה ובפעולות צדקה על מנת להפיץ את רעיונותיה, שיטה שהוכיחה את עצמה כאשר פחות מ-10 שנים לאחר הקמתה כבר מנתה התנועה מעל 100 סניפים ברחבי מצרים. יחסיה של התנועה עם שלטון הופד היו תקינים כל עוד הסכימו האחים עם דרכה של המפלגה. ב-1936, עם חתימת ההסכם האנגלו-מצרי התנגשו הכוחות. האחים ראו בהסכם הנצחה של הכיבוש הבריטי ונכנסו ביתר שאת אל העימות שכלל בין ההפגנות והעצרות גם התנגשויות אלימות בין הנוער הוופדי וגדודי הצופים של האחים המוסלמים. גל אלימות נוסף הגיע בשנת 1948 כאשר מספר פעולות של האחים כנגד יהודי מצרים וסמלי השלטון במדינה הביאו את ראש הממשלה המצרית לעצור בכירים בתנועה ולהוציאה בדצמבר אותה שנה אל מחוץ לחוק. מספר ימים לאחר מכן נרצח ראש הממשלה המצרי מחמוד אל-נקראשי על ידי פעילי התנועה. שלושה חודשים אחר כך, בפברואר 1949 נרצח חסן אל-בנא, ככל הנראה על ידי סוכני ממשל, כפעולת תגמול על רצח אל-נקראשי.


אינדקס ערכים