הבדלים בין גרסאות בדף "בארון 1955"

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש
מ (דף חדש: מחקר מודרני ב <div dir="ltr" align="left"> '''בארון, שלום. ''היסטוריא חברתית ודתית של עם ישראל.'' כרך ראשון. תל אביב: …)
 
מ
שורה 1: שורה 1:
 
[[מחקר מודרני ב]]
 
[[מחקר מודרני ב]]
<div dir="ltr" align="left">
+
 
 
'''בארון, שלום. ''היסטוריא חברתית ודתית של עם ישראל.'' כרך ראשון. תל אביב: מסדה, 1955.'''
 
'''בארון, שלום. ''היסטוריא חברתית ודתית של עם ישראל.'' כרך ראשון. תל אביב: מסדה, 1955.'''
<div dir="rtl" align="right">
+
 
 
= סיכומים  =
 
= סיכומים  =
  

גרסה מ־12:11, 9 באוגוסט 2010

מחקר מודרני ב

בארון, שלום. היסטוריא חברתית ודתית של עם ישראל. כרך ראשון. תל אביב: מסדה, 1955.

סיכומים

(עמ' 155) הרבה מהחומר של תעמולת שנאת ישראל היה כנראה תוצאה של זיוף מכוון. כשאנטיוכוס אפיפנס חילל את בית המקדש, “סוכני הפרסומת" שלו פתחו בתעמולה אנטי יהודית כדי להצדיק את מעשיו. בשלב זה נולד המיתוס על הרצח הטקסי (עלילת דם), שכן לפי הסיפור אנטיוכוס מצא במקדש יווני אסיר שמחכה להיות מוקרב לאלוהי ישראל. האיש סיפר לאנטיוכוס שזה היה מנהג רווח בקרב היהודים, "לגנוב יווני זר, לפטם אותו שנה ואז לשאתו ליער, שם להכותו נפש ולהקריב את גופו לפי הדין והמנהג אצלם, ולאכול מבשרו. בזמן זביחת היווני, הם נשבעים שבועת איבה ליוונים.” הקושי של העולם ההלניסטי להתמודד עם אמונה מונותאיסטית ללא תמונות הצטרף לסיפור השני, על ראש החמור שמצא אנטיוכוס במקדש. זו הייתה דרך קלה להבין את מה שלדעתו היה העצם הממשי שלו עבדו היהודים ובהמשך אף הנוצרים, החמור.

אם טקיטוס, שיודע שפומפיוס לא מצא בכניסתו לבית המקדש כל פסל של אל, רומז שתמונת החמור שימשה אך קרבן נדבה (באנגלית, votive offering) ולא עצם לעבודה, ניסוחו היה כה דו משמעי עד שהטעה את טרטוליאן ואת רוב הסופרים המודרניים. כמובן שפשוטי העם שלא התחכמו האמינו שהיהודים אכן סגדו לחמורים. הסיעה ההלניסטית בירושלם שקראה לעזרת אנטיוכוס – קצת משום שחששה שהמסורתיות תגביר את שנאת ישראל – תרמה בלי יודעין להתפשטות הצורה הכי מרושעת של האנטישמיות העתיקה.

(עמ' 257) הערה 33: יוספוס, נגד אפיון 2.8.95.Bickermann 1927 סבור גם הוא שזו עלילה שהומצאה נגד היהודים. אך באשר לעבודת החמור, הראיה האחרת של ביקרמן משכנעת פחות (השווי צ'ריקובר, היוונים והיהודים, עמ' 370). אולם, אין זה מן הנמנע שאגדה זו נולדה באדום ומצאה את ניסוחה הספרותי במנסאס ורק לאחר מכן זיהו את החמור עם האל המצרי שת צפון (=טיפון). יתכן שהזיהוי הוקל על ידי האטימולוגיא העממית של יאו שמוצאו כאילו מן eio, חמור במצרית. בסוף, בעלי התעמולה של אנטיוכוס הביאו את עדות השבוי היווני כביכול.


הערות

ב

נמצא בשימוש ב...

אלכסנדר בבבלי תמיד

רוני רשף תשע מיתוס והיסטוריא

רוני רשף תשע שלד חמורי

קישורים נוספים

ב