סיד קטב

מתוך Amitay.haifa.ac.il
גרסה מ־10:57, 15 באוקטובר 2010 מאת Asi Schmidt (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש
סיד קטב כפי שהופיע בספר המחזור של אוניברסיטת קולורדו בה למד

סיד קטב (בערבית: سيد قطب, 9 באוקטובר 1906 - 29 באוגוסט 1966) נולד למשפחה מהמעמד הבינוני, בכפר במחוז אסיוט כ-325 ק"מ מקהיר. את לימודיו הבסיסיים למד בכפר ובגיל 13 עבר לקהיר שם למד בבית ספר מערבי. בשנים 1928 – 1933 הוכשר כמורה במדרשת דאר אל-עלום המזוהה עם אוניברסיטת אל-זהאר.

המפנה הגדול בחייו הגיע עם נסיעתו ללימודים באוניברסיטת קולורדו בין השנים 1948 ו-1950. סלידתו מהמערב, כפי שהתגלה בפניו בארצות הברית ובתרבות האמריקאית, הביאה אותו לכתוב את ספרו אל-עדאלה אל-אג'תמאעיה פי אל-אסלאם (הצדק החברתי באסלאם). ספר זה הפך אותו למקובל ונערץ בחברה המצרית בין מנהיגי האחים ובין הקצינים שלימים ינהיגו את מהפכת הקצינים החופשיים. אל תנועת האחים המוסלמים הצטרף קטב לאחר הרצחו של אל-בנא ובשנת 1953 מונה לעורך העיתון השבועי של התנועה. בעקבות נסיון ההתנקשות בנאצר בתקרית אל-מנשיה נעצר קטב, הורשע ונידון לחמש עשרה שנות מאסר. בתקופתו בכלא כתב קטב את שני ספריו החשובים ביותר, ט'לאל אל-קוראן (בצילו של הקוראן) ומעאלם פי אל-טריק (ציוני דרך).

עיקרי משנתו של קטב, כפי שמשתקפים במעאלם פי אל-טריק, טוענים כי ישנה הפרדה גמורה בין האסלאם והג'אהליה. במקור משמשת מילה זו לציון התקופה הפרה-אסלמית אך קטב הכניס למילה זו משמעות חדשה. על פי קטב הג'אהליה כוללת בתוכה את כל שאר הדתות והתאוריות החברתיות, כולל המדינות המוסלמיות הקיימות שאינן מנוהלות על פי השריעה. קטב גורס כי האסלאם והג'אהליה אינם יכולים להתקיים בו זמנית ולכן יש לחסל את הג'אהליה. בנוסף, המהפכה תגיע בעקבות אדם אחד שיסחוף אחריו את ההמונים עם אמונתו, יקים שלטון אסלאמי טהור וישחרר את מעבודתו לאדם אחר. המהפכה היא חובתו של כל מוסלמי מאמין.

קטב שוחרר מן הכלא ב-1964 אך עד מהרה נכלא שוב בגל מעצרים נוסף כנגד אנשי התנועה, הפעם באשמת בגידה ונסיון להפיל את השלטון. קטב הורשע והוצא להורג בתליה ב-29.8.1966.

ביבליוגרפיה

  • וטיקיוטיס, פניוטיס ג'. תולדותיה של מצרים: ממוחמד עלי ועד סאדאת. ירושלים: הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס, האוניברסיטה העברית, 1983.
  • מהנד, מצטפא. פיוס או פשרה : דמוקרטיזציה במשטרים האוטוריטאריים הערביים והאופוזיציה האסלאמית : חקר מקרה : האחים המוסלמים ודמוקרטיזציה במצרים. חיבור לשם קבלת תואר מ"א. חיפה: אוניברסיטת חיפה, 2007.
  • שגיב, דוד. "האידיאולוגיה של ארגוני הג'יהאד במצרים", המזרח החדש, ל"ו(1994) עמ' 146-132.

מידע נוסף