רון ברק - דרכי ההפצה של הכתובת

מתוך Amitay.haifa.ac.il
גרסה מ־07:51, 19 באפריל 2011 מאת R Barak (שיחה | תרומות) (דרכי ההפצה של הכתובת)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

דרכי ההפצה של הכתובת

כיוון ששלושת העותקים ששרדו נמצאו כולם בגלטיה, נשאלת השאלה כיצד הופצה הכתובת אל מחוץ לרומא?[1]
שונה הדבר אם ההוראה להפיץ את הכתובת ברחבי האימפריה באה מגוף רשמי, כמו הסנאט, או שהיתה זו יוזמה מקומית של האוכלוסיה בקולוניות להציג לראווה את ה-RGDA. אלו אינן האפשרויות היחידות: יתכן גם שהייתה זו יזמה של נציב הפרובינקיה וכיוון שכל העותקים נמצאו בפרובינקיה אחת אפשרות אחרונה זו נראית סבירה ביותר.

הכותרות של הכתובות בלטינית: "מתחת כתובים השגיו של אוגוסטוס האלוהי ... כפי שנכתבו על שני עמודי ארד שהוצבו ברומא" מעידים שהכתובות לא הסתירו את עובדת היותן מבוססות על מקור ברומא.

ההנחה שרווחה במחקר הייתה שבהוראת גוף רשמי ברומא, הופצו עותקי ה-RGDA בכל רחבי האימפריה. בחלקה, הנחה זו התבסס על הדעה שתוכן ה-RGDA לא יעניין מישהו מחוץ לרומא: "אין זה סביר שמישהו באניקרה, אפולוניה, או אנטיוכיה, יתעניין ברשימה המשעממת של מעשי המתת הנדבנות המשחקים וההצגות שנערכו ברומא."[2] רבים מצביעים על כך שאזורי האימפריה מוזכרים רק בהקשר ליעוד האימפריאלי הרומי, כאשר הן נכבשות או נעשות בנות ברית, או כאשר נוצרים בהם פרובינקיות או קולוניות: עניין מועט יהיה למנהיגים הפרובינציאליים בהתמקדותו של אוגוסטוס בנדיבותו לרומא העיר ולאזרחים הרומאים.[3] מכאן שרק צירוף מקרים גרם שכל שלוש הכתובות שבידנו שרדו בפרובינקיה אחת.[4] אולם, כפי שנראה בהמשך [להכניס מציין מקום] הנחה זו מתבססת על הכיתוב הלטיני בלבד, כיוון שקריאה מעמיקה של הכיתוב היווני מגלה שדבריו של אוגוסטוס מותאמים באמנות לקהל המרוחק מרומא. בייחוד נראה שה-Appendix נוצר במיוחד עבור הקוראים בפרובינקיות.[5] ניכר שהנספח לא נכתב על ידי אוגוסטוס: ראשית, הוא כתוב בגוף שלישי להבדיל מהגוף הראשון בו כתובה יתר ה-RGDA; כמוכן, הסכומים בו מצויינים ב-denarii ולא ב-sestertii , קרי המטבע הנהוגה במזרח ההלניסטי ולא בעיר רומא;[6] לבסוף, גם בתוכנו של הנספח ניכר שינוי בדגש מן העיר רומא, כאשר אף שרוב ההוצאות המוזכרות רלוונטיות עדיין לרומא, החלק הרביעי ביוונית (אך לא בכיתוב הלטיני) מזכיר עזרה לערים בפרובינקיות שסבלו מרעידות אדמה ומשריפות. עזרה כזו לפרובינקיות מצויינת גם במקורות אחרים.[7]

בעיה נוספת בהנחה שה-RGDA הייתה נפוצה בכל רחבי האמפריה היא שככלל, מסמכים לא הופצו בדרך זו: המדינה הרומית לא הפיצה הוראות חובקות אימפריה להפיץ מסמכים בכיתוב על אנדרטאות. אם נבנו כתובות כאלו, נעשה הדבר ביזמה של יחידים או קהילות: כאשר מסמך כוון לקהל מסויים, הוא הוצב ככתובת ביזמה של העילית המקומית. רק במקרים מעטים הורה הסנאט להפיץ מסמכים ככתובות חרוטות. דוגמאות לכך היו הוראותיו של הסנאט להפצה כללית של ה-Tabula Siarensis[8] וההחלטה בנוגע לגורלו של Gnaeus Calpurnius Piso: שתי ההחלטות היו בהקשר למותו בטרם עת של גרמניקוס והקונסולים בהוראת הסנאט הדריכו את ראשי הציבור הן באיטליה והן מחוצה לה להראות את הכבוד הראוי בכך שיציבו במקום מרכזי כתובות ובהן יחרט הכיתוב של שני המסמכים הללו.[9] שתי הדוגמאות הללו להפצה כללית הינן חריגות ובהקשר היסטורי מיוחד: באותו הזמן (שנת 20 לספירה) ניסה הסנאט לתמוך בביסוס שילטונו של טיבריוס כיורש הקיסרי הראשון,[10] כשבמקביל ניסה למצוא את מקומו הוא בסדר הדברים החדש של הפרינקיפט. הסנאט הבין את החשיבות שבהפצת החלטותיו כדרך לקידום המסרים של המשפחה הקיסרית, במקביל לחיזוק מעמדו שלו כשני בחשיבות רק למשפחה הקיסרית - כמורה ההתנהגות לעם הרומי.[11] יתרה מזאת, בפירסום החלטותיו ניכס לעצמו הסנאט סמכות החקיקה שאמורה הייתה להיות בידי אספות העם, בניגוד גמור למקובל עד אז.[12]

בהקשר ל-RGDA, נראה שיוזמה מקומית של הנציב הפרובינקיאלי, ולא החלטה רשמית ברומא, היא שהביאה לפרסום הכתובת ברחבי גלטיה.[13] איננו יודעים את שמו של נציב גלטיה באותו הזמן, אך ידוע לנו על אירוע מקביל של הצבת כתובת ה-SCPP[14] ב-Baetica.[15]

אפשרות נוספת היא שה-RGDA הוצבה בהוראת מועצת הפרובינקיה אשר פיקחה על הטמעת פולחן הקיסר ברמת הפרובינקיה, יתכן בשיתוף הנציב. מקבילה לכך ניתן למצוא בהוראות שפורסמו בכל פרוביקית Asia להפצתו של לוח שנה חדש לכבודו של אוגוסטוס ב-9 לפנה"ס. נציב הפרובינקיה Paullus Fabius Maximus הורה להציב את לוח השנה על לוחות שיש במקדשי רומא ואוגוסטוס ברחבי הפרובינקיה.[16]

אף אם היוזמה להפצת כתובת ה-RGDA הייתה ברמת הפרובינקיה מטעם הנציב של גאלטיה, או מועצת הפרובינקיה, הרי שמהדיון לעיל נראה שכל אחת מהכתובות הייתה מיוחדת והפכה למוצג מקומי ייחודי, כך שייתכן בהחלט והעילית המקומית בכל עיר שיחקה תפקיד בייצורה ובהצבתה בעירם. אין הכוונה לטעון שפקידים רומיים לא היו מעורבים בשום שלב. נהפוך הוא, נראה שהכתובות אושרו על ידי הפקידות הרומית: העובדה שהתרגום היווני באנקירה ובאפולוניה נובע ממקור משותף (עד כדי הצגה בשניהם של אותן השגיאות) רומזת שתרגום יווני רשמי נעשה ברמת הפרובינקיה.


הערות וקישורים

 1. A. E. Cooley, "The publication of Roman official documents in the Greek East" in K. Lomas, R.D. Whitehouse and J.B. Wilkins (eds) Literacy and the State in the Ancient Mediterranean (Accordia Specialist Studies on the Mediterranean 7) (2007), pp. 203-218.
 2. Augustus and Z. Yavetz, "The Res Gestae and Augustus' Public Image," ed. F. Millar and E. Segal (Oxford, 1984), p. 8. בעקבות מומסן שקבע בספרו (עמ' vi) שאוגוסטוס כתב את שרצה שהפלבס הרומי ידע או יאמין עליו.
 3. Augustus, P A. Brunt, and J M. Moore, Res Gestae Divi Augusti: The Achievements of the Divine Augustus (Bristol: Arrowsmith, 1967), p. 4.
 4. Augustus and Z. Yavetz, The Res Gestae and Augustus' Public Image, ed. F. Millar and E. Segal (Oxford, 1984), p. 29. מס' 49: "אין לי הסבר לצירוף המקרים המוזר ששלושת העותקים הידועים היחידים של ה-Res Gestae נמצאו בשלושה מחוזות של פרובינקיה יחידה."
 5. Augustus and Alison Cooley, Res Gestae Divi Augusti: Text, Translation and Commentary (Cambridge: Cambridge University Press, 2009), p. 19.
 6. Augustus and Alison Cooley, Res Gestae Divi Augusti: Text, Translation and Commentary (Cambridge: Cambridge University Press, 2009), p. 19.
 7. http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Cassius_Dio/54*.html: פרקים 54.23.7, 54.30.3. http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roman/Texts/Suetonius/12Caesars/Tiberius*.html: פרק 8.
 8. Julián González, "Tacitus, Germanicus, Piso, and the Tabula Siarensis," American Journal of Philology. 120.1 (1999), p. 123-142.
 9. Michael H. Crawford, Roman Statutes (London: Institute of classical studies, 1996), 518 number 37.
 10. Greg Rowe, Princes and Political Cultures: The New Tiberian Senatorial Decrees (Ann Arbor: University of Michigan Press, 2002), p. 8.
 11. Alison Cooley, "The Moralizing Message of the 'senatus Consultum De Cn. Pisone Patre'," Greece & Rome, 45.2 (1998), pp. 199-212.
 12. Greg Rowe, Princes and Political Cultures: The New Tiberian Senatorial Decrees (Ann Arbor: University of Michigan Press, 2002), pp. 43, 64-66.
 13. Arthur E. Gordon, "Notes on the 'Res Gestae' of Augustus," California Studies in Classical Antiquity, 1 (1968), pp. 129-130, 137.
 14. Damon, Cynthia. "The Trial of Cn. Piso in Tacitus' Annals and the Senatus Consultum De Cn. Pisone Patre : New Light on Narrative Technique." American Journal of Philology, 120.1 (1999), p. 143.
 15. Augustus and Alison Cooley, Res Gestae Divi Augusti: Text, Translation and Commentary (Cambridge: Cambridge University Press, 2009), p. 21.
 16. Augustus and Alison Cooley, Res Gestae Divi Augusti: Text, Translation and Commentary (Cambridge: Cambridge University Press, 2009), p. 22.