תקרית אל-מנשיה

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

תקרית אל-מנשיה היא ניסיון ההתנקשות הכושל של מחמוד עבד אל-לטיף, פעיל הארגון הסודי של האחים המוסלמים, בנשיא המצרי, גמאל עבד אל-נאצר, ב-26 באוקטובר 1954. עבד אל-לטיף ירה 8 כדורים מטווח קצר לעברו של נאצר, בזמן שנאצר נאם באלכסנדריה לציון חתימת הסכם הנסיגה הבריטית מתעלת סואץ, והחטיא. בעקבות התקרית החל נאצר בגל מעצרים המוניים בין חברי ומנהיגי התנועה שכללו בין היתר את מעצרם של המדריך הכללי חסן אל-הֻדָיְבִּי וסיד קטב. העצורים הואשמו בניסיון להשתלט על השלטון במצרים. בנוסף הרס הממשל את משרדי התנועה והתסיס את העם נגדה.

בקרב תנועת האחים המוסלמים ישנה פרספקטיבה שונה לתקרית. ה"אחים" מתייחסים לתקרית כאל קונספירציה של נאצר ושלטונו, אשר מטרתה לקעקע את הלגיטימיות של תנועתם ולאפשר לנאצר לצאת לגל המעצרים הגדול שיזם בעקבותיה. בנוסף טוענים ה"אחים" כי לקונספירציה היו שותפים גורמי מודיעין אמריקאים שרצו להפסיק את מצב המלחמה בין ישראל ומצרים על ידי פירוק האחים המוסלמים שדחפו להמשך העימות. לגרסתם של ה"אחים" ניתן למצוא חיזוקים בגרסותיהם של מספר קצינים בכירים בשלטון וביניהם מחמד נג'יב, שהיה הנשיא הראשון של הרפובליקה המצרית, לפני נאצר.

ביבליוגרפיה

  • פורת, ליעד. זיכרונות בתי הכלא: המשך מאבקם של האחים המוסלמים במשטר? חיבור לשם קבלת תואר מ"א. חיפה: אוניברסיטת חיפה, 2002.

מידע נוסף