תשעא ב סדנא למיומנויות מחקר סיכומי שיעור

מתוך Amitay.haifa.ac.il
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

ה - 3 לאפריל , 2011.

בערך אינציקלופדי כמו בעבודה, אנחנו מתחילים מהגדרה שהיא תיחום של טווח העבודה שלנו. 

לערך שאנחנו עובדים עליו החלטנו לכנות סקיטופוליס. עצם השם מעיד שבכוונתו לדבר על תקופה של כ - 1000 שנה, שהן מתחילת התקופה ההליניסטית (אלכסנדר) ועד הכיבוש הערבי. מרגע שההיסטוריה הגיעה לבית שאן, פרט לתקופה ההלינסטית, בכל התקופות לבית שאן היה שם שכלל בתוכו סוג של של המילה "שאן". בוויקי באנגלית יש ניסיון להסביר שמשמעות שאן, באה מהמילה הכנענית ל"שלווה", אך אין לזה מראה מקום.


בערך העברי בבפסקה שנקראת תקופת המקרא, אנחנו רואים שישנם עובדי ברזל באזור, והרעש יכול להיות הסיבה לשם.

אבל מסתבר שיש דווקא מראה מקום, ספר בשם פלסטין : מדריך. נראה שעמודים 159-165 מתייחסים לבית שאן.בוא נניח שמדובר ב - 7 עמודים על שמה של בית שאן, סביר שמדובר בספר ארוך בלתי סביר. לכן, סביר שאין שם דיון מקיף וממצא על שם בית שאן. הדבר היחיד שיכול להוסיף ברמת האמינות של הספר עצמו, היא במקרה שגם שם, יש לה מראי מקום. המסקנה: זה שמשהו מודפס במקום מסויים, לא אומר שאפשר להתבסס על זה. ספרי תיירים, לרוב, מלאים באי דיוקים כאלו.

באופן כללי, כשאנחנו מוסיפים מראי מקום, אנחנו הולכים אחרוה ככל שאנחנו יכולים. אם טכנית אין לנו אפשרות ללכת אחורה אנחנו נציין שהדבר "מצטוט אצל...". אבל בדרך כלל, נלך עד הסוף.

 

תרגיל מחשבתי: כיצד נוכל להוכיח, מבלי למצוא מקור ראשוני חדש משאר בדיוק את הנושא הזה, שאכן בית שאן משמעותה "שלווה".

עכשיו שדנו בעקרוני, נעבור לדבר על התקופה באופן כללי, ונחזור להגדרת הערך:


במקרה הזה כאמור אנחנו דנים בתקופה ההלינסטית אם זה המצב, נביט בערך על בית שאן, נראה שהדברים שיכולים לעניין אותנו הם:

תקופת בית שני

התקופה הביזנטית וימי הבניים.

ואולי סמל בית שאן. שכן הוא מלמד כיצד ועדת הסמלים (כנראה) של בית שאן ראתה ב 1964 את ההעבר הרומי ביזאנטי שלה. שזו הצהרה פוליטית לכל דבר.


דיון בערך של ממצא ארכולוגי.


לשיעור הבא:


לא נכתוב ערך אלא נמתין לסוף הקורס.


נעקוב אחרי רשימת מראי המקום שתתפרסם היום ומחר באתר. למצוא את הטקטס (לא יהיו לניקים) ולהגיד עם בולטים רשימה של אילו פריטי מידע ניתן להוציא מתוך מראה המקום הזה, שהם מענינים ורלוונטים לערך שאנחנו בונים ביחד. (בית שאן ההלינסטי).