אנקירה (Ancyra)

מתוך Amitay.haifa.ac.il
גרסה מ־07:40, 1 ביוני 2010 מאת Sefi Adas (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מושגים א

אנקירה (Ancyra) – עיר ומבצר בגאלאטיה (Galatia), היא אנקרה של ימינו. מקור השם נובע ככל הנראה ממאפייניהם של העוגנים (Anchors) באגדות הקשורות לעיר, כשעל פי המסורת הפריגית, המלך מידאס שהיה מייסדה של העיר, המציא/גילה את העופרת והבדיל,[1] ופאוסאניאס(Pausanias) אף מייחס לו את המצאת העוגן.[2]סטפנוס מביזנטיון (Stephanus of Byzantium) מציין כי "העוגן הוא סמלה של העיר".

מקורה של העיר בתקופה החיתית, כאשר מהמאה השמינית ועד המאה השישית לפני הספירה שימשה העיר כאחד ממרכזיה של הממלכה הפריגית (Phrygia). לאחר מכן נכבשה על ידי ממלכת לידיה (Lydia), ולאחריה בידי האימפריה הפרסית, בה שימשה כמקום מנוחה והתרעננות על דרך המלך הפרסית.

בשנת 333 לפנה"ס, נכבשה בידי אלכסנדר מוקדון שהגיע אליה מגורדיון ושהה בעיר למשך תקופה קצרה. לאחר מותו בשנת 323 לפנה"ס, וחלוקת האימפריה בידי מפקדי צבאו, אנקרה וסביבתה נפלו בידיו של אנטיגונוס (Antigonus), והחלה תקופה של גידול משמעותי תחת שלטון היוונים, אשר פיתחו את העיר כמרכז מסחרי להעברת סחורות בין נמלי הים השחור וחצי האי קרים בצפון, סוריה, קפריסין ולבנון בדרום, וגרוזיה, ארמניה ופרס במזרח. בתקופה הזו קיבלה העיר גם את שמה אנקירה (Ankyra) שמשמעותו עוגן ביוונית.[3]

פאוסאניאס מציין כי למרות שעל פי המסורת הפריגית, המלך מידאס היה מייסדה של העיר,העיר עתיקה הרבה יותר.סתירה זו מיושבת על ידי הטענה שכאשר הגיע מידאס לעיר, העיר כמעט ולא הייתה מיושבת.

מתוך:

Brill's New Pauly: Encyclopaedia of the Ancient World, ed. Hubert Cancik and Helmut Schneider (Leiden, 2010), Vol. I, pp. 673-674.

  1. Hyginus, Hygini De astronomia, ed. Ghislaine Vire (Stuttgart, 1992), p. 274.
  2. Pausanias, The description of Greece, trans. W. H. Jones and H. A. Ormerod (London, 1966), Vol I pp. 4-5.
  3. Ibid.