קנסור

מתוך Amitay.haifa.ac.il
גרסה מ־19:15, 7 במרץ 2011 מאת Oamitay (שיחה | תרומות) (רון צודק. מי התקין את הקנסורא?)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

מושגים ק


סיכום

תאריך מסורתי להיווסדות הקנסורה, בלטינית censura, על ידי המלך סרוויוס טוליוס הוא שנת 443 לפנה"ס, במטרה להקל על הקונסולים.

הרפובליקה התחילה ב-509 ולכן לא יתכן שהקנסורה נוסדה "על ידי המלך סרוויוס טוליוס [ב]שנת 443 לפנה"ס". רון ברק 15:51, 7 במרץ 2011 (UTC)

זו הייתה משרה זוגית שלא העניקה לבעליה אימפריום[1]  והקנסורים נבחרו בכל חמש שנים אך כיהנו רק למשך 18 חודשים. משרה זו שיקפה את המאבק הפטריקי פלבאי גם היא-לפני שנת 443 לפנה"ס, קונסולים, ובהמשך גם טריבונים התמנו אליה. על מנת למנוע מפלבאים להתמנות אליה, חסמו הפטריקים את המשרה בפני קונסולים וטריבונים וקבעו כי רק שני מגיסטראטים שיקראו קנסורים ויהיו בהכרח פטריקים יכהנו בה. משרה זו העניקה למחזיק בה כבוד גדול ויוקרה רבה[2] ולרוב נבחרו אליה קונסולים בדימוס.

החל משנת 393 לפנה"ס, אם אחד הקנסורים נפטר בעת מילוי תפקידו, נאלץ עמיתו לפרוש ושני קנסורים חדשים מונו במקומם. ככל הנראה, משנת 351 לפנה"ס נפתחה המשרה גם בפני פלבאים.

תפקידם העיקרי של הקנסורים היה הקנסוס, רישום האזרחים ורכושם אשר נעשה בבניין מיוחד ב-Campus Martius. תפקיד זה כלל גם עיון ברשימות הסנאט וזיהוי הלא ראויים לכהן בו והראויים לקידום לדרגת פרש, recognition equitum. הקנסורים מיינו את אזרחי רומא והעבדים המשוחררים לשבטים, פיקחו על מוסר האזרחים[3] וביצעו מכרזים לעבודות ציבוריות במסגרת ניהול תקציב העיר. הרפורמא החוקתית של סולא, שלמעשה ביטלה את יכולתם להכניס ולהוציא אנשים מהסנאט, הפחיתה באופן משמעותי את סמכות הקנסורים.

הערות

  1. לכן לא לווה בליקטורים.
  2. אשר נבעו מיכולתו לסלק סנאטורים שסרחו ופעלו נגד החוק והמוסר והחלפתם באחרים.
  3. לדוגמא, הזנחת השדה, אכזריות כלפי עבדים או קליינטים, עריקות חיילים משדה הקרב.נמצא בשימוש ב...

מושגים למבחן

תשעא א - חברה ומשטר ברפובליקה הרומית

קישורים נוספים

ויקיפדיא עברית: קנסור.

ויקיפדיא אנגלית: censor.