שיחת משתמש:Kobi Cohen

מתוך Amitay.haifa.ac.il
גרסה מ־13:16, 12 במאי 2011 מאת Oamitay (שיחה | תרומות) (קובי כהן סדנא מטלה 3)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל:ניווט, חיפוש

חזרה לסילבוס הקורס - סדנא למיומנויות מחקר


משימה 3

מרסלינוס (היסטוריון יווני שחי באנטיוכיה בין השנים 350 ל-400 לספירה) מזכיר את סקיתופוליס, בהתייחסו למאורעות שקרו בה לאחר המצור על העיר הרומית Amida בשנת 359. מרסלינוס מתאר את העיר כמקום אליו הובאו נאשמים בבגידה כדי לעבור עינויים והוצאות להורג בידי שליחו של קונסטנטינוס, פאולוס. העיר נבחרה בשל מיקומה האסטרטגי באמצע הדרך בין אלכסנדריה (ממנה הובאו רוב הנאשמים) לאנטיוכיה, ובשל היותה עיר עלומת שם אשר לא משכה אליה מבקרים רבים.

Ammianus Marcellinus, "Roman History", Book 19, Chapter 12: www.ccel.org/ccel/pearse/morefathers/files/ammianus_19_book19.htm 


את הערך האנציקלופדי ניתן לתמצת כך: מרסלינוס מאזכר את סקיתופוליס כעיר הנמצאת בין אנטיוכיה לאלכסנדריה, בה הובאו למשפט נאשמים בבגידה בקונסטנטינוס לאחר המצור על אמידה.

  • מרקלינוס
  • האם יש פריט מידע חשוב שהשארת מחוץ למשפט הקצר והמתומצת?
  • ד"ר א.

מטלה שנייה - רישום ביבליוגראפי של ערך: "הסקיתים"

סדר הרישום הביבליוגראפי בתרגיל זה:

1. Notes and Bibliography - הערות שוליים

2. Notes and Bibliography - רישום ביבליוגראפי

3. Author-Date - הערות שוליים


ערך אנציקלופדי

1. ברוך שראל, "סקיתים," באנציקלופדיה כללית כרטא, (ירושלים: כרטא, 1998), 1087.
2. שראל, ברוך. "סקיתים." באנציקלופדיה כללית כרטא. ירושלים: כרטא, 1998.
3. ברוך, שראל, עורך. 1998. אנציקלופדיה כללית כרטא. ירושלים: כרטא.

ספר

1. (Ellis H. Minns, Scythians and Greeks: A Survey of Ancient History and Archaeology on The North Coast of the Euxine from The Danube to The Caucasus (New York: Biblo and Tannen, 1971
2. Minns, Ellis H. Scythians and Greeks: A Survey of Ancient History and Archaeology on The North Coast of the Euxine from The Danube to The Caucasus. New York: Biblo and Tannen, 1971
3. Minns, Ellis H. 1971. Scythians and Greeks: A Survey of Ancient History and Archaeology on The North Coast of the Euxine from The Danube to The Caucasus. New York: Biblo and Tannen

מאמר

1. מיק אדוארדס, "בעקבות הזהב של הסקיתים," נשיונל ג'יאוגרפיק 61 (2003): 70-87.
2. אדוארדס, מיק. "בעקבות הזהב של הסקיתים." נשיונל ג'יאוגרפיק 61 (2003): 70-87.
3. אדוארדס, מיק. 2003. "בעקבות הזהב של הסקיתים." נשיונל ג'יאוגרפיק 61: 70-87.

פרק באסופת מאמרים

1. מיכאל אבי-יונה, "סקיתופוליס," במסות ומחקרים בידיעת הארץ, קובץ מאמרים מאת מיכאל אבי-יונה, (תל אביב: מ. ניומן, 1964), 366-378.
2. אבי-יונה, מיכאל. "סקיתופוליס." במסות ומחקרים בידיעת הארץ, קובץ מאמרים מאת מיכאל אבי-יונה, 366-378. תל אביב: מ. ניומן, 1964.
3. אבי-יונה, מיכאל. 1964. "סקיתופוליס." במסות ומחקרים בידיעת הארץ, קובץ מאמרים מאת מיכאל אבי-יונה, 366-378. תל אביב: מ. ניומן.

אתר ברשת

The Scythians", Lost Civilizations, accessed April 2, 2011, http://www.lost-civilizations.net/scythians.html .1"
2. Lost Civilizations. "The Scythians". Accessed April 2, 2011. http://www.lost-civilizations.net/scythians.html
3. Lost Civilizations. 2011. "The Scythians". Accessed April 2. http://www.lost-civilizations.net/scythians.html

הערות (בדיקה שנייה)

ערך אנציקלופדי

חסר שם הערך מתוך האנציקלופדיה – כיצד ניתן לדעת שהוא קשור לסקיתים?

סיימת בהצלחה את התרגיל. חג שמח.
--אייל מאיר 06:04, 17 באפריל 2011 (UTC)

הערות (בדיקה ראשונה)

ערך אנציקלופדי

  • ראה הערה להלן


נא לעבור על כל ההערות הביבליוגרפיות לפני ההגשה השנייה. כמו כן, יש להתאים את רישום ערך אנציקלופדי על פי הכתוב כאן


לפי הרישום שמופיע באתר הנ"ל, יש לציין את שם הכותב של הערך האנציקלופדי כאשר הדבר מצויין; אולם, שם הכותב אינו מצויין באנציקלופדיה בה השתמשתי. Kobi Cohen 20:42, 9 באפריל 2011 (UTC)

מטלה ראשונה - בדיון עדות: מותו של אלכסנדר הגדול

"...4.12 והיה בתחילת אותו חודש והחל אלכסנדר מסתגר בחדרו, וימים ארוכים סירב לקבל את פניהם של הגמוניו או לראות את המלכה, ואת ימיו העביר בשתייה ובכתיבת מכתבים לאולימפיאס. 4.13 קלייטארכוס כותב כי באחד ממכתביו סיפר אלכסנדר לאימו כי הכאב על אובדנו של הפסטיון יש בו די כדי להעבירו על דעתו, וכי החיים ללא חברו הקרוב ביותר קשים מנשוא. במכתבו זה כתב אלכסנדר לאוליאמפיאס כי בכוונתו ללגום מכוס התרעלה כפי שעשה סוקראטס, וכי תקווה ואמונה בליבו שעם מותו ייזכר כאל בקרב בני תמותה וכבנו של זאוס. 4.14 ולאחר אותם ימים יצא אלכסנדר מחדרו וישב ארוכות לצד רוקסנה. לאחר מכן נענה לבקשת ההגמונים לראותם ושוחח עימם על תוכניות הקרב. לבאי חצרו סיפר על ציפייתו לחגוג את זיכרו של הרקולס במשתה שייערך למחרת בביתו של מדיאוס. 4.15 ובערבו של יום המחרת יצא אלכסנדר בלוויית שומריו אל המשתה. את הערב העביר המלך בשתייה ובשיחה, ואף לגם חבית שלמה של יין בלגימה אחת, מתפאר בכך שרק בנו של זאוס יכול להשלים מעשה שכזה. כה הרבה שתה, שעם סיום המשתה נאלצו שומריו לשאתו מתנודד לארמון. 4.16 עם בוא ליל המחרת, גמלה בליבו של אלכסנדר ההחלטה להגשים את תוכניתו. הוא על משכבו לצד המלכה וזמן מה לאחר מכן העירה עת ניסה, עירום ונאנק מכאבים, לצאת מחדרם. רוקסנה חשה לעברו והוא טען בפניה כי בכוונתו להשליך את עצמו לפרת ולתת לנהר לסוחפו אל עבר האולימפוס. אולם הפצרותיה של רוקסנה וקול בכייה העירו את שאר אנשי החצר, ולבסוף הושם אלכסנדר חזרה במיטתו. 4.17 את הימים שלאחר אותו לילה העביר אלכסנדר לבד במיטתו בעודו קודח. לאחר ימים ארוכים של מחלה ודאגה, החלה להתפשט ברחבי החצר ההכרה בכך שהמלך גוסס."


אלכסנדר – התאבד? מותו של הפסטיון שבר את אלכסנדר, ולאחריו הוא נכנע ללחצים להם היה נתון כל ימי חייו, ובחר להרעיל את עצמו – כוונה עליה הצהיר בפני אימו אולימפיאס במכתב אשר תועד על ידי Cleitarchus, היסטוריון אשר כתביו מסביבות 310 לפנה"ס אבדו כמעט כליל. קלייטארכוס היה מקור אותו ציין Quintus Curtius Rufus. קורטיוס כתב עשרה ספרים על חייו של אלכסנדר, שניים מהם אבדו והשמונה שנותרו נשתמרו רק בחלקם. חפירה עדכנית בכפר קטן כשמונים ק"מ צפונית לרומא חשפה טקסטים נוספים שלו שלא נקראו מעולם, ובהם העדות הנ"ל - סופו של פרק 4 בספר העשירי והאחרון על חייו של אלכסנדר - ובה גרסא למותו של אלכסנדר שלא סופרה עד כה. פרטים מסויימים בגרסא זו תואמים את מה שמספר אריאנוס - הסיפור בדבר המשתה אצל מדיאוס והצהרתו של אלכסנדר בפני רוקסנה על כוונתו להשליך עצמו לנהר.

הערות

  • תליית הסיפור בקלייטארכוס - נקודה חזקה
  • יחוס עדות קלייטראכוס לפרק אבוד של קורטיוס רופוס היא רעיון מעולה!
    • השימוש ב"הרקולס" הלטיני ולא ב"הרקלס" היווני מוסיף אמינות
  • סוקרטס - מוסיף נופך. אבל אין עדות לכך שאלכסנדר ראה בו דוגמא למשהו
  • חסרים רק פרטים על מציאות הטקסט האבוד.

יופי של עבודה! ד"ר א. 05:35, 30 במרץ 2011 (UTC)טקסט נטוי