הבדלים בין גרסאות בדף "Scriptores Historiae Augustae, Alexander Severus 35.1-4"

מתוך Amitay.haifa.ac.il
קפיצה אל:ניווט, חיפוש
מ (הערות)
מ (נמצא בשימוש ב...)
 
שורה 14: שורה 14:
 
= נמצא בשימוש ב...  =
 
= נמצא בשימוש ב...  =
  
*[[אייל מאיר עבודת מחקר - אינדקס מקורות עתיקים#אלכסנדר הגדול ורומא|אייל מאיר עבודת מחקר - אינדקס מקורות עתיקים]]
+
*[[אייל מאיר - תזה - מקורות עתיקים על אלכסנדר#אלכסנדר הגדול ורומא|אייל מאיר - תזה - מקורות עתיקים על אלכסנדר]]
  
 
= קישורים נוספים  =
 
= קישורים נוספים  =
  
 
ב
 
ב

גרסה אחרונה מ־16:05, 19 באפריל 2011

מקורות ראשוניים ועתיקים ה / מקורות ראשוניים ועתיקים H

טקסט

(1) אלכסנדר (סוורוס) האזין ברצון לנואים ולפייאנים, כל אימת שלא השמיעו דברי קילוסין לכבודו. הוא חשב את הקילוסין לטיפשות, כמו פסקיניוס בשעתו, והוא הקשיב בחפץ לב שעה שהללו קראו נאומים או דברים מן המעללים של הקדמונים שהיו מורמים מעם. וחביב מכול היה עליו, כאשר מישהו סיפר בשבחי אלכסנדר הגדול, או הקיסרים המצוינים מן העבר, או האישים הנעלים של רומא. (2) הטא התפנה תכופות כדי לסור אל האתנייום בכוונה לשמוע את הנואמים היוונים והלטינים, או אף הפייטנים. (3) הוא היה מאזין לנואמים גם בשעה שהם טענו במשפטים, אשר התנהלו אם בפניו ואם בפני הפרייפקטים של העיר. (4) הוא נהג לשבת ראש בתחרויות, ובייחוד בזו של תחרות הרקולס,[1] אשר נערכה לכבודו של אלכסנדר הגדול.[2]

הערות

  • הקטע עוסק באלכסנדר סוורוס והתחרויות שהנהיג ברומא לכבודו של אלכסנדר הגדול.
  • לקוח מתוך: גולן, דוד. 2009. הקיסרים הסוורים. ירושלים: י"ל מאגנס. עמ' 407-408.
  1. Agon Herculeus; מקבץ של תחרויות מאותן שנהגו ביוון. ייחודן היה בכך שלא היו כרוכות בשפך דמים כמו גלדיאטורים. לפי שהמחבר-העורך רשם agon (מיוונית) ולא ludi (משחקים מהמתכונת הרומית), סביר הוא כי אמנם מדובר כאן על אירוע שנערך על פי הדוגמה של האגון ביוון. אין זאת אלא שאלכסנדר ניסה (ובלא הצלחה יתרה) לפחות בחלק מן המועדים להמיר חזיונות דמים בתחרויות ספורטיביות נוסח יוון.
  2. אמנם תחרות זו, משום כבודו של אלכסנדר בן פיליפוס, אינה מוכרת ממקור כתוב אחר, אך תחרויות ממין זה נערכו תכופות ברומא. מוכר, למשל, האגון (התחרות) שנערך באלבנום (כ-25 ק"מ דרומית-מזרחית לרומא הבירה), Agon Albanum, לכבוד אלה מינרווה (Minerva), אותו כונן דומיטיאנוס קיסר (בשנים 81-96), אשר במרכזו נערכה תחרות בפיוט וברטוריקה (ראו סווטוניוס, חיי דומיטיאנוס ד). האגון משמו של הרקולס ודאי לא היה שונה מזה בהרבה. שכן אלכסנדר בן פיליפוס נמנה עם מעריציו של הרקלס, זו דמות הגבר המצליח על דרך העמל הרב. על מטבע בן ארבע דרכמות (טטרדרכמה), שטבע אלכסנדר בן פיליפוס (שבגבה חקוק דיוקן זאוס בתוספת הכתובת: מאת המלך אלכסנדר) רואים על פני המטבע את ראש הרקלס עטור בראש אריה, זה של נמאה (Nemea) שאותו קטל כדי לשחרר את הפוליס מאימת החיה הרעה. המחבר-עורך בטוח כי הקשר בין הרקולס לאלכסנדר מובן מאליו לקורא שלו וחסך לעצמו כאן את הטורח של כתיבת ההסבר לכך.

נמצא בשימוש ב...

קישורים נוספים

ב